MEB'den Aday Öğretmen Yetiştirme Programı Hakkında Açıklama

Milli Eğitim Bakanlığından, Aday Öğretmen Yetiştirme Programında dikkat edilecek hususlar hakkında açıklama.

MEB'den Aday Öğretmen Yetiştirme Programı Hakkında Açıklama

Milli Eğitim Bakanlığından, Aday Öğretmen Yetiştirme Programında dikkat edilecek hususlar hakkında açıklama.

Konu : Aday Öğretmen Yetiştirme Programı

.......................... VALİLİĞİNE 
(İl Milli Eğitim Müdürlüğü)


İlgi   : 

a) 17.04.2015 tarihli ve 29329 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği.

b) 02.03.2016 tarihli ve 4227763-10.04-E.2456947 sayılı Makam Oluru ile yürürlüğe giren Aday Öğretmen Yetiştirme Sürecine İlişkin Yönerge.

c) 03.08.2017  tarih ve 11771868 sayılı yazımız.

Bakanlığımız bünyesine 2016 yılı Şubat ayı ve sonrasında kadrolu veya sözleşmeli  olarak atanan aday öğretmenlerin eğitimleri ilgi (a) Yönetmelik ve ilgi (b) Yönerge  Aday Öğretmen Yetiştirme Programı çerçevesinde devam etmektedir.
İlgi (c) yazımız ile gönderilen program ve ekleri ile ilgili olarak uygulamada bazı tereddütlerin yaşandığı Genel Müdürlüğümüze ulaşan telefon ve e-maillerden anlaşılmış olup, konuyla ilgili aşağıda belirtilen hususların açıklanması ihtiyacı doğmuştur.

Bu kapsamda;

1-2016 yılı Şubat ayı ve sonrasında kadrolu veya sözleşmeli  olarak atanan tüm aday öğretmenlere  "Aday Öğretmen Yetiştirme Programı" (654 saat) uygulanacaktır.

2-2016 yılı Şubat ayı ve sonrasında kadrolu veya sözleşmeli  olarak atanan aday öğretmenlerden özel öğretim kurumlarında adaylığı kaldırılanlara "Özel Öğretim Kurumlarında Adaylığı Kaldırılan Öğretmenlerin Uyum Programı" (312 saat) uygulanacaktır.

3- Özel öğretim kurumlarında adaylığı kaldırılan aday öğretmenlerin adaylığı kaldırılmış olsa da 312 saatlik uyum eğitimleri kesinlikle yapılacaktır.  

4-Aday öğretmen yetiştirme programı Valiliklerce belirlenecek takvim çerçevesinde uygulanacaktır.

5-Aday Öğretmen Yetiştirme sürecine tabi tüm öğretmenler hizmetiçi eğitim faaliyetlerini eksiksiz olarak tamamlamak zorundadır. Aday Öğretmenler yasal mazeretleri nedeniyle katılamadıkları hizmetiçi eğitim faaliyetlerini il milli eğitim müdürlüklerince düzenlenecek telafi programı kapsamında tamamlayacaklardır.

6-Aday öğretmenlere yönelik uygulanan; Aday Öğretmen Yetiştirme Programı ile Özel Öğretim Kurumlarında Adaylığı Kaldırılan Öğretmenlerin Uyum Programının yapılıp yapılmadığının takibi okul/kurum müdürü tarafından yapılacak olup programın yürütülmesinden il milli eğitim müdürlükleri sorumlu olacaktır. 

7-Tüm Valiliklerce  aday öğretmenlere  bu talimat kapsamında düzenlenecek   180 saatlik hizmetiçi  eğitim faaliyetlerinin  bitiminde EK-7 Değerlendirme Formu (İl Raporu) doldurulacak ve en geç bir (1) hafta içerisinde  Genel Müdürlüğümüze gönderilecektir.  

Yukarıdaki hususların dikkate alınarak adaylık sürecindeki faaliyetlerin uygulanmasında  herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi hususunda gereğini önemle rica ederim.

Doç. Dr. Semih AKTEKİN
Bakan a.
Genel Müdür

Kamubiz.com ÖZEL HABER / Ankara

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.