MEB'in görüş yazılarında koordinasyon sorunu mu var?

Milli Eğitim Bakanlığı; 03.02.2022 tarih ve 42610864 sayılı görüş yazısıyla "...halen genel idare hizmetleri sınıfına dahil şube müdürü unvanlı kadroda görev yaptığı belirtilen ilgilinin, bu görevi sırasında uzman öğretmenler için öngörülen eğitim öğretim tazminatından yararlandırılmasının mümkün bulunmadığı..." şeklinde görüş bildirdi.

EĞİTİM 27.04.2022, 11:33 Editör
MEB'in görüş yazılarında koordinasyon sorunu mu var?

Görüş yazısı incelendiğinde MEB Şube Müdürlerinin eğitim öğretim sınıfından çıkarak genel idare hizmetleri sınıfına geçmeleri uzmanlık tazminatının ödenmemesine gerekçe gösterildi. 

Tüm bakanlıklardaki 1/4. derecedeki şube müdürü unvanındaki personelin ek göstergesi 2200 iken MEB Şube Müdürleri, İlçe Müdürleri, İl Müdür Yardımcılarından öğretmen kökenli olanlar öğretmenlere uygulanan 3000 ek gösterge imkânından yararlanmaktadır. 

MEB Şube Müdürlerinin kazanılmış hakları gözetilerek, 3000 ek göstergede olduğu gibi öğretmenlikte elde edilen hakları ellerinden alınmamalı, uzman öğretmenlik tazminatları tekrar bağlanmalı,  kesilen tazminatları yasal faiziyle birlikte ödenmelidir.

Kadrolu ve Sözleşmeli Personele yapılacak ödeme iş ve işlemleriyle ilgili Personel Genel Müdürlüğü'nün görüş bildirmesi gerekirken Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünün görüş yazısı yazması 'MEB'de koordinasyon sorunu mu var?' şeklinde kafalarda soru işaretleri oluşturdu. Daha önce sürekli/geçici işçilerin geçici görev yolluklarıyla ilgili Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğünün görüş yazması gerekirken Strateji Başkanlığının görüş yazdığı görmüştük.

Son olarak, tüm personeli ilgilendiren genel konulardaki görüş yazılarının bilgi için diğer il müdürlüklerine dağıtımlı gönderilmesi taşradaki bürokratların görüş yazılarını haber siteleri yerine resmi kanallardan takip etmesini sağlayacaktır.

Serdar GÜNDÜZ
Hürriyetçi Eğitim Sen Ağrı İl Temsilcisi 

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (4)
şb müdürü 6 ay önce
biz mebin üvey evladıyız. öğretime hazılık ödeneği yok, ekders yok, uzmanlık baş öğretmenlik yok. Okul müdürlüğüne dönme hakkı yok ama iş çok sorumluluk çok...
türk askeri... 6 ay önce
ek gelir fazla iş güç yok imza için arasan odada yok... olan birşey olsa inan var yazarım. bir il mem çalışanı olarak...anca dedikodu entrika ayak kayırma işi
görüş yazıları tüm illere gönderilsin 6 ay önce
güzel yazı olmuş tebrikler
cok sorumluluk alıyor gibi boş yorum yapmayınız... işi yapan ilçede memur şef cezayı yiyen biz. aylıkla ödül alan şube müdürleri mtsk ve diğer sınavlarda ballı görev ücreti alan siz. şuana kadar ceza işlem almayan siz şube müdürleriiii 6 ay önce
cok sorumluluk alıyor gibi boş yorum yapmayınız... işi yapan il
20
parçalı az bulutlu