MEB Öğretmenlerin Alan Değişikliğini Yapacak

Milli Eğitim Bakanlığı 2017 yılı alan değişikliği kapsamında diplomaya bağlı alan değişikliği yapacaktır. Sertifikaya bağlı alan değişikliği ya da yan alan değişikliği uygulamasına gitmeyecektir. Alan değişikliği konusunda tüm detaylar alan değişikliği atama kılavuzu içerisinde yer alacağından şu anda erken yapılan tüm yorumlar eksik kalacaktır.

MEB Öğretmenlerin Alan Değişikliğini Yapacak

Alan değişikliği nedir? 17 Nisan 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği içerisinde alan değişikliği tanımı yapılmıştır. Öğretmenlerin, Bakanlıkça belirlenen ve mezun oldukları yükseköğretim programına bağlı olarak atanabilecekleri başka alanlara geçişlerini ifade eder.
 

Yan Alan nedir?
Öğretmen adayları ve öğretmenlerin; yükseköğrenimlerinde alanlarına ek olarak aldıkları ve diplomalarında yer alan öğrenim programını veya farklı bir alanda yüksek lisans üzerine yapılan doktora eğitimi programıdır.


Alan değişikliğine bağlı yer değiştirmeler
MADDE 60 – (1) Bakanlıkça  uygun görülmesi hâlinde; öğrenimine uygun alanı dışında bir başka alana atanan öğretmenler, öğrenimleri birden fazla alana atanmaya kaynak olan öğretmenler ile başka bir alanda yükseköğretimi bitiren öğretmenler, adaylıklarının kaldırılmış olması ve yükseköğrenimlerinin atanacakları alana uygun olması kaydıyla, Bakanlığın kararına göre mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alanlara alanlarının değiştirilmesini isteyebilir.
(2) Alan değişikliği isteyen öğretmenlerin alan değişiklikleri, il içinde tercihleri de dikkate alınmak suretiyle alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumları olacak şekilde hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Hizmet puanlarının eşit olması durumunda öğretmenlikteki hizmet süresi daha fazla olana öncelik verilir.
(3) Alan değişikliği işlemleri Bakanlıkça belirlenecek takvim çerçevesinde yapılır.

Yıllardır öğretmenler tarafından talep edilen Alan Değişikliği, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Aralık-Ocak döneminde gerçekleştirilecek. 2017 yılı Aralık dönemi alan değişikliği kılavuzu önümüzdeki haftalarda yayınlanacaktır.

Alanlar itibarı ile zorunluluk arz eden durumlar dikkate alınarak, öğretmenlerin alan değişikliği başvuruları ise 18 – 22 Aralık 2017 tarihleri arasında alınacak ve sonuçlar 27 Aralık 2017 tarihinde ilan edilecektir. Alan değişikliği gerçekleştirilen öğretmenler, 19 Ocak 2018 tarihinden itibaren ilişiklerini keserek yeni görev yerlerine başlayacaklardır. Bu açıklamaya  göre alan değişikli yapılacağı kesin ama  içeriği belirsiz…

Olması gereken:

1-Herkes eğitimini aldığı alanda  öğretmenlik yapmalı.Zamanında  çeşitli nedenlerle  diploması aldığı alanın dışında bir  öğretmenlik alanına atananlara  ; diplomasını aldığı  öğretmenlik alanına geri dönebilme hakkı tanınmalıdır.

2-Diploması birden fazla alana kaynak olan öğretmenlere, tercih ettiği alanda   öğretmenlik yapabilme hakkı tanınmalıdır.

3-İKİNCİ ÜNİVERSİTE :   Kadrolu  öğretmen iken ; yeniden Üniversite giriş sınavlarına girerek , bin bir zorlukla hem öğretmenlik hayatlarını devam ettirip hem de ikinci üniversitesini bitiren öğretmenlerde diplomasını aldıkları alanda  görev yapabilmelidirler.

ÖĞRETMENLERİN YAN ALAN DEĞİŞİKLİĞİ
Milli Eğitim Bakanlığı 2017 yılı alan değişikliği kapsamında diplomaya bağlı alan değişikliği yapacaktır. Sertifikaya bağlı alan değişikliği ya da yan alan değişikliği uygulamasına gitmeyecektir. Alan değişikliği konusunda tüm detaylar alan değişikliği atama kılavuzu içerisinde yer alacağından şu anda erken yapılan tüm yorumlar eksik kalacaktır.

Salih HAZIR
Eğitimci YAZAR

Kamubiz ÖZEL HABER

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ismail 3 yıl önce

Teşekkürler derdimizi anlatan bir yazı olmuş. İkinci üniversiteyi okuyan öğretmenler bu haktan yararlanmali.

Avatar
mustafa 3 yıl önce

yan alan hakkı olan kişiler de bundan faydalanabilmeli

Avatar
Mrt 3 yıl önce

Güzel olmuş ...

Avatar
Mehtap YIILMAZ 3 yıl önce

Elınize saglık ben diploma dısı calısirken bu hakkin bana verilmemesi ayıp olurdu.Tek istegimiz diploma alanina donmek ilk atamaya alan degisikligi sart

Avatar
Hakkaniyet 3 yıl önce

Tayin vb.alan değiştirip hakkı olmayan yerlere gelen öğretmenlere diyoruz ki e hocam bir tayin için alan değiştirdin hak etmediğin yere geldin.şimdide alanımı semiyorum geri geçeyim eski alanıma diyorsun.Aynaya bakalım burada bir haksızlık yokmu.sen ettin sen buldun daha ne isyan edersin.bu oyuncakmı.