Lise müdürü hakkındaki, ek ders ücreti iddiasına soruşturma

Çilimli Anadolu Lisesi Müdürü Mevlüt Uçarcı’nın okul bünyesinde kağıt üzerinde tiyatro ve drama kursu açtığı, bu kurslardan kendisine çift yevmiye yazdığı, ayrıca resmi tatil günlerinde ve kar tatillerinde de kendisine ücret tahakkuk ettirdiği, motorlu taşıtlar kursunda olduğu günlerde de tiyatro kursunda görünerek kendisine ücret yazdığı iddiasıyla soruşturma açıldı.

EĞİTİM 08.09.2022, 15:56 Editör
Lise müdürü hakkındaki, ek ders ücreti iddiasına soruşturma

Çilimli Anadolu Lisesi’nde görev yapan okul müdürü Mevlüt Uçarcı, 25 Aralık 2021, 12 Şubat 2021, 26 Mart 2021 tarihlerine denk gelen Cumartesi günlerinde motorlu taşıtlar sınavında komisyon üyesi olarak görev aldı. Ancak Uçarcı’nın bu tarihlerde Çilimli Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan hayat boyu öğrenme kapsamındaki drama kursundan da ek ders ücreti aldığı anlaşıldı.

Okul Müdürü Mevlüt Uçarcı’nın bunlarla birlikte Düzce Valiliği’nin 10-11 Mart 2022 tarihinde ilan ettiği kar tatilini takip eden cumartesi ve Pazar günlerinde valilik tarafından tüm kurslar iptal edilmesine rağmen drama kurslarından kendisine ücret tahakkuk ettirdiği, yine hafta içi öğrencileri derslerden alarak ders saatinde kursa götürdüğü, kurs saatlerine uymadığı tespit edildi.

Yapılan tespit üzerine Okul Müdürü Mevlüt Uçarcı hakkında soruşturma başlatıldı. Disiplin soruşturmasını inceleyen komisyon iddiaların gerçekliliğini ortaya çıkartıldı ve hakkında 4 kademe ilerleme cezası verildi. Adli olarak Uçarcı hakkında resmi kurs defterlerini başkasını aldatacak şekilde gerçeğe aykırı olarak düzenlediği anlaşıldığından soruşturma açılmasına, idari yönden Uçarcı’ya bir daha kurs öğretmenliği ya da öğreticiliği verilmemesine karar verildi. Mali yönden ise Uçarcı’nın kurslardan elde ettiği ücreti faiziyle geri ödemesi istendi.

Uçar hakkında iki kez toplanan disiplin kurulunun adli soruşturma açılmasına yönelik önerisine karşın 18 Temmuz 2022 tarihinde Çilimli Kaymakam vekili olarak görev yapan Cumayeri Kaymakamı Haluk Çakmak, adli soruşturmaya izin vermedi.

KAMUBİZ.COM İnstagram KANALI İÇİN TIKLAYINIZ

Tüm iddialar disiplin kurulu tarafından ortaya çıkarılmasına rağmen kademe ilerleme cezası alarak yöneticilik yapması mümkün olmayan Uçar, bu kez Cumayeri Çok Programlı lisesine müdür olarak atandı. Ancak bir süre sonra Uçarcı’nın, Cumayeri’ne atanması geri çekildi.

Yine Uçarcı’nın, açtığı kurslardan belge alan öğrencilerin belgeleri 18 yaşından küçük çocukların veli izni alınmadan kursa tabi tutulduğu gerekçesi ile iptal edildi.
Yaşanan tüm olaylara rağmen öğretmen olarak bir okulda görevlendirilmesi gereken Mevlüt Uçarcı son olarak 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi’ne müdür yardımcısı olarak atandı.

Eğitim camiası içerisinde büyük rahatsızlığa neden olan konu hakkında, aldığı cezalara rağmen hala yönetici olarak görevine devam eden Uçarcı’nın tüm gerçeğe kavuşmuş iddialara rağmen yönetici olarak kalmasının nedenleri merak edilmeye başlandı.
düzcesonhaber

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (3)
Seymen 3 ay önce
Bunlardan o kadar çok ki, MYK nın sınavını yapıyor okulda derste görünüyor, ücretini alıyor vs vs gibi
Kazım 3 ay önce
Bu ek ders idareci ve öğretmenler için tümüyle kaldırılmalı ve eğitimciler arasında adil gelir dağılımı sağlanmalıdır.Dyk kursları ders ve öğrenci olmadan havadan ek ders alma yolu oldu.
Kamu 3 ay önce
Ve işin kötüsü işlediği bu suçlar sonrası Memuriyetten meni gereken bu şahıs il merkezinde bir okula tekraren idareci olarak atanıyor. Daha kötüsünü söyleyelim. Bu şahıs bu işte tek başına değil zincirleme bir suç. Ama bu şahsiyet en zayıf halka olduğu için gündem oluyor. Ya diğerleri... Akla hayale gelmeyecek kişiler tarafından, yetkililer aranarak suçu örtülüyor, güçlü halkaların. Bu haltı yiyen, bu suçu ispatlanmış şahsa da sus payı olarak idari âmir tarafından adli soruşturma izni bile verilemoyor, hangi güçlü irade tarafından arandıysa...Vay bizim halimize
Bu namuslu insanlara zuldür, zulumdür, haksızlıktır. Bu ayıptır, günahtır, yazıktır, ayıptır. Eğitim camiasınin yüz karası olan bu kirli zincirin kirli halkaları ve pisliği örtmeye calışan ve göz yuman her kimse yakında su yüzüne çikacak ama onlarda azıcık vicdan kaldıysa derhal harekete geçsinler. Bu devlet asla sahipsiz değildir. Üçbeş at hırsızına a teslim edilmeyecek kadar da kıymetlidir. Kim kimim suçunu bağışlıyor, beyler. Kedinize gelin. Kamu hiçbirinizin babanızın viftliği değildir. Bu şahislar bir suc işlemiştir ve cezası bellidir. Ve sucluyu korumak ta suçtur. Ha bu pislikler çok fena şekilde yakında patlayacaktır