Okul müdürleri dikkat! Eğitim Bir-Sen'den yönetici atama yönetmeliğine tepki!

Memur Sen il başkanı ve Egitim-Bir-Sen'de Istanbul 4 Nolu Sube Başkanı Talat Yavuz, MEB yönetici atama yönetmeliğine tepki gösterdi.

EĞİTİM 14.04.2022, 15:57 Editör
Okul müdürleri dikkat! Eğitim Bir-Sen'den yönetici atama yönetmeliğine tepki!

BU YÖNETMELİKLE OLMAZ!
Bugünlerde dört ve sekiz yılı dolan müdür ve müdür yardımcıları, deveye hendek atlatma yönetmeliğine göre puan değeri olan belgelerle boğuşuyor! Ziya Selçuk gitti, ucube yönetmeliği kaldı.

Puanlaması, amaca hizmet etmeyen birçok maddeden oluşuyor. Son dört yıla ait belgelerin geçerli olması tamamen art niyetli bir çabanın ürünü. Kanun çıktı, çözüm yok, yönetmelik değişsin, ses yok.

Bir bakanlık, okulların bütün sıkıntılarını göğüsleyen yönetici kadroya ve yükselen itiraza, oluşan gerilime nasıl bu kadar duyarsız kalabiliyor anlamış değilim. Ne yapmaya çalışıyorsunuz, size kendilerini anlatmak için bu insanların daha ne yapmasını bekliyorsunuz?
Beş genel müdür İstanbul’daymış, yarın bütün okul müdürleriyle toplantı yapacaklarmış. Bu konuyu da gündeminize alın ve mevcut yönetmeliğinizi savunun, faziletlerini anlatın bakalım salon size ne diyecek. 

Tavsiye ederim, sekiz yılı dolan ve müdürlüğünü sona erdirdiğiniz proje okullardaki müdürlerimizi ayrı bir salona alın ve dinleyin. Gözlerinin içine bakın bakalım kendinizi nasıl hissedeceksiniz. Teamüllerin ve mantığın normal işlediği bir ülkede, önce bu problem çözülür ve müdürlerden özür dilenir normalde.

Bütün bu duyarsızlığa rağmen okul müdürleri, kendi sıkıntılarını bir kenara bırakarak sizlerden, kantin kiralarının tam ödetilmesi, okullara bütçe verilmesi, gereksiz iş yükünün azaltılarak öğrencilerine zaman ayırabilecekleri imkanların oluşturulmasını bekliyorlar.

Dünyada ve ülkemizde, ekonomi başta olmak üzere birçok sıkıntı yaşanıyor. 

Toplumun nabzı okullarda atıyor. Aileler okulları takip ediyor. Ülkemiz 2023 yılına hazırlanıyor ve bu şartlarda ülkenin her zamankinden daha fazla istikrara ihtiyacı var. Eğitim kadrosunun, özellikle idarecilerin problemlerini bir an önce çözerek, eğitimde toplumsal bir memnuniyet üretmeye acil ihtiyacımız var.

Eğitimde, okulların problemlerini çözmeden, okul müdürlerine kulak tıkayarak, sadece üst düzey atamalarla başarı beklemenin sonu büyük bir hayal kırıklığı olacaktır. Bir an önce adım atılmalıdır. 

Salgın sürecindeki kayıp zaman da dikkate alınarak yönetici atama takvimi durdurulabilir. Yönetmelik değişikliği ve ilave atılacak adımlarla yeni bir heyecan oluşturulabilir. Arkasından da okulu, öğrenciyi, öğretmeni merkeze alan büyük bir eğitim seferberliği…  

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (13)
Müdür 6 ay önce
2014 yılında bir günde on binlerce okul müdürünün sınavları kazana kazana geldikleri öncesinde Türkiye geneli 70 barajlı sınavı kazanıp sonrasında 120 saatlik hizmetiçi eğitime katılıp hizmetiçi eğitim sonunda tekrar yapılan yazılı sınavı kazanıp okul müdürlüğüne atananların okul müdürlüklerini bilgisayar üzerinde uydurma bir puanlama ile elinden alıp kul hakkı yiyenlere de bir sözünüz olacak mı
İsa 6 ay önce
Salgın döneminde olduğu gibi her dönem için yatarak bir yıl boyunca fuul ücret alan yöneticiler yalnızca sınavla belirlenmeli.Sendika sayesinde sınavsız idareci olanların saltanatı adalet için sonlandırılmalı.
Ali maden 6 ay önce
4 ve 8 yil müdürlük yaparak yeniden atanmak isteyenleri keşke sinavla seçseler barajin yüksek olmasina gerek yok 40 olsun maksimum ℅5 i bu baraji geçer. Eğitimin durumu bu malesef...
Veli 6 ay önce
Zaten o müdürler sınavsız geldi.Tüm yöneticileri sıfırdan sınava tabi tutun, mevcut müdürlerin ne kadarı barajı geçebilir acaba.
İdareci 6 ay önce
Evet yönetmelik tamamen ucube. İdarecilik can çekişiyor tüm sendikaların bu safsataya itiraz etmesi lazım. İdarecilik köleliğe dönüştü
Adem Özdemir 6 ay önce
Sizin istediğiniz yönetmelik ler hep çıktı ne Liyakat ne adalet gözettiniz bırakın bu işleri
Unutulur mu 2014 6 ay önce
Unutulur mu 2014 hak, hukuk, adalet.... yarabbim sana gani gani havale ediyoruz. ayrıca 1709 şube müdürlüğü atamasını..... hakkımızı alacağız sabır....
öğretmen 6 ay önce
Boş kalan yönetici kadrolarına 8 yılını o okulda tamamlayanlara atanma hakkı verilmelidir. bir taraftan tecrübeli kurumu çok iyi bilen idareciler boş kalırken diğer taraftan belli kurumlara kimse idareci olmak istemiyor. (Özellikle meslek liselerine) Yada 4+4 ü 6+6 veya4+4+4 şeklinde yönetmelik yeniden düzenlenmeli yöneticilere 2. yılından sonra başka kuruma atanma hakkı verilmelidir.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
17
parçalı bulutlu