MEB'de Yabancı Dil Öğretim Politikalarını Geliştirme Genel Müdürlüğü kurulması teklif edildi

Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde Yabancı Dil Öğretim Politikalarını Geliştirme Genel Müdürlüğü kurulması için kanun teklifi verildi. İstanbul Milletvekili Arzu Erdem tarafından verilen teklif ile, yabancı dil öğretiminde kurumsallaşmanın sağlanması amaçlanıyor.

MEB'de Yabancı Dil Öğretim Politikalarını Geliştirme Genel Müdürlüğü kurulması teklif edildi

Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde Yabancı Dil Öğretim Politikalarını Geliştirme Genel Müdürlüğü kurulması için kanun teklifi verildi. İstanbul Milletvekili Arzu Erdem tarafından verilen teklif ile, yabancı dil öğretiminde kurumsallaşmanın sağlanması amaçlanıyor.

KANUN TEKLİFİNİN GEREKÇESİ

Örgün eğitimde, başka ülkelere kıyasla öğretim süreci içerisinde daha çok zaman harcamamıza rağmen yabancı dil öğretimi hususunda istenilen başarıya ulaşılamamıştır. Devletimizin yabancı dil öğretimi ile ilgili bir felsefesi ve buna bağlı olarak bir planı olmalıdır. Böylelikle dil öğrenimine okul programları içerisinde harcanan zaman daha verimli kullanılmalı ve gerçek anlamda ihtiyaç olan kadar dil öğrenimi garanti altına alınmalıdır.

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından 2013-2014 Öğretim Yılından itibaren 2. ve 5. Sınıflarda İlköğretim Kurumları İngilizce Dersi Öğretim Programı uygulanmaya başlanmıştır. 2014-2015 Öğretim Yılından itibaren 3,4,6 ve 7. sınıflarda; 2015-2016 Öğretim Yılından itibaren de 8. sınıflarda bu program uygulanmıştır. Dolayısıyla, pek çok Avrupa Birliği ülkesinde olduğu gibi, ülkemizde de yabancı dil eğitimine erken yaşlarda başlanmıştır. Ancak yabancı dil öğrenmeye erken yaşta başlanması, öğrencilerin yabancı dili öğrenmelerine garanti değildir. Yabancı dil de diğer önemli dersler gibi temel ders olarak konumlandırılmalı, yabancı dil öğretim ortamlarında eğitim gören öğrenci sayısı azaltılmalıdır. Müfredatta dil öğretimine fiilen daha fazla saat ayrılmalı, uygulanan müfredat periyodik olarak değerlendirilerek gerekli güncellemeler yapılmalıdır. Öğrencilerin ihtiyaçlarına yönelik ders malzemeleri üretilmeli ve alternatif ölçme-değerlendirme yöntemleri uygulanmalıdır. Erken yaşta öğrencilere yabancı dil dersi verecek formasyona ve uluslararası yabancı dil öğretmen donanımına sahip yabancı dil öğretmenleri yetiştirilmelidir. Öğretmenleri geleneksel hizmet içi eğitim etkinliklerinin dışında sürekli mesleki gelişim uygulamalarına dahil etmek ve bütün bunları iyi öğretim, etkin öğrenme ortamı ve öğrenimde süreklilik yoluyla desteklemek gerekmektedir. Böylelikle yabancı dil öğretiminde daha hızlı ve daha verimli sonuç alınabileceği gibi bu hususta istenilen başarıya daha kontrollü ve süreklilik sağlayacak şekilde ulaşılabilecektir.

Söz konusu kanun teklifiyle, ülkemizin dil öğrenme alanındaki politikalarının sürekliliği olan bir politika haline gelmesi için mevcut kurumsal yapının gözden geçirilmesi ve Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde "Yabancı Dil Öğretim Politikaları Birimi" kurulması amaçlanmaktadır.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞININ TEŞKİLAT VE GÖREVLERİ HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMEDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE I- 25/8/2011 tarihli ve 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasına (e) bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki (f) bendi eklenmiş ve diğer bentler buna göre teselsül ettirilmiştir.

"f) Yabancı Dil Öğretim Politikalarını Geliştirme Genel Müdürlüğü.'

MADDE 2- 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye 12 nci maddesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki 12/A maddesi eklenmiştir.

"Yabancı Dil Öğretim Politikalarını Geliştirme Genel Müdürlüğü

MADDE 12/A- (I) Yabancı Dil Öğretim Politikalarını Geliştirme Genel Müdürlüğünün görevleri şunlardır:

Yabancı dil öğretim yöntemleri, ders malzemeleri, yabancı dil seviyesinin ölçülmesi gibi konularda politikalar ve stratejiler üretmek.
Vatandaşların ihtiyaçlarına göre farklı diller için yabancı dil eğitim planlaması yapmak, yapılan planları izlemek ve değerlendirmek.
Yaygın eğitim ve örgün eğitim sistemi dâhilinde hazırlanan yabancı dil eğitim programlarının eşgüdüm içinde yürütülmesini sağlamak.
ç) Teknoloji tabanlı yabancı dil öğretim metotlarının geliştirilmesini sağlamak.

Yabancı dilde eğitim ve yabancı dil öğretimi alanlarındaki ihtiyaç ve sorunlara yönelik ulusal ve uluslararası kuruluşlarla iş birliği yapmak.
Bakan tarafından verilen benzeri görevleri yapmak.”
MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Kamubiz.com ÖZEL HABER / ANKARA

(Sitemizden Alıntılanan Haberlerde Kaynak Gösterilmeden Kullanılması Halinde Yasal İşlem Yapılacaktır)

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.