'Samsun da İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Bakanlık kararına uyacak mı?'

Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmasında, Samsun da bazı ilçe milli eğitim müdürlüklerinin kantinlerle ilgili olarak, Bakanlık talimatlarına uyulmadığını belirtti. Milletvekili Bedri Yaşar'ın kantin zamlarına ilişkin açıklaması şöyle:

EĞİTİM 22.10.2021, 22:31 22.10.2021, 22:53 Recep AYDIN
'Samsun da İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Bakanlık kararına uyacak mı?'

BEDRİ YAŞAR (Samsun) – Türkiye genelinde 20 bin okul kantini 2021-2022 eğitim dönemine kadar aylarca kapalı kalmıştır. Binlerce kantin ağır borçlar altında ezilmiştir. Bütün bu yaşanan sıkıntılara rağmen Samsun'un bazı ilçelerinde Millî Eğitim Müdürlüğü, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından ilçe millî eğitim müdürlüklerine gönderilen 18 Ekim 2020 tarihli yazısında ve tekrar daha sonra 2021 tarihli yazısında “muhammen bedel” adı altında ihale üzerinden yapılamayacağı ve kira zamlarının ÜFE üzerinden artırılarak 23 mart öncesi kirayla ödeneceğini bildirmiştir. Bazı ilçe millî eğitim müdürlükleri bu yazıya rağmen yüzde 50, yüzde 95 oranında zam yapmıştır. Esnafımızı “İhaleleriniz fesih olur.” diye sözleşmelerini imzalamak zorunda bırakmışlardır. Kantinci esnafı başka şehirlerde olduğu gibi Samsun'da da Bakanlık tarafından alınan kararlara uyulmasını beklemektedir. Bugünkü şartlar altında bu zamlarla bu işin yürümesi mümkün değildir.

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (4)
Velhasıl 2 ay önce
Okullar borc yuku altinda. Bașka gelirleri yok. Kantin kiralari %50 odeniyor. Kantinler arı kovanı gibi çalisiyor. Kiralar tam ödemeli. IL ve ilçe payi ne demek. Okula dönüșü yok ve il ilçe bedavadan okulun ihtiyacini gaspediyor. Kantin kiralari tam odenmeli. Bakanlık her șey iyi diye Reisi yaniltiyor. Okullarda güvenlikçi yok. Kiramizi odemeyen Kantin paralarını kısmasinlar güvenlikci çaliștiralim. Bir de utanmadan kayıt zamanı bağıș yadaklaniyor. Özel okula 30 - 40 bin verenlerden 200-500-okul alsa kime zarari olur. Bakanlıkta faydalanır. Ama hala yasak kafasiyla tribunlere oynaniyor. Okullar borc içinde Sn. Bakan. Kantin kirasi %50 olamaz, tam odenmeli.
Serhattin 2 ay önce
Kantinciler şimdiye kadar aldıklarına saysınlar. Okul kantininde su 1.50 mahalle bakkalında 1.00 tl tost 10 tl kantinler 10 yıl da kapalı kalsa kendilerine yetecek parayı kazanmışlardır.
objektif 2 ay önce
Bu habere neden yer vermediniz sitenizde.
https://www.seskocaeli.com/haber/8005226/bu-muduru-kimler-destekliyor
kjlkj 2 ay önce
okulların ne ıhtıyacı olacak kı, yada varsa ıhtıyacları devlet tarafından karsılanmıyor mu? Ogrencılerın bıle ders kıtaplarına varıncaya kadar veren devlet okulların ıhtıyaclarını karsılayamıyor mu ???
16
açık