Öğretmenlik Mesleği ve Formasyon Denilen Hata

Bizler ilk olarak Ankara Üniversitesinde 1965-1966 öğretim yılında 109 lisans öğrencisi ile öğretime başlamış, ilk mezunlarını 1969 yılında vermiş olan ve Türkiye’nin her üniversitesinden mezun olmuş ve halen mezun olmakta olan Eğitim Fakültesi mezunları olarak formasyon denilen bu hata, yanlış, parayla meslek satmak, adaletsizlik, hak yemek, eşitsizlik denilen şeyden bir anca dönülmesini istiyoruz. Öğretmen atamalarında atama önceliği EĞİTİM FAKÜLTESİ mezunlarının olmalı, formasyon vb. ancak ihtiyaç olursa ikinci öncelikli olmalı.

Öğretmenlik Mesleği ve Formasyon Denilen Hata

Bizler ilk olarak Ankara Üniversitesinde 1965-1966 öğretim yılında 109 lisans öğrencisi ile öğretime başlamış, ilk mezunlarını 1969 yılında vermiş olan ve Türkiye’nin her üniversitesinden mezun olmuş ve halen mezun olmakta olan Eğitim Fakültesi mezunları olarak formasyon denilen bu hata, yanlış, parayla meslek satmak, adaletsizlik, hak yemek, eşitsizlik denilen şeyden bir anca dönülmesini istiyoruz. Öğretmen atamalarında atama önceliği EĞİTİM FAKÜLTESİ mezunlarının olmalı, formasyon vb. ancak ihtiyaç olursa ikinci öncelikli olmalı. Biz sizden bu konu ile ilgili TEMEL EĞİTİME DESTEK PROJESİ  “ÖĞRETMEN EĞİTİMİ BİLEŞENİ”  ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ GENEL YETERLİKLERİ’nden aldığımız bilgiler ve birazda eleştiri içeren bu yazımızı haber yapmanızı istiyoruz, Çoğunluğun dediği mi olmalı yoksa haklı kimse onun dediği mi olmalı, Liyakat sahibi kişiler mi öğretmen olmalı yoksa para ile herkesi öğretmen yapan bir sistem mi bu işi çözmeli. Lütfen destek www.kamubiz.com.

Öğretmenlik mesleğinin niteliğinin yükseltilmesi, öncelikle öğretmenlerin sahip olması gereken genel ve özel alan yeterliklerin bilinmesi, daha sonra, bu yeterliklerin, hizmet öncesi ve hizmet içi eğitim programlarıyla, öğretmen adaylarına ve öğretmenlere kazandırılması ile mümkündür. 

Eğitim ve öğretimin bütün boyutlarıyla dinamik bir yapıya sahip olması, bu süreçte önemli bir rol üstlenen öğretmenin görevinin ve bu görevin gerektirdiği niteliklerin sürekli sorgulanmasını ve geliştirilmesini gerekli kılar. Bunun içindir ki, Millî Eğitim Bakanlığı’nın Üniversitelerle iş birliği yaparak, öğretmen yeterlikleri üzerine yürüttüğü çalışmalar süreklilik göstermektedir. 

1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununun 45’ inci maddesi hükümleri kapsamında, öğretmen yeterliklerinin belirlenmesine yönelik bir dizi çalışma yapılmış olup, bu kapsamda oldukça önemli birikimler sağlanmıştır. Öğretmen yeterlikleri konusu, Temel Eğitime Destek Projesi kapsamında da projelendirilmiş olup, çalışmalar sürdürülmektedir.

Temel Eğitime Destek Projesi (TEDP); Öğretmen Eğitimi, Eğitimin Kalitesi, Yönetim ve Organizasyon, Yaygın Eğitim, ve İletişim olmak üzere 5 bileşenden oluşmaktadır.
Projenin "Öğretmen Eğitimi" bileşeni kapsamında, öğretmenlik mesleğinin genel yeterlikleri ve özel alan yeterliklerinin belirlenmesi ile öğretmen yeterliklerinin iyileştirilmesine yönelik okul temelli meslekî gelişim kılavuzu hazırlığına ilişkin çalışmalar yürütülmüştür. çalıştaylar sonucunda öğretmenlik mesleği genel yeterlikleri; 
A. Kişisel ve Meslekî Değerler - Meslekî Gelişim, 
B. Öğrenciyi Tanıma, 
C. Öğrenme ve Öğretme Süreci, 
D. Öğrenmeyi, Gelişimi İzleme ve Değerlendirme, 
E. Okul-Aile ve Toplum Ilişkileri, 
F. Program ve İçerik Bilgisi, 

olmak üzere 6 ana yeterlik alanı, bu yeterliklere ilişkin 39 alt yeterlik ve 244 performans göstergesi şeklinde belirlenmiştir.
Öğretmenlik Mesleğinin Genel Yeterlikleri ve Özel Alan Bilgisi Yeterlik taslaklarının bilimsel temelde güvenilir, geçerli, uygulanabilir ve geliştirilebilir nitelikte olması gerekir.

A -KİŞİSEL ve MESLEKÎ DEĞERLER - MESLEKÎ GELİŞİM
Öğretmen, öğrencileri birey olarak görür, değer verir. Öğrencilerin sosyal ve kültürel farklılıklarını, yaptıklarını ve ilgilerini dikkate alarak en yüksek düzeyde öğrenmeleri ve gelişmeleri için çaba harcar. Öğrencilerinde geliştirmek istediği kişilik özelliklerini kendi davranışlarında gösterir. Diğer öğretmen, yönetici ve uzmanların başarılı deneyimlerinden yararlanır. 
Öz değerlendirme yaparak değişim ve sürekli gelişim için çaba harcar. Yeni bilgi ve fikirlere açıktır, kendisini ve kurumu geliştirmede etkin rol oynar. Mesleği ile ilgili mevzuatı (yasa, yönetmelik, genelge v.b.) izleyerek bunlara uygun davranır.
FORMASYONLA ÖĞRETMEN OLAN BİR kişinin ilk amacı meslek kaygısı olduğundan bu sayılan özellikleri ilk olarak göstermeyecektir.

B.ÖĞRENCİYİ TANIMA 
Öğretmen, öğrencinin tüm özelliklerini, ilgi, istek ve ihtiyaçlarını bilir, geldiği ailenin ve çevrenin sosyo - kültürel ve ekonomik özelliklerini tanır.
FORMASYONLA ÖĞRETMEN OLAN BİR kişi öğrenciye yaklaşımla alakalı Gelişim Psikolojisi,Öğrenme Psikolojisi,Rehberlik gibi öğrenciyi daha iyi tanımaya yönelik dersleri 4-6 ayda aldığından zaten ödev,proje derken,tez derken ne bu derslerin özüne inebiliyor nede öğrenci tanıma hakkında yeterli bilgi sahibi olabiliyor.

C. ÖĞRETME VE ÖĞRENME SÜRECİ
Öğretmen, öğretme ve öğrenme süreçlerini plânlar, uygular ve yönetir. Öğrencilerin öğrenme sürecine etkin katılımını sağlar.
FORMASYONLA ÖĞRETMEN OLAN BİR KİŞİ okul deneyimi,öğretmenlik uygulaması gibi derslerini 4-6 aylık sürede okullarda yarım yamalak çoğunda devamsızlık ederek geçtiğinden okul öğrenmelerini bilmiyor,okul ortamını sadece atanırsa okulda birebir görüyor. Öğrenme süreçleri planlama vb. ilk planda olmuyor.

D.ÖĞRENMEYİ, GELİŞİMİ İZLEME ve DEĞERLENDİRME
Öğretmen, öğrencilerin gelişim ve öğrenmelerini değerlendirir. Öğrencilerin kendilerini ve diğer öğrencileri değerlendirmelerini sağlar. Ölçme sonuçlarını daha iyi bir öğretim için kullanır; sonuçları öğrenci, veli, yöneticiler ve öğretmenlerle paylaşır.
FORMASYONLA ÖĞRETMEN OLAN BİR KİŞİ amaç ilk başta para ile formasyon alıp öğretmen olmak olduğundan bir şey diyemiyorum.

E. OKUL, AİLE VE TOPLUM İLİŞKİLERİ
Öğretmen, okulun bulunduğu çevrenin doğal, sosyo-kültürel ve ekonomik özelliklerini tanır. Aileleri ve toplumu eğitim sürecine ve okulun gelişimi ile ilgili çalışmalara katılmaları yönünde teşvik eder.

FORMASYONLA ÖĞRETMEN OLAN BİR KİŞİ belki de öğrencilere diyeceği şey çalışın üniversiteyi kazanın,fen edebiyatta olur ünlü bir bilim adamı olmazsanız 2000-TL öder formasyonla öğretmen olursunuz,der.

F. PROGRAM ve İÇERİK BİLGİSİ
Öğretmen, Türk Millî Eğitim Sisteminin dayandığı temel değer ve ilkeler ile özel alan öğretim programının yaklaşım, amaç, hedef, ilke ve tekniklerini bilir ve uygular.
FORMASYONLA ÖĞRETMEN OLAN BİR KİŞİ 4-5 yıl “Eğitim Fakültesi” çatısı altında pişen,bu işe ÖSS,LYS puanıyla tercihleriyle gelen bir öğretmen adayı gibi bir hedefi olmadığından burda sayılan özellikleri,hedefleri Eğitimci gözüyle yeterince öğrenemez,bilemez.

Kamubiz.com ÖZEL HABER

(Sitemizden Alıntılanan Haberlerde Kaynak Gösterilmeden Kullanılması Halinde Yasal İşlem Yapılacaktır)

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
eğitimci 3 yıl önce

öğretmen olma hakkı,önceliği EĞİTİM FAKÜLTESİ mezunlarının hakkıdır.. formasyonlular,fen edebiyatlar ancak ihtiyaç olursa öğretmenliğe başvurabilmeli. #formasyonahayır #eğitimfakültesi fen edebiyat mezunları gitsin bilim adamı olsun.

Misafir Avatar
adem 3 yıl önce @eğitimci

anlayamadığınız şu aslında ne okursan oku bu iş sahada öğreniliyor.eğitim fakültesi de okusan fen edebiyat da okusan okulda öğrendiklerinle öğretmenlik yapmazsın.kendini yetiştireceksin,sanatla ilgilenecek mesleğinle ilgili seminerlere katılacaksın.. ve de teknolojiyi kullanacaksın.

Beğenmedim! (1)
Avatar
Celal Şanlı 3 yıl önce

Çok doğru...Eğitim fak. mezunu kişiler dahi yetişmediğinde sonradan para ile formasyon alınıp geçiştirilmesi çok yanlış. Diğer hiçbir meslekte para ile kısa süreli eğitim verilip ihtiyaç giderilme işi yoktur...

Avatar
adem 3 yıl önce

109 bin açık varmış ve 400 bin atanamayan öğretmen...alın size çözüm.yaşı geleni resen emekli edin.(tabii emekli maaşına da biraz dokunun..adam geçinsin)..40 yıl öğretmenllik mi olur kardeşim.tecrübeymiş..geçin efendim.artık tecrübe değil teknolojiyi iyi kullanan öğrenciyle yaş makası çok olmayan genç öğretmen tercih ediliyor.bunu iyi bilesiniz.aklın yolu bir ..çözüm şu :yaş ve süreyi tamamlayanı hemen emekli edin.