MHP, okul müdürlerinin özlük haklarını Bakan Özer'e sordu

Okul yöneticilerinin özlük haklarının iyileştirilmesi önerisine ilişkin MHP'den soru önergesi

EĞİTİM 25.03.2022, 22:46 25.03.2022, 23:07 Editör
MHP, okul müdürlerinin özlük haklarını Bakan Özer'e sordu

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NA

Aşağıdaki soruların Milli Eğitim Bakanı Sayın Mahmut ÖZER tarafından yazılı olarak cevaplandırılması hususunu Anayasamızın 98’nci ve İçtüzüğün 100'ncü maddeleri uyarınca arz ederim. 17/02/2022 Mustafa Hidayet VAHAPOĞLU /Bursa Milletvekili 

Öğretmen resmi ve özel eğitim kurumlarında çocuk, genç ve yetişkinlere öğretim verme işi yapan kişidir. Öğretmenlik mesleği, 1973 tarihli Milli Eğitim Temel Kanunu'nun 43.maddesinde devletin eğitim, öğretim ve bununla ilgili yönetim görevlerini üzerine alan özel bir ihtisas mesleği olarak tanımlanmıştır. 2020-2021 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okul sayısı 53.620 olarak açıklanmış ve faaliyetlerine devam ettiği bilindirmektedir. Bu kurumlarımızın okul yöneticileri, öğretmenler tarafından belli bir sınava tabii tutularak görevlendirilmektedirler. 

Öğretmenlerin ek dersleri ile ilgili düzenleme kamu görevlilerinin geneline ve hizmet kollarına yönelik mali ve sosyal haklara ilişkin 2022 ve 2023 yıllarını kapsayan 6. dönem toplu sözleşmenin ikinci bölümünde yer almıştır. Buna göre lisansüstü öğrenim gören öğretmenlerin ilave ek ders ücretleri madde 8'de “Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden yüksek lisans ve doktora yapmış olanlara, fiilen girdikleri dersler için ödenecek ek ders ücretleri sırasıyla %7 ve %20 artırımlı ödenir” ibaresine yer verilmiştir. 

Okullarımızda her türlü sorumluluğu taşıyan okul yöneticilerinin yüksek lisans ve doktora mezunu olduklarına bakılmamıştır. Fiili olarak derse girmedikleri neden gösterilerek ek ders ücretlerinin artırımlı alamadıkları hususunu dile getirmişlerdir. 

Bu bilgiler çerçevesinde; 

1-Bakanlığınızın okul yöneticilerimizin hizmet kalitesini arttırabilmesi adına özlük ve mali haklarının iyileştirilmesi için yaptığı bir çalışması var mıdır? 

2-Lisansüstü eğitim mezunu resmi okul yöneticilerinin ek derslerinin %7 ve %20 artırımlı ödenmesiyle ilgili bir düzenleme yapılması planlanmakta mıdır? 

Kamubiz.com ÖZEL

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (9)
Okul müdürü 7 ay önce
İlkokul, ortaokul, özel eğitim, okul öncesi bölümlerine bakan tek müdür olarak bu bölümlerden sadece birine bakan bir müdürden özlük olarak bir farkımız yok... Aldığın sorumlulukla Parelel bir artış yok özlük haklarımızda... Meb de İşin mutfağı okullardir, o mutfağın eğitim lideri ise okul müdürü... Artık görün ...
Eski yonetici 7 ay önce
Milliyetçi okul müdürü kalmadı küçuk ortak, adamlar tüm kadrolarını md.yrd. dahil kendi adamları ile doldurdu. Savunmakta size mi kaldı, bitirdiniz hem partiyi hemde devlet kadrolarında bizi...
2014 7 ay önce
2014 yılında idareciler alaşağı edildi..... hemde bilin bakalım hangi sendikadan dı bu idareciler çok entersan.......
İsa 7 ay önce
Okul müdürleri ve rehberlikçiler yatarak maaş ve ek ders alıyor,işleri çay içmek ve lak lak.Öğretmenler sınıfta onlar arazi.
İsa 7 ay önce
Okul müdürleri ve rehberlikçiler yatarak maaş ve ek ders alıyor,işleri çay içmek ve lak lak.Öğretmenler sınıfta onlar arazi.
Eski okul müdürü 7 ay önce
2014 yılında görevden alınan binlerce ülkücü okul müdürünün haklarını arasanız MHP nın kırgın olanlarının gönlünü alırsınız. Kuru kuru ittifak ortaklığı olmaz.
trc-neco 7 ay önce
Ben de bir şey sandım sora sora bir tek bunu sormuş aynı derece ve kıdemdeki bir öğretmenle okul müdürü arasında tek kuruş maaş farkı yoktur sadece ek ders farkı belki var ilkokulda müdür 25 saat öğretmen 20 saat =5 saat buyurun müdür farkı
Birol 7 ay önce
Teşekkür ediyoruz, Allah razı olsun…
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
26
açık