Sadece okul müdürünün görevden alınmasına Eğitim Bir Sen den tepki! Tek sorumlu müdür mü?

Eğitim-Bir-Sen Kocaeli şube başkanı Şahin Yaşlık,Gebze’de yaşanan servis kazası sonrası sadece okul müdürünün görevden alınmasına tepki gösterdi.

EĞİTİM 23.11.2021, 12:40 Recep AYDIN
Sadece okul müdürünün görevden alınmasına Eğitim Bir Sen den tepki! Tek sorumlu müdür mü?

Servis kazasında dört öğrencinin ölümünün ardından sadece Okul Müdürünün görevden alınmasına tepki

AÇIKLAMA YAPACAKLAR
Gebze’de yaşanan servis kazasından sonra Gebze Cumhuriyet Başsavcılığı ve Gebze Kaymakamlığı tarafından başlatılan soruşturmada Emlak Konut Anadolu Lisesi Müdürü Z.A.Y açığa alındı. Olayla ilgili tek sorumlunun okul müdürü olarak gösterilmesine karşı Eğitim-Bir-Sen Kocaeli Şubesi yarın(Salı) saat 12.30’da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapacak. Sendika Başkanı Şahin Yaşlık, okullarda yaşanan olaylarla ilgili ilk olarak müdür ve öğretmenlerin suçlanmasına karşı olduklarını belirtti.

MESLEKTAŞLARIMIZ DİLENCİYE DÖNDÜ
Okul müdürlerinin sırtında kaldıramayacakları kadar büyük yüklerin olduğunu söyleyen Yaşlık şunları dile getirdi: “Devlet okullara tek kuruş bütçe ayırmazken okulların temizliğini, temizlik çalışanını, okulun giderlerini bulma işini öğretmenlere bırakıyor. Meslektaşlarımız adeta dilenci gibi para bularak okulun giderlerini karşılamaya çalışıyor, bunlar yetmezmiş gibi direk kendisini ile ilgili olmayan konuların da sorumluluğu yükleniyor. Okul servisi kazasının olmasını hiç kimse istemez.

TEK SORUMLU MÜDÜR MÜ?
Hiçbir çocuğumuzun burnunun kanamasını istemeyiz. Ama böyle olaylarda ilk müdür ve öğretmenlerin sorumlu tutulmasına karşıyız. Bu olayın tek sorumlusu müdür değildir. Servisçiler odası, servis şirketi veya sahibi, milli eğitim müdürlüğü, kaymakamlık, büyükşehir ve emniyet dahil herkes sorumluyken sadece bir müdürün görevden alınması doğru değil. Biz yapacağımız açıklamada aynı zamanda öğretmen meslek kanunun çıkartılması için bakanlığa çağrıda bulunacağız.”

özgürkocaeli.com

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (4)
Bünyamin Avcı 2 hafta önce
Sayın Şube başkanım, itiraz ettiğiniz konu çok önemli. Maalesef Meb' de durum bu. Yaşanan elim olayda mutlaka sorumlulardan hesap sorulmalı ki tekrarı yaşanmasın ama ne hikmetse bu tür olaylarda hep en zayıf halka kurban gidiyor. Naçizane tavsiyem konunun diğer eğitim paydaslarıyla daha yüksek tonda dike getirilenesi. Teşekkür ediyorum.
Oğuz Kağan 2 hafta önce
Okul müdürleri günah keçisi tabi vur abalının sırtına, güçleri okul müdürlerine yetiyor. İmkânı getirirsin, parayı verirsin, personeli verirsin yetkiyi vermen lazım. Yetkiyi vermelisin ki hesap sorsun.
Ali veli 2 hafta önce
Müdür olmak isteyen sazan dolu biri gider biri gelir.
2017 de mülakatla yaptiğiniz haksizliklari unutmadık ebs 2 hafta önce
2017 de mülakatla görevden aldığınız okul müdürleri ne haksızlık yapılmasını eğitim birsenin yalaka üyelerini mülakatla müdür yapıp yazılı sınavı kazanan müdürleri görevden aldınız. Eva denen meçhul sendika
16
açık