Memur Öğretmenin İsyanı! Memur Öğretmenler 2012 Yılından Beri Mağdur!

Yüksek Lisans Mezunu, Formasyon sahibi fakat; kamuda hizmetli kadrosunda çalışan bir öğretmen adayının sitemize ulaştırdığı isyanı!

Memur Öğretmenin İsyanı! Memur Öğretmenler 2012 Yılından Beri Mağdur!

Yüksek Lisans Mezunu, Formasyon sahibi fakat;  kamuda hizmetli kadrosunda çalışan bir öğretmen adayının sitemize ulaştırdığı isyanı!

Kamubiz.com Yetkililerine;

31/08/2012 tarihi öncesi, yıllardır uygulanan bir atama çeşidi vardı: KURUMLARARASI İLK ATAMA. Bu atama çeşidi ile kamuda çalışan hizmetli, memur, şoför, hasta bakıcı, imam, müezzin vb. kadrolarda görev yapan eğitim fakültesi mezunu, öğretmenlik mezunu ve formasyon sahibi olan personel, atamalarda sadece %3 kontenjan ile hizmet yılına göre sırası gelen KURUMLARARASI İLK ATAMA ile eğitimini aldıkları mesleklerine, öğretmenliğe atanırlardı. Sayın bakanımız (dönemin) Ömer DİNÇER bey zamanında atamalara bir gün kala bu atama çeşidi kaldırıldı ve bizler çaresiz kaldık. Bizler hesabımızı bu atama çeşidine göre yapmıştık. Kaldırılacağını bilemezdik. Şimdi de sadece KPSS ile yeniden, yeni memur olacakmışız gibi öğretmen olabilirsiniz deniliyor. Makul ve mantıklı düşünmek gerekirse; sabah akşam mesai mefhumu olan biz MEMUR ÖĞRETMENLER , nasıl tekrar kpss çalışıp yeni mezun adaylarla yarışıp atanabiliriz? Bu mümkün müdür? Ayrıca hangi kuruma geçişlerde tekrar kpss isteniyor? Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın meşhur bir sözü var: Maç oynanırken kural mı değişir? Ben ve benim gibiler kurumlararası geçişin kaldırılacağını nerden bilebilirdik? Ben kurumlararası geçiş var diye ikinci üniversite okudum. Formasyon aldım.

İmam Hatip Lisesi mezunu olarak 28 şubat döneminde kat sayıdan dolayı okuyamadım. Bütün Meslek Liseliler mağdur edildi. Son yıllarda bu ayrımcılık, adaletsizlik düzeltildi ve yaşım ilerlese de hem okudum hem de kamudaki görevime devam ettim. Amacım öğretmen olmaktı. Bu planlarımı var olan atamaya, KURUMLARARASI İLK ATAMA ya göre yaptım. Fakat tam hayallerime kavuşacakken kaldırıldı. Neden kaldırıldığına dair çeşitli duyumlar alıyoruz, 2012 yılında FETO/PDY, devletimizim kılcal damarlarına yerleştirdiği teröristlerinin/elemanlarının bulunduğu yerden ayrılmasın diye hak olan bu geçişi kaldırdı bu hain örgütün o günlerdeki etkin piyonları.

 Anayasamıza göre bir memur, eğitimini aldığı üst düzeyde çalışma hakkı vardır. Ayrıca bir insan, ömrü boyunca aynı işte çalışmaya mecbur bırakılması insani değildir. Yüksek Lisans mezunu ve formasyon sahibi ben ve benim gibiler hizmetli kadrosunda fakat binlerce Önlisans mezunu öğretmenler(ücretli) sınıflarında ders veriyor. Bu tezat değil midir? Halbuki bizim meb e geçişimiz tamamen külfetsiz.

2012 yılın şartları gereği kaldırılmış olabilir. Fakat günümüzde öğretmen açığı hat safhada. On binlerce iki yıllık önlisans mezunu öğretmenler ücretli olarak görev yapmakta. Halbuki bizler zaten kamudan maaş alan memurlarız. Maliyeye ek külfetimiz hiç olmayacak geçişimizle. 2003 yılında kamudaki öğretmenlik mezunu MEMUR ÖĞRETMENLER toptan MEB e aktarılmıştı. Şimdi de KHK ile bu mümkündür. Bundan hem bizler hem de devletimiz kârlı çıkacaktır. Şayet bir çok öğretmen adayı var boşta diye düşünüp bir insanı ömrü boyunca bir işe mahkum etmek hiçbir norma uymamaktadır. Anayasamızda da bu durum gayet açıktır. Ayrıca biz memur öğretmenlerin geçişi sağlandığında yerimize atanacaklar olacağından kimse mağdur  edilmemiş olacaktır.

KPSS ile kazandıkları öğretmenlik dışı kamu personeli, görevlerini sürdürürken "MEB Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği 31.08.2012 değişikliği" ile mağdur olmuş, "TTK ve MEB ölçütlerine göre öğretmen" olup başka unvanlarda memurluk yapanlardan isteyenlerin kadrolarının MEB'e öğretmen olarak kaydırılması; "ilk atamaya ayrılan sayı dışında ayrıca belirlenip" ya kadro değişimiyle ya da eskisi gibi %3'lük kontenjanla, "memur olarak çalıştıkları il-ilçelerde anayasal aile birliği korunarak" eğitimimizi aldığımız asıl mesleğimize, öğretmenliğe geçişimiz sağlanmalıdır. Bu konuda devlet ricalimizden imdat beklemekteyiz. SAYGILARIMLA…

Kamubiz.com ÖZEL HABER 

(Sitemizden Alıntılanan Haberlerde Kaynak Gösterilmeden Kullanılması Halinde Yasal İşlem Yapılacaktır)

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
GÜLÇİN 3 yıl önce

O ÖĞRETMEN BENİM...RABBİM SİZDEN RAZI OLSUN BU HABERİ YAPANI RABBİM DAR GÜNÜNDE YANINDA OLSUN. YÜKSEK LİSANS OKUYORUM FORMASYON SAHİBİ ÖĞRETMENİM VE YARDIM HİZMETLİ SINIFINDAYIM.

Avatar
Sema öz 3 yıl önce

Sesimiz olduğunuz için çok teşekkür ederim. Gerçekten bıçak kemiğe dayandı. Her kesime çare bulundu bir tek biz kaldık.

Avatar
Hizmetli Fizyoterapist 3 yıl önce

FİZYOTERAPİST lisans mezunuyum ancak hizmetli ünvanında çalışıyorum.. Ünvan değişikliği eğitm durumuna göre yapılırsa liyakata uyumlu olur

Avatar
İrem 3 yıl önce

Büyüklerimizden sesimizi duymalarını ve bize 2012den önce olduğu gibi yüzde 3 lük hakkımızın geri verilmesinde yardımcı olmalarını bekliyoruz

Avatar
Ahmet Yılmaz 3 yıl önce

Umarım memur öğretmenler olarak kendi mesleğimize geçebilmemiz için bir düzenleme yapılır.

Avatar
Mustafa Soysal 3 yıl önce

Sesimiz olduğunuz için çok teşekkür ederim.Adalet öğretmeniyim ama ne gariptir ki Adalet bakanlığında şoför olarak çalışıyorum.İnşAllah bir gün gerçek mesleğimiz olan öğretmenliğe geçeriz

Avatar
Gülcan GÜNGÖR 3 yıl önce

Sizce bu isyan bizi hedefe götürecek mi? Malesef hükümette bu konuda tık yooook.0ysa bütçeye en az zararla öğretmen açığı ciddi oranda giderilir,bizleri asıl ait olduğumuz okullara sınıflara gönderip hakkımızı iade etseler

Avatar
memur ama öğretmen 3 yıl önce

KPSS ile kazandıkları öğretmenlik dışı kamu personeli görevlerini sürdürürken "MEB Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği 31.08.2012 değişikliği" ile mağdur olmuş, "TTK ve MEB ölçütlerine göre öğretmen" olup başka unvanlarda memurluk yapanlardan isteyenlerin kadrolarının MEB'e öğretmen olarak kaydırılması; "ilk atamaya ayrılan sayı dışında ayrıca belirlenip" ya kadro değişimiyle ya da eskisi gibi %3'lük kontenjanla, "memur olarak çalıştıkları il-ilçelerde anayasal aile birliği korunarak" yapılmalıdır.

MEB ve TTK KRİTERLERİNE GÖRE ÖĞRETMENLİK HAKKI OLAN MEMURLAR

1) Memuriyet öncesi MEB'e bağlı Özel Öğretim Kurumlarında çalışmış, Temel-Hazırlayıcı-Uygulamalı Eğitim ve Sınavlarını başarıyla tamamlamış MEB 12.05.2015/13 genelgesine göre ASİL ÖĞRETMEN olan asil memurlar ile aday öğretmen asil memurlar.

2) Kamu personeli iken üniversitelerin ilgili bölümlerini bitirip öğretmenlik yapma hakkını kazanmış aday öğretmen olacak asil memurlar.