MEB'den Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği İçin 10 Maddelik Açıklama

MEB yetkililerinden 13.01.2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğine dair açıklama geldi. Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, resmi twitter hesabından yaptığı açıklamada konuya ilişkin 10 maddelik açıklamada bulundu.

MEB'den Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği İçin 10 Maddelik Açıklama

MEB yetkililerinden 13.01.2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğine dair açıklama geldi. Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, resmi twitter hesabından yaptığı açıklamada konuya ilişkin 10 maddelik açıklamada bulundu.

Görevde Yükselme Yönetmeliği yürürlüğe girdi;hayırlı olsun.Yönetmeliğin getirdiklerini ifade etmek istiyorum.

1-“Görevde yükselme sınavı” ve “Ünvan değişikliği sınavı” tanımları genel yönetmeliğe uygun olarak yeniden yapılmıştır.

2-Şube Müdürlüğü için görevde yükselme sınavına katılacaklar arasında yer alan şef kadrosunda çalışanlar bakımından daha önce bu kadroda aranan 4 yıllık çalışma süresi 3 yıl olarak belirlenmiştir.

3-Şube müdürlüğü için görevde yükselme sınavına katılacaklar arasına; mimar, mühendis, biyolog, psikolog, istatistikçi, çözümleyici, programcı, araştırmacı ve tekniker ünvanlı kadrolarda 3 yıl görev yapmış olanlarda alınmıştır.

4-Şef, sayman, ayniyat saymanı ve çözümleyici kadrolarına görevde yükselme kapsamında başvuruda bulunacaklar bakımından, bulundukları görev ünvanında veya aynı düzeydeki görevlerde toplam en az bir yıl görev yapmış olma şartı getirilerek personelin bulunduğu görevde belli bir...

4-b süre görev yapmadan, dolayısıyla tam olarak yetişmeden bir üst göreve atanmasının önüne geçilmiştir.

5-Yazılı sınavda 70 puan olarak belirlenen başarı puanı, genel yönetmeliğe uygun olarak 60 puana düşürülmüştür.

6-Daha önce sözlü sınav konularının ağırlık değerleri sınav duyurusunda belirlenirken, sözlü sınav konularının puan ağırlıklarına yönetmelikte yer verilmiş; bu doğrultuda Ek-1 Görevde Yükselme Sözlü Sınavı Değerlendirme Formu da yeniden düzenlenmiştir.

7-Yazılı sınav sonuçlarına itirazın Merkez Sınav Kurulu tarafından inceleneceği veya sınavı yapan birime incelettiriliceği; sözlü sınav sonuçlarına itirazın ise merkezde Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce,

7-b illerde ise il milli eğitim müdürlüklerince inceleneceği düzenlenmiştir.

8-Daha önce yalnızca şube müdürlüğüne atamalarda öngörülen yazılı ve sözlü sınav puanlarının aritmetik ortalamasının alınması uygulanması, genel yönetmeliğe uygun olarak görevde yükselme ve unvan değişikliği suretiyle atanılacak tüm kadrolar için de aynı şekilde öngörülmüştür.

9-İlçe milli eğitim müdürlüğü kadrolarına; yalnızca öğretmenlikde adaylığı kaldırılmış olmak kaydıyla, yazılı veya yazılı ve sözlü sınavını kazanarak şube müdürü kadrolarına atanıp en az 2 yıl şube müdürü olarak görev yapmış olanlar arasından atama yapılması öngörülmüştür.

10-Şef, memur, hizmetli ve benzeri kadrolarda görev yapanların iller arası yer değiştirmeleri bakımından daha önce bulundukları yerde aranan 5 yıl görev yapma şartı 3 yıla düşürülmüş;

10-b bu sürelerin ve bu kapsamda bulunanların il içi yer değiştirmelerinin hesabında dikkate alınan 31 Mayıs tarihi de, 30 Eylül olarak düzenlenmiştir.

Ayrıca İKGM yönetmelik ekibi  sade ve güzel bir yetki devri yapmış;Müsteşar yrd  nın Müsteşara;Daire Bşk nın Genel Müdüre bağlı olarak çalıştığını bilmeyenler için yönetmelik hazırlamış ve Genel Md ve Müsteşarın yetkilerini(!) devretmiş(!)Alacağınız olsun arkadaşlar(!)...

Kamubiz.com ÖZEL HABER

(Sitemizden Alıntılanan Haberlerde Kaynak Gösterilmeden Kullanılması Halinde Yasal İşlem Yapılacaktır)

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.