Öğretmenlerin 2021 ek ders ücreti ne kadar oldu?

Kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerin 2021 yılı ocak temmuz döneminde 1 saat ek ders ücreti ne kadar? Okullarda, özel eğitim sınıflarında, cezaevlerinde görevli kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlere 2021 yılı ilk yarısında hafta sonu, hafta içi, gece, gündüz ne kadar ek ders ücreti ödenecek? Yüksek lisans ve doktora yapmış öğretmenlerin ek ders ücretleri kaç lira?

Öğretmenlerin 2021 ek ders ücreti ne kadar oldu?

Yüksek lisans ve doktora yapmış öğretmenlerin ek ders ücretleri kaç lira? 2021 yılı Ocak ayı zamlı öğretmen ek ders ücretleri ne kadar? Öğretmenlerin 2021 zamlı ek ders ücretleri belli oldu. Okullarda, özel eğitim sınıflarında, cezaevinde görev yapan kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlere 2021 yılı ilk yarısında hafta sonu, hafta içi, gece, gündüz ne kadar ek ders ücreti ödenecek?

EK DERS ÜCRETİNİN 2021 YILINDAKİ MİKTARI

Girdikleri ve/veya girmiş sayıldıkları ders saatleri karşılığında öğretmenlere ödenen ek ders ücreti arttı.

Öğretmenlere, ek ders görevi karşılığında verilen ücretin miktarı; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, ilgili mali yıl bütçe kanunu ve ilgili dönem toplu sözleşmesinde konuya ilişkin olarak yer alan hükümler ile aylık katsayısı esas alınarak hesaplanıyor.

Ek ders ücretinin belirlenmesi

Her bir ek ders saati karşılığında ödenecek ücretin miktarı, ilgili öğretmenin eğitim durumu ile ek ders görevini yaptığı yer ve zamana göre değişebilmektedir.

Mevcut belirlemelere göre, öğretmenlere her ek ders saati başına;

Gündüz öğretiminde; 140 göstergeye aylık katsayısının uygulanması suretiyle bulunacak tutarda ek ders ücreti ödeniyor. Bu ödeme, yüksek lisans yapmış olanlara %5 artırımlı, doktora yapmış olanlara ise %15 artırımlı veriliyor.
Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yarıyıl ve yaz tatillerinde, cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00'den sonra başlayan öğretim faaliyetlerinde; 150 göstergeye aylık katsayısının uygulanması suretiyle bulunacak tutarda ek ders ücreti ödeniyor. Bu ödeme, yüksek lisans yapmış olanlara %5 artırımlı, doktora yapmış olanlara ise %15 artırımlı veriliyor.
Öte yandan, miktarı bu şekilde belirlenen ek ders ücreti; özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmenlere, özel eğitime muhtaç öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25 fazlasıyla ödenirken, destekleme ve yetiştirme kurslarında görev alan öğretmenlere ise %100 fazlasıyla ödenmektedir.

2021 yılının ilk yarısında ek dersin saat ücreti

Ek ders saati başına belirlenmiş olan göstergelere, ders görevinin yapıldığı dönemde geçerli olan aylık katsayısının uygulanması suretiyle hesaplanan ek ders ücreti üzerinden gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılıyor. Yapılan kesinti nedeniyle, bulunduğu gelir vergisi dilimi yükselen (%15’ten %20’ye çıkış) öğretmenin ek ders ücretinin net miktarı da azalıyor.

Bu çerçevede, 2021 yılının ilk yarısında öğretmenlerin ders saati başına alabileceği ek ders ücretinin net miktarı (%15 gelir vergisi diliminde) şöyle olacak.

*Ek ders ücreti hesabı yapılırken, ilgili personel hakkında %15 oranında Gelir Vergisi uygulanmıştır.
memurunyeri.com

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Müdür Yetkili Öğretmenler 10 ay önce

Müdür Yetkili Öğretmenlerimize sınavsız şube müdürü olma imkanı tanınmalıdır inşAllah

Avatar
i öztürk 10 ay önce

sanki büyük iş yapmış gibi ekders alıyor zaten eytim kocaan o aldıdıgı para yetmiyor sanki

Avatar
Ali 10 ay önce

Ek ders hem idareci hemde öğretmenler için tamamen kaldırılmalıdır.Biri ders anlatıp biri okulda idareci olduğu için yalnızca maaş almalıdır.Adalet ićin bu şart.