KPSS’siz Öğretmen Alan MEB, Yönetmelikzede Öğretmen Memurların Kadro Değişimi İçin Daha Neyi Bekliyor?

TTK ve MEB kıstaslarına göre öğretmen olan ancak başka unvanlarda memurluk yapanlardan isteyenlerin kadrolarının MEB'e öğretmen olarak kaydırılması ilk atamaya ayrılan kontenjanın dışında, ayrıca belirlenip  ya eskisi gibi %3'lük kontenjanla ya da toplu bir kadro kaydırmasıyla, memur olarak çalıştıkları il-ilçelerde anayasal aile birliğinin korunarak yapılmalıdır. 31.08.2012'den beri süren yönetmelik değişikliği mağduriyeti giderilip memur öğretmenler asıl mesleklerine kavuşturulmalıdırlar.

KPSS’siz Öğretmen Alan MEB, Yönetmelikzede Öğretmen Memurların Kadro Değişimi İçin Daha Neyi Bekliyor?

KPSS’SİZ ÖĞRETMEN ALAN MEBYÖNETMELİKZEDE ÖĞRETMEN MEMURLARIN KADRO DEĞİŞİMİ İÇİN DAHA NEYİ BEKLİYOR?

MEB’İ MALİYE BAKANLIĞI'NA KARŞI RAHATLATACAK ÇÖZÜM: "KURUMİÇİ-KURUMLARARASI ÖĞRETMENLİĞE GEÇİŞİN TEKRAR AÇILMASIDIR"

TTK ve MEB kıstaslarına göre öğretmen olan ancak başka unvanlarda memurluk yapanlardan isteyenlerin kadrolarının MEB'e öğretmen olarak kaydırılması ilk atamaya ayrılan kontenjanın dışında, ayrıca belirlenip  ya eskisi gibi %3'lük kontenjanla ya da toplu bir kadro kaydırmasıyla, memur olarak çalıştıkları il-ilçelerde anayasal aile birliğinin korunarak yapılmalıdır. 31.08.2012'den beri süren yönetmelik değişikliği mağduriyeti giderilip memur öğretmenler asıl mesleklerine kavuşturulmalıdırlar.

Yönetmelik değişikliği ile öğretmenliğe geçişleri 31.08.2012’den beri kapalı olan kamu personeli haklı olarak şu soruları soruyor:

1)15.07.2016 sonrası Olağanüstü Hal döneminde KHK' lar ile meslekten ihraçlar sonucu binlerce öğretmen açığı oluştuğunun, MEB'in okullarda ikili eğitimden vazgeçip tam gün eğitim-öğretime geçme planının yeni öğretmen ihtiyacı doğuracağının, en az 80000 öğretmen ihtiyacına karşın çarenin genelde verimsiz ücretli öğretmenlik sisteminde arandığının,  “Bütçe olanaklarının kısıtlılığına dair resmi (Sayın MEB Müsteşarı Yusuf Tekin ve diğer yetkililer) açıklamaların” arşivlerde kayıtlı olduğunun ve Bütçeye yük getirmeden en uygun verimle öğretmen açığını azaltacak bir çözümün "Öğretmen Olmaya Hak Kazanmış Kamu Personeli ile Memuriyet Öncesi MEB'e Bağlı Özel Okul ve Dershanelerde Öğretmenlik Yapmış Devlet Memurları" olduğunun farkında mısınız?

2)KPSS'siz, ÖABT'siz öğretmen alım biçimleri apaçıkken:

*Memurluk yapan öğretmenlerle aynı statüdeki öğretmenlik ölçütlerine sahip şehit-gazi-malul yakınları, memur öğretmenlere yönetmelikte kaldırıldı denilen ” kurumlar arası geçişle” KPSS’siz, ÖABT’siz hizmet sürelerine bağlı olarak Kasım 2016'da devlet öğretmenliğine kaydırılmıştır.                                                                                

*01.09.2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 674 sayılı KHK ile devlet memuru da olmayan özel eğitim-öğretim kurumlarındaki 5000 öğretmen KPSS'siz ÖABT'siz devlet öğretmenliği kadrolarına Ekim 2016'da alınmıştır!                                   

*Dilekçelerine istinaden, KPSS ve ÖABT şartı olmadan “28 Şubat Mağduru” olarak memuriyetten MEB öğretmen kadrolarına tekrar geçiş sağlandı.                                                                     *Engelliler için ÖABT’siz E-KPSS ile alım ve öğretmenliğe geçişler yapılmıştır.                                                                             

*KPSS ile atanmadıkları halde üniversitelerin araştırma-öğretim görevlileri MEB öğretmen kadrolarına KPSS’siz ÖABT’siz kurumlar arası geçiş yapabilmiştir.                                                         *KPSS’siz ve ÖABT’siz, milli sporcular MEB'e öğretmen olarak alınmıştır.

MEB Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğindeki 31.08.2012 değişikliğinin KPSS ile memur olmak zorunda kalmış öğretmenlerin asıl mesleklerine kurumlar arası ve kurum içi geçişinin önünde engel olarak durması adaletsizliği; akla, mantığa, vicdana sığabilen görmezden gelinebilecek bir durum mudur?

3)Sizlere de “asıl meslekleri öğretmenlikten uzak devlet dairelerinde unutulmuş bu kamu personeline asıl mesleklerine geçiş için tek seçenek olarak maalesef; memuriyetten istifa ederek ve kadrolu özlük haklarından feragat ettirilerek, yeniden KPSS ile yeni mezunlar ve hiç memur olamamışlarla birlikte sadece İlk Atama başlığında mülakat puanı üstünlüğüne göre, 6 (altı) yıl çakılı mecburi hizmetli sözleşmeli öğretmenlik seçeneğini kazanmak” bırakılsaydı tüm içtenliğinizle vicdanınızla neler düşünürdünüz, neler yapardınız, hangi duygular içinde olurdunuz

4)Sahte diplomalı sahte öğretmenler MEB’de görev yapmışken, açılan davalarda beraat ederken, Ziraat Mühendisi sözde öğretmenler hala MEB’deyken; 80.000 civarı ders ücretli mevsimlik çalışanlar arasında Gelişim Psikolojisi, Öğrenme Psikolojisi, Ölçme ve Değerlendirme, Program Geliştirme, Öğretim Yöntem ve Teknikleri ve Rehberlik Eğitimleri Olmayan “Ders Ücretli Öğretmenler” varken“Bizler diplomalarımızla gerçek memur, gerçek öğretmenleriz! MEB’e atamamız yıllarca yapılmadı! KPSS ile kazandığımız kamu personeli görevlerimizi sürdürürken bu kez de 31 Ağustos 2012’de “yönetmelikzede memuröğretmen” durumuna düşürüldük!” diye yıldır seslerini duyurmaya çalışan memur öğretmenlerin mağduriyeti artık giderilip gönülleri alınacak mıdır?

* 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu 74.Madde: “ Memurların bu Kanuna tabi kurumlar arasında, kurumların muvafakati ile kazanılmış hak dereceleri üzerinden veya 68. maddedeki esaslar çerçevesinde derece yükselmesi suretiyle, bulundukları sınıftan veya öğrenim durumları itibariyle girebilecekleri sınıftan, bir kadroya nakilleri mümkündür.”                                                              

* 02.12.2015 tarihli Resmi Gazete Yayımlanan Personel İşlemleri Konulu 2015/13 sayılı Başbakanlık Genelgesi: "Tüm kamu kurum ve kuruluşları... c) Sınıf değiştirerek kurumlar arası nakil yoluyla yapacağı atamalarda Başbakanlıktan izin alacaktır.”                         

* MEB 12.05.2015/13 genelgesi C bölümü özel okul ve dershanelerde öğretmenlikte adaylıkları kaldırılmış kamu personeli                                                                                                  

* MEB Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği 31.08.2012 değişikliğinin, mağduriyetin giderilmesinden sonraki süreçtekileri kapsaması ve kazanılmış hakları yok etmemesi gerektiği 

şeklinde varolan güncel geçerli hukuki durum"Herkes, yaşama, maddî ve manevî varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir." tanımıyla T.C. Anayasamızın 17.Maddesince güvencede olduğu dikkate alındığında Milli Eğitim Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığının ortak bir çalışmasıyla okullarımızın sağlıklı işleyişi, öğrencilerimize gerçek öğretmen eğitimi, diploma mezuniyetine uygun verimli doğru istihdam için öğretmen memurlardan isteyenlerin ivedilikle öğrencilerine kavuşturulması sağlanmalıdır                                                                                                          

Memuriyet öncesi özel öğretim kurumlarında öğretmenlik yapmış ya da öğretmenlik yapma hakkı bulunan kamu çalışanlarının devletteki memur kadrolarının MEB'in devlet okullarındaki öğretmenlik kadrolarına aktarılması yalnızca kendi aralarında belli ölçütlere göre uygun bir sıralamayla olabilir:

1)MEB Özel Öğretim Kurumlarındaki Öğretmenlik-Öğreticilik SSK’lı süreleri ile Memuriyet süresi toplamı                                                      

2)Emekliliğe esas toplam hizmet süresi                                                    

3)Mezuniyet tarihi önceliği                                                                  

4)Aslında yeni mezunlar veya memur olmamış ilk atamacılar için gerekli KPSS ısrarından vazgeçilmeyecekse de yalnız memurluk yapan öğretmenlerin kendi aralarında ilgili puan türlerinde (örneğin 2017 KPSS p121 ve p10) öncelik sıralaması

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Anahtar Kelimeler:
MebÖĞRETMEN MEMURLAR
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Doğru Haber KamuBiz 3 yıl önce

MEBİ MALİYE BAKANLIĞI'NA KARŞI RAHATLATACAK ÇÖZÜM: "KURUMİÇİ-KURUMLARARASI ÖĞRETMENLİĞE GEÇİŞİN TEKRAR AÇILMASIDIR"

Avatar
mnimet 3 yıl önce

Allâhım devlet büyüklerimize feraset ver
2012 den önce varolan %3 lük Kurumlararası geçiş kontenjanın yeniden verilmesini rica ediyoruz

Avatar
DÜZELTME 3 yıl önce

*Engelliler için ÖABTsiz E-KPSS ile alım ve öğretmenliğe geçişler yapılmıştır.
*KPSSsiz ve ÖABTsiz, milli sporcular MEB'e öğretmen olarak alınmıştır.
şeklindeki bölümde satırbaşı kayması yaşanmış içeriye sağ tarafa doğru.Estetik açıdan düzeltirseniz daha güzel olur.İyi çalışmalar.

Avatar
Serhan 3 yıl önce

%3 lük kontenjanımız geri verilsin. Artık bu hukuksuzluğa dur denilmesi lâzım

Avatar
rasay 3 yıl önce

Kurumlar arasi gecis istiyoruz.

Avatar
osman 3 yıl önce

hakkımız olanı istiyoruz.