Sözleşmeli öğretmenlerin tamamına eş durumu özrüne dayalı yer değiştirme hakkı tanınmalıdır

Bazı internet sitemlerinde, Genel Müdürlüğünüzce 66 il valiliğine bir Genelge gönderildiği, Genelgeyle her ikisi de sözleşmeli öğretmen olarak görev yapanlara eş durumu özrüne dayalı yer değiştirme olanağı tanındığı belirtilmektedir.

Sözleşmeli öğretmenlerin tamamına eş durumu özrüne dayalı yer değiştirme hakkı tanınmalıdır

Eğitim Sen tarafından konuya ilişkin açıklama şöyle: Sözleşmeli Öğretmenlerin Eş Durumu Özrüne Bağlı Yer Değiştirmeleri İçin Milli Eğitim Bakanlığı’na Yazı Yazdık

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’ne

Bazı internet sitemlerinde, Genel Müdürlüğünüzce 66 il valiliğine bir Genelge gönderildiği, Genelgeyle her ikisi de sözleşmeli öğretmen olarak görev yapanlara eş durumu özrüne dayalı yer değiştirme olanağı tanındığı belirtilmektedir. Buna göre; 31 Ekim 2017 tarihi itibari ile atandıkları ilde bir yıllık çalışma süresini dolduran sözleşmeli öğretmenler sözleşmeli öğretmen olan eşinin çalıştığı ile eş durumundan atanmak için görev yaptığı yerin il milli eğitim müdürlüğüne dilekçe ile başvuruda bulunabilecek, il milli eğitim müdürlüklerine 25.10.2017 tarihine kadar dilekçe ile başvuru yapıldıktan sonra bu dilekçeler 27.10.2017 tarihine kadar il milli eğitim müdürlükleri tarafından Milli Eğitim Bakanlığına gönderilecek, sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu atama başvurusu sonrasında MEB tarafından yapılacak olan değerlendirme sonucu sözleşmeli olarak çalışan öğretmenlerin aile birliği sağlanacaktır.

Sözleşmeli öğretmen uygulamasına bir an önce son verilmesini dilemekle birlikte, Bakanlıkça atılan bu adımı desteklediğimizi belirtmek isteriz. Ancak aile birliği yalnızca her ikisi de sözleşmeli öğretmen olarak görev yapanların mazereti olarak kabul edilemez. Eşlerden biri sözleşmeli öğretmen olarak görev yapanlara da bu hakkın tanınması anayasal eşitlik ilkesine, ailenin/aile bütünlüğünün korunmasını kurala bağlayan Anayasanın 41 inci maddesi ile temel hak ve özgürlüklere ilişkin uluslararası sözleşmelere de uygun düşecektir. Kaldı ki, alanlar itibarıyla öğretmen gereksinimi ve norm kadro göz önünde bulundurularak sözleşmeli öğretmenlerin tamamına eş durumu özrüne dayalı yer değiştirme hakkı tanınması, bakanlığın sözleşmeli öğretmen istihdam etmekteki amacına da aykırı olmayacaktır.

Yukarıdaki açıklamalar ışığında, sözleşmeli öğretmenlerin tamamına eş durumu özrüne dayalı yer değiştirme hakkı tanınmasını ve sonucu hakkında sendikamızı bilgilendirmenizi diler,

Gereğini bilgilerinize sunarım.

Keskin Bayındır

Genel Sekreter

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.