MEB'den öğretmenlere yiyecek yardımı açıklaması!

Öğretmenlere yemek yardımı verilecek mi? Öğretmenlerin yiyecek yardımından faydalanması mümkün mü? Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği kadpsamında yemek yardımından yararlanıp yararlanmayacağına ilişkin resmi görüş yazısı yayımladı.

EĞİTİM 18.12.2022, 13:04 18.12.2022, 13:22 Editör
MEB'den öğretmenlere yiyecek yardımı açıklaması!

MEB ÇORUM VALILIGINE (Il Milli Eğitim Müdürlüğü)

İlgi 21.11.2022 tarih ve E-59734519-813.01.05-63921661 sayılı yazınız.

İlinize bağlı okul ve kurumlarda görev yapan personellerin Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği'ne göre yemek yardımıdan yararlanıp yararlanmayacağına ilişkin figi'de kayıtlı yazınız incelenmiştir.

KAMUBİZ.COM İnstagram KANALI İÇİN TIKLAYINIZ

Bilindiği üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 212'nci maddesinde; "Devlet memurlarının hangi hallerde yiyecek yardımından ne şekilde faydalanacakları ve bu yardımın uygulanması ile ilgili esaslar Maliye Bakanlığı ile Başbakanlik Devlet Personel Başkanlığının birlikte hazırlayacakları bir yönetmelik ile tesbit olunur." denilmektedir.

Diğer taraftan Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği'nin 3'üncü maddesinde; "Yiyecek yardımı sadece yemek verme şeklinde yapılır. Bu yardım, nakten veya kupon, kart, fiş, bilet ya da bu mahiyette bir ödeme aracı verilmek suretiyle yapılamaz. Yiyecek yardımı haftalık çalışma süresi 40 saati aşmayan yerlerde öğle yemeği olarak verilir..." hükmü, 4'üncü maddesinde; Ödenek dağıtımı yemek servisi kurulacak kurumdaki memur sayısı dikkate alınmak suretiyle yapılır...." hükmü ile 5 inci maddesinde; "... Yemek servisi, yiyecek yurdumundan faydalanabilecek personel sayesanan asgari 50 olması ve yemekhane için elverişli yer bulunması şartıyla atamaya yetkili amirin onayı ile kurulabilir.

Yiyecek yardımı bu şekilde kurulan yemek servislerinde yapılır." hükümleri bulunmaktadır. Buna göre; il/ilçe milli eğitim müdürlükleri ve okul/kurum müdürlüklerinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi olarak görev yapan personellerin, Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği'nde belirtilen şartları yerine getirmeleri halinde devlet memurları yiyecek yardımından faydalanmalarının mümkün olacağı mütalaa edilmektedir.

Bilgilerini ve gereğini rica ederim.

Genel Müdür Levent ÖZİL Bakan a

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (2)
Hasan 1 ay önce
Mevzuatı değiştirin ozaman.. Hergün öğle yemeğini köydekide şehirdekide yiyiyor...
İşçiler her gün peşin peşin 55 lira alıyor....
veli 1 ay önce
Bu 657 sayılı kanuna bayılmamak elde değil ne diyor 50 kişi burası güzel ilçelerde öğretmen sayısı buna elverişlidir, sonra ne diyor yemekhane kurulur oda tamam zaten yatılı okulların böyle yerleri mevcut, sıra geldi en güzeline son hükme en şahanesi -şartıyla atamaya yetkili amirin onayı ile kurulabilir – efendim neymiş kurulabilir –ebilir son söz kimin sizce. Nasıl diğer hakları ve yardımları vermişlerse merak buyurmayın bunu da veririler öğretmeni çok sevdiklerinden zaten uykuları gelmiyor.