MHP'den öğretmenlere 3600 ek gösterge, sözleşmelilere kadro, meslek kanunu ve PIKTES talebi

Millî Eğitim Bakanlığının 2021 yılı bütçesi üzerine Milliyetçi Hareket Partisi Grubum adına söz alan Iğdır Milletvekili Yaşar Kıradağ, öğretmenlik meslek kanunu, 3600 ek gösterge, sözleşmeliye kadro,

MHP'den öğretmenlere 3600 ek gösterge, sözleşmelilere kadro, meslek kanunu ve PIKTES talebi

Öğretmenlik Meslek Kanunun Çıkarılmalı

Değerli milletvekilleri, hepimizin üzerinde büyük emekleri bulunan cefakâr öğretmenlerimizin çözüme kavuşturulmasını bekledikleri önemli sorunları bulunmaktadır. Mevcut insan kaynağının en verimli şekilde değerlendirilmesi ve aidiyetin güçlendirilmesi için öğretmen ve idarecilerin hakları konusunda gerekli duyarlılık gösterilerek öğretmen ve okul yöneticilerinin atamaları ve çalışma şartları, görevde yükselmeleri, özlük hakları ve benzeri gibi hususları içeren öğretmenlik meslek kanunun bir an önce çıkarılması, öğretmenlerimizin toplumsal statüsünün mutlaka yükseltilmesi gerekmektedir. Bu kanun kapsamı içerisinde öğretmenlerimizin, millî eğitim sistemimizin karşı karşıya kaldığı problemlerin giderilmesine yönelik çalışmalar mutlaka eklenmelidir.

3600 Ek Göstergeyle Verilsin

Değerli milletvekilleri, öğretmenlerimizin en büyük sorunlarından bir tanesi de öğretmenlere şiddet konusudur. Yapılan araştırmalara göre maalesef öğretmenlerimizin yüzde 29,3’ü şiddeti maruz kalıyor. Milliyetçi Hareket Partisi olarak bu konunun çözümü noktasında ve yaptırımların artırılması için gerekli kanun teklifimizi Meclis Başkanlığımıza sunduk. Bu konunun, kanun teklifimizin bir an önce öne çıkarılması taraftarıyız. Yine, öğretmenlerimizin 3600 ek göstergeyle ilgili beklentileri var, bu konudaki düzenlemenin de bir an önce yapılmasını arzu ediyoruz. Bununla birlikte her yıl eğitim öğretim yılı başında öğretmenlere ödenen eğitim öğretime hazırlık ödeneği iyileştirilmeli ve hizmet sınıfı ayrımı yapılmadan MEB ve Yüksek Öğretim personelinin tamamına ödenmelidir.

Sözleşmelilere Kadro

Değerli milletvekilleri, bizim her zaman söylediğimiz bir şey var: Öğretmenin ücretlisi, sözleşmelisi olmaz; öğretmen kadrolu olmalıdır. Öğretmenlik meslek kanunuyla birlikte bu konunun da mutlaka çözüme kavuşturulmasını beklemekteyiz. Atama bekleyen öğretmenlerimizin de atama sorunları gerekli planlamalar ve mevcut ihtiyaçlar doğrultusunda kademeli olarak giderilmelidir. Özellikle pandemi sürecinde oluşan öğrenme kayıplarının tespit ve telafi edilmesi nedeniyle ayrıca 2021 yılında Sayıştayın da raporu var. 60 bin civarında öğretmen ataması yapılması uygun olacaktır. Tayin ve terfi yer değiştirmelerinde liyakat, hakkaniyet ve adalet prensipleri esas olmalıdır. Öğretmen kariyer basamakları yeniden düzenlenmeli, hizmet yılı ölçü alınarak on yılını doldurmuş öğretmenlerimiz uzman öğretmen, yirmi yılını doldurmuş öğretmenlerimiz başöğretmen olarak kabul edilmelidir. Öğretmenlere ve memurlara hiçbir kamu zararına meydan vermeyecek olan becayiş hakkı verilmelidir. İl içi ve özür grubu yer değiştirmeleri sıraya alınarak sıraya bağlı atamalar dönem dönem yapılmalıdır ve ayrıca zorunlu hizmet kapsamında elverişsiz koşulların hakim olduğu bölgelerde görev yapan öğretmenlere zorunlu hizmet tazminatı ödenmelidir. Ve yine öğretmenlerimizin talebi, tüm öğretmenlerimizin maaş karşılığı ders saatleri on beş saat olarak eşitlenmelidir. Bunun dışında 920 civarındaki mağdur ücretli öğretmenlerimizin mağduriyetleri giderilmeli, Millî Eğitim Bakanlığı ve diğer tüm kurumlardaki engelli memur kontenjanları da artırılmalıdır.

PIKTES Mağdur Olmasın

Değerli milletvekilleri, coğrafi bilgi bir nevi yeryüzünün kullanma kılavuzudur. Coğrafya bilimi, insana yaşadığı çevreyi en ince ayrıntılarına göre tanıması ve ondan en doğru şekilde istifade edebilmesi için gerekli kılavuz bilgiyi sunmaktadır. Buradan hareketle coğrafya bir bilim olarak değerlendirilip, okullarda coğrafya ders saatlerinin artırılarak zorunlu hâle getirilmesi, tüm konu içeriklerinin farklı branşlara dağıtılmadan coğrafya öğretmenleri tarafından verilmesi ve buna göre yeteri kadar coğrafya öğretmeni ataması yapılmalıdır. Bunun yanı sıra, yine, Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi (PIKTES) kapsamında görev yapan değerli öğretmenlerimizin bu proje bittikten sonraki genel durumları değerlendirilmeli ve bu öğretmenlerimiz mağdur olmamalıdır.

Kamubiz.com ÖZEL / ANKARA
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
YHS 1 ay önce

SAYIN VEKİLİM . ÜNİVERSİTE MEZUNU YHS PERSONELLERİNİ DE UNUTMAYALIM. EK GÖSTERGEN FAYDALANMAYAN . YHS PERSONELLİRİNE VERİLMİŞ SÖZÜ HATIRLATARAK . Tüm YHS ÇALIŞANLARINA EĞİTİM DURUMLARINA UYGUN G.İ.H. KADROSU VERMESİNİ BEKLİYORUZ. MÜBAŞİRLERDE OLDUĞU GİBİ .

Avatar
2351 VHKİ 8 YILDIR MAĞDUR SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANMA 1 ay önce

MHP YİNE YARDIMCI HİZMETLERİ UNUTMAMIŞ SAĞ OLSUN.2351 VHKİ SINAVLA KAZANDIĞI KADROSUNA 8 YILDIR KAVUŞAMADI.DİĞER KURUMLAR SINAVSIZ SINIF ATLATIYOR. EN SON MÜBAŞİRLER GİBİ.MHP SEÇİM BİLDİRGESİNE KOYDUĞU YARDIMCI HİZMETLER SINIFININ SINIF DEĞİŞİKLİĞİNİ EK GÖSTERGESİNİ.SEÇİM BİTTİ UNUTTU.YAZIK ÇOK YAZIK.

Avatar
Yardımcı Hizmetli 1 ay önce

YHS.?