MEB 2019 alan değişikliğini yapmalıdır!

Toplumumuzda ki memur algısı şudur ; “Kadrolu ol ,devlete kapağı at ,sırtını devlete daya tamamdır”...Yine benzer bir algı da ; “Salla başını al maaşını ! anlayışıdır”…Her ne kadar artık pek çok memur işini özümseyip, sonuna kadar elinden geleni yapsa da ne yazık ki binde bir denecek sayıda ki memur nedeniyle oluşmuş bu algılar yenilemiyor…

MEB 2019 alan değişikliğini yapmalıdır!

Bu algıyı değiştirmek adına , en azından var  olan potansiyelin harekete  geçirilmesini savundum, istedim.Bu  potansiyelin en başında ;  diplomasını aldığı alanda  öğretmenlik yapmak isteyen  , alan değişikliği bekleyen  öğretmenler vardır.

Diplomaya dayalı alan değişikliği üzerine onlarca yazı yazı yazdım.Bir çok kez  bakanlığa giderek ; üst makamlardaki yetkililerle yüz yüze görüşmeler yaptım.Bu konuda bakanlığın tutumunun  son derece haksız ve yersiz olduğunu dile getirdim.Sonuç ise her defasında bildiklerini  okumak oldu…

Yıllar sonra eğitim kökenli Sayın Ziya Selçuk beyin bakanlığa gelmesi ile birlikte  eğitim camiasında esen  pozitif rüzgar, bakanlıkça atılan yapıcı ve  olumlu adımlar alan değişikliği konusunda da bakanlığın inisiyatif alarak  kanayan  yaraya dur deneceğinin göstergesi idi.Hoş bakanlığın korktuğu kadar sayıda bekleyen de  yoktu oysa ki…

Nitekim 5 yıl sonra yapılan diplomaya dayalı alan değişikliği  ile  benim haklı olduğum resmi sayılarla belgelenmiş oldu.

Aralık 2018  diplomaya dayalı alan değişikliği için 6903 öğretmen başvuru yaptı.Bunlardan 4207 tanesi alan değiştirebildi.

Yaklaşık  5  yıldır alan değişikliği  yapılmadığını düşünürsek, yani  5 yıllık birikmeyi hesaba katarsak ne kadar az sayıda  öğretmenin alan değişikliği için başvuru yaptığı ve bunların da  çok azının ( açık gösterilen norm sayıları bazı branşlarda oldukça kısıtlı olmasından kaynaklı) alan değiştirdiğini görebiliriz.

Diplomaya dayalı alan değişikliği, mevcut kadrolu  öğretmeninden daha fazla verim elde edilebilmesi ve  öğretmenlerin kendilerini gerçekleştirebilmeleri adına her yıl yapılması gerekmektedir.Aralık 2018 de yapılan ve üstte belirttiğim gibi kısıtlı norm açık gösterilmesi nedeni ile alan değiştiremeyen  yaklaşık 2500  öğretmen unutulmamalıdır.

Öğretmenlerin kendilerini geliştirebilmesi ve daha verimli olabilmeleri  sevdikleri, eğitimini aldıkları alanda  çalışmalarıyla mümkün olacaktır.Bir  5 yıl daha bekletmek  milli bir kayıptan başka bir sonuç doğurmyacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Vizyon Belgesinde dahi öğretmenlerimizin birer yan dal sahibi olmasından bahsedilirken ;  öğretmenlerin  ikinci kez üniversite  okuyup alan değiştirme  istekleri yok sayılmamalıdır..Diplomaya dayalı alan değişikliği  yıllar önce yapıldığı gibi her yıl düzenli hale getirilmelidir.Böylelikle mevcut alanında verim alamayan ya da mutlu olamayan kadrolu  öğretmenler içinde bir seçenek doğmuş olur.

Saygılarımla …

MURAT MEHMET  GÜLER

Eğitimci Yazar

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Anahtar Kelimeler:
MebAlan Değişikliği2019
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet 2 yıl önce

Eğt.yazar Murat Mehmet Güler Bey'e teşekkür ediyoruz..Alan değişikliği konusundaki gayreti ve tutumundan dolayı..
Diplomaya dayali alan değişikliği,her yil yapilmadigi ve layıkıyla yerine getirilmediği icin kanayan bir yaradır..
Alan değişikliği isteyen öğretmenler, yönetmenlikte yer alan haklarinin yerine getirilmesini istemektedir..Bundan daha doğal ne olabilir..Geçmişte kurs belgeleriyle,sertifikalarla alan değişikliğinin yolunu açanlar, esas simdi magduriyetlete sebep olmakta, asıl diploma sahiplerinin alan değişikliği taleplerini karsilamamaktadir..Bu mu adalet..
Tüm normların açılarak bu magduriyetin giderilmesini ve alan değişikliğinin bir an önce yapilmasini talep ediyoruz..

Avatar
Yavuz 2 yıl önce

En yakın zamanda alan değişikliği bekliyoruz

Avatar
Tatar 2 yıl önce

Eğitimhane gibi sitelerde kampanya başlatmışlar ve sayıları az olduğu için çok gündem oluşturamıyorlar ancak Meb yetkilileri bu konuda daha fazla kayıtsız kalmamalı.Zaten sayı fazla degil.Pekala bu insanların da talepleri karşılanabilir.

Avatar
Ali 2 yıl önce

Alan değişikliği yasal haktır..Yönetmelikle de sabittir..
Bir an önce bu hakkın verilmesini bekliyoruz..

Avatar
Deniz Ardıç 2 yıl önce

Laf olsun diye yazılmış bir yazı. Bu kadar sistemsel sorun öğrencilerin, yeni yetişen neslin sorunları varken, bu sorunlar daha büyük yeni sorunlara gebeyken; isminin altına eğitimci yazar yazabilmek ve

kendini kadınlara olduğundan farklı göstermek için her sene tekrar edilen sığ konulardan bir tane daha...Kendini birşey zannetmek ve egosunu şişirmek için ne kadar zavallı...Eğitim için ne yaptın ki ne biliyorsun? Besyo okumakla eğitimci olunmaz beyefendi.Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz. Önce kapının önünü süpür.

Avatar
Talancilara hayir 2 yıl önce

Ne alanı arkadaş sırf artniyetlu bir talep 2011 de yaptınız nerde yaşlı başlı sinifçi var beden eğitimine geçti tayin isteyemedim diyarbakirda 6 yılıma sebep holdularerkes işine baksin eğitimin tek sorunu bu mu herkes kaçacak bo delil arıyor alana talana hayır