MEB Şube Müdürlüğü Atamalarının TÜMÜ İPTAL Açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı şube müdürlüğü kadrolarıyla ilgili sorunun artık kronikleştiğine şahit olduk. Öncelikle bu sorunu ilgili idare çözmelidir.

MEB Şube Müdürlüğü Atamalarının TÜMÜ İPTAL Açıklaması

Yaptığımız incelemede; Milli Eğitim Bakanlığının şube müdürlüğü kadroları için 29/12/2013 tarihinde görevde yükselme yazılı sınavı gerçekleştirdiğini, bu sınavda 70 ve üzeri puan alan 5913 kişinin sözlü sınava girmeye hak kazandığını, sözlü sınavda 3287 kişinin 70 ve üzeri puan alarak başarılı olduğunu ve bunun sonucunda 1709 kadroya atama yapıldığını gördük.

Şube Müdürlüğü Atamalarının TÜMÜ İPTAL edilmiştir: Ankara 7. İdare Mahkemesi'nin tüm atama işlemlerinin iptali yolundaki 26/02/2015 tarih ve E:2014/955, K:2015/341 sayılı kararı, Danıştay 2. Dairesi'nin 15/10/2015 tarih ve E:2015/3097, K:2015/8038 sayılı kararıyla onanmıştır. Danıştay 2. Dairesi ilgili kararıyla mülakat puanına göre yapılan şube müdürü atamalarının tümünü iptal etmiştir ve karar oy birliğiyle alınmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı 30 gün içinde kararı uygulayarak yapılan atamaların tümünü iptal etmek zorundaydı fakat dosya üzerinde yaptığımız incelemeden görülen odur ki idare bu kararı uygulamamıştır. Bu kararın uygulanmamasına şaşırdığımız belirtmek isteriz.

Anayasamız m. 138/4, “Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez.” yine; 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun m.28/1.” Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur. Bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak otuz günü geçemez.” demektedir.

Burada en büyük sorun: Milli Eğitim Bakanlığı şube müdürlüğü görevde yükselme yazılı ve sözlü sınavında başarılı olup, atamalar sırasında yalnızca sözlü sınav puanının esas alınması sonucu atanamayan ve bu işleme karşı herhangi bir dava açmayan davacıların, bu atamaların dayanağı düzenleyici işlemlerin yargı kararı ile yürütülmesinin durdurulması üzerine kendilerine de yeniden tercihte bulunma hakkı verilip verilmeyeceği oluşturmaktadır. Bazı adaylar sözlü sınavda başarılı olarak tercihte bulunmuş, sözlü sınav puanına göre tercihlerine atanamamış ve bu işleme karşı dava da açmamışlardır. Bu durumda olan adaylara hukuki olarak destekte bulunabileceğimizi belirtmek isteriz.

Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi bu kronik sorunun köklü çözümü: Danıştay 2. Dairesi'nin 15/10/2015 tarih ve E:2015/3097, K:2015/8038 sayılı kararıyla kesinleşen ve uygulanmayan 1709 atamanın tümünün iptalinin gerektiği yönündeki hukuki kararın ortada olduğu, bu kararın uygulanmasının bir hukuk devletinde şart olduğu ve o gün yapılan mülakatların tekrarlanması gerektiği yönündedir ki o gün yapılan atamaların hukuki dayanağı kalmamıştır ve hukuken yok hükmündedir. 
KamuAjans
 

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet 9 ay önce

Mahkeme kararını uygulamayanlara yapılan suç duyuruları işleme konmadi. Mahkeme kararlarını uygulamayanlar vali oldu, rektör oldu, profesör oldu. Adalet yerini ne zaman bulacak. 2014 yapılan atamalar ve sonrasında yapılan 6 atama iptal edilerek yeniden 1709 atama yapılmalıdır. Şuan 1709 görevdeyken 800 atama daha yapıldı. Halen 300 dava devam ediyor. Devlet zarara uğratıldı. Sayıştay bu konuyu araştırmalı.

Avatar
. Ömer 9 ay önce

2016 da yapılan bakanlık Maarif Müfettişleri alımında yapılan mülakat idari kurul kararıyla iptal edilmesine rağmen... Hakimin kararı denilerek uygulanmadı,

Avatar
Kadir 9 ay önce

Adalet ve kalkınma ama adalet öldü

Avatar
durum Tesbiti 9 ay önce

Atamalar hukuken iptal edilemez. 7 yıl önce Danıştay 2. Ve 15. Daire İptal etti ne oldu 1709 kişinin bastırması ile bakanın iptal olacak demesine rağmen iptal olmadı. Hukuk, adalet, hak ayaklar altına alınmakla kalmadı kıyma makinesinde çekildi. Peki bu haber ne bu haber de şu bu aynı ilk atamada atanan kişiler rotasyon olunca gitmediler ve istifa ettiler bu sefer koltukları görevlendirme ile işgal ettiler. Şimdi aynı bu kişiler mülakatların iptal edilmesini, hukukun 7 yıl sonra işletilsin diyorlar o zaman 7 yıllık ödenen paralar ve haksız makam işgalinden atayan ve atananlardan maddi manevi tazminat doğacak. Peki daha sonra mahkeme kararları onların iptali mümkün değil. Şimdi İstanbul mahkeme kararları danıştay doğrultusunda kararları değiştirip atama hakkı kazanacaklar eğer bulunduğum bölge açılmazsa tekrar mahkeme... bu arada 7 yıllık maddi manevi kayıplar.... Adalet işleyecek.... bekliyoruz...

Avatar
Murat 9 ay önce

Geçici görevlendirme ler usulü ne uygun yapılmıyor. sayman kadroları sınavsız ve ilan edilmeden yapıldı. Öğretmenler Arge denilen yerlerde pasif olarak görevlendiriliyor.

Avatar
İSMAİL 8 ay önce

Teşekkürler Haklının yanında olduğunuz için...
Arkadaşlar mağdur olan kimseler sendikalarına ve cimere bu konuda şikayetlerini iletebilirler mi sesimizi duymaları gerekiyor Ben yazacam gerekli yerlere....