MEB Yönetici Görevlendirme Yönetmelik Taslağı Değerlendirmesi

Milli Eğitim Bakanlığı yerinde bir uygulamayla, Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme taslağını paydaşların görüşlerine sunmuştur. Görüş bildirmek için bugün son gün.Görüş beyan etmek isteyenler Bakanlığımızın veri toplama modülünde (https://veri.meb.gov.tr/FormaGit.aspx?983) adresinden mebbis şifreleri ile giriş yaparak, görüşlerini yazabilirler.

MEB Yönetici Görevlendirme Yönetmelik Taslağı Değerlendirmesi

Milli Eğitim Bakanlığı yerinde bir uygulamayla, Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme taslağını paydaşların görüşlerine sunmuştur. Görüş bildirmek için bugün son gün.Görüş beyan etmek isteyenler Bakanlığımızın veri toplama modülünde (https://veri.meb.gov.tr/FormaGit.aspx?983) adresinden mebbis şifreleri ile giriş yaparak, görüşlerini yazabilirler.

Öncelikle çıkacak yönetmeliğin kahır ekseriyatın ‘’ çok güzel bir yönetmelik’’ diyeceği bir yönetmelik olması ve aynı zamanda yaşı uzun olsun temennisinde bulunuyorum.

Yöneticilikte üst görevlere yükselme ana hatlarıyla hiyerarşik olmalı yani öğretmen-mdr yrd-Kurum Müdürü-Şube Müdürü ve üste doğru devam eden bir yapıda olmalı.

Taslak yönetmeliğe göre müdür yardımcılığına ilk defa görevlendirmeler de aday öğretmenlikte geçen süre olarak iki yıl yeterli görülmüş ancak bu süre bana göre çok az  en az 4-5 yıl olması gerekir.

Yine ilk defa görevlendirmeler için sınav olması yerinde bir karar, yönetici olacak kişi öncelikle mevzuatı öğrenerek sınava girmeli ve sınavda başarılı olmalıdır. Bunun yanında sınav ve mülakat eşit ağırlıkta olmamalıdır.  Sınav %60, mülakat %20 ve ek-2 %20 şeklinde bir puanlandırma daha yerinde olur kanaatindeyim.

Tezli yüksek lisansa ve doktoraya ek puan verilmesi yerinde bir karar, verilen puanlar 1,2 puan daha arttırılabilir.

Taslağın Ek-1’de yer alan Yönetici ve eğitim Kurumu Değerlendirme Formu’nun (B) bölümünde somut değerlendirme kıstaslarına yer verilmediği görülmektedir. Bununla ilgili mahkeme ve iptaller yaşanması olası bir durumdur. Bundan dolayı (B) formunun tamamen kaldırılması değerlendirmenin sadece (A) bölümü üzerinden yapılması daha sağlıklı olacaktır.

4+4 yerine daha önce yazdığım bir yazımda 8 yıllığına görevlendirmenin daha uygun olacağını yazmıştım ancak 8 yıl uzun bir süre olarak görülüp arada değerlendirme olsun isteniyorsa o zaman da 4 yılda kısa bir süre en azından 5+5 olabilir. 8 yıl veya 10 yıl sonrası rotasyon olmalı rotasyon olayı yerinde bir karar.

Kısaca önemli konulara değinmeye çalıştım. Mevcut durumda özellikle kırsal bölgelerde bulunan okullara yönetici bulmak çok zorlaştı. İNŞAALLAH kalıcı güzel bir yönetici görevlendirme yönetmeliği yayınlanır ve sonuçta kazanan eğitim olur kazanan eğitimciler olur, gözbebeğimiz öğrencilerimiz olur. Nihayetinde kazanan Güzel yurdumuz, güzel Türkiye’miz olur.

Mustafa YILDIRIM / Eğitimci -Yazar

  [email protected]

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
tülay 3 yıl önce

sene değerlendirmesi çok yalnıştır. çünkü zaten kurumu sevmeyen bir kişi çeşitli sebeplerden dolayı orayı işgal etmeyecektir. Bu yöneticilik durumu sene ile sınır getirmek mantığının altında başka düşünceler yer almaktadır. Yoksa o kişiler sınavla o göreve layık olmuşlar daha niye tekrar tekrar uydurup uydurup yasa getirmeye çalışıyorlar, başka planlar dönderiyorlar onun adına da yönetmelik diyorlar, bu başlı başına mantıksız bir uygulama sürecidir. İsteyen gönlünce çalışssın, verimli olan verimli olur, verimli olamayanları müfettişler denetleyebilir, ona göre yaptırımlar olmalıdır. Yoksa başarılı bir şekilde çalışan sen bir müdür yardımcısını senen doldu diye al yerine kurumu tanımayan yeni biri yeni çevre zaten alışana kadar 5 sene geçmesi gerekir. Kurumlar örgütleşemez verimli çalışma beklenemez veli olarak, vatandaş olarak öğretmen olarak hiçbirşey beklenilemez durmadan yöneticilerle oynamak, kurumlar kan kaybettirir. Başarılı çalışan arkadaşlar yüreklendirilmeli, başarı belgeleri