Sözleşmeli ve kadrolu öğretmenlerin sorunları hakkında iki soru önergesi

Milli Eğitim Bakanlığında, sözleşmeli ve kadrolu olarak çalışan öğretmenlerin çeşitli sorunlarına ilişkin iki soru önergesi verildi

Sözleşmeli ve kadrolu öğretmenlerin sorunları hakkında iki soru önergesi

Milli Eğitim Bakanlığında, sözleşmeli ve kadrolu olarak çalışan öğretmenlerin çeşitli sorunlarına ilişkin iki soru önergesi verildi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Anayasa'nın 98, İçtüzüğün 96. maddesi gereği Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz tarafından yazılı olarak yanıtlamasını arz ederim. Sayglarimla. 23.11.2017

Melike Basmacı

Denizli Milletvekili

Milletlerin ruh ve karakterini şekillendirmede etkin rol oynayan öğretmenlerin bu işlevlerini yerine getirebilmesinde onların üretkenliğinin önemli bir etkisi vardır. Bu işlevini layıkıyla yerine getiren öğretmenler için; “bütün bir toplum onların eseridir” denilebilir. Öğretmenler, gerekli bilginin kazanılmasını kolaylaştıran, gerekli ortamları hazırlayan bir rol benimsemek durumundadır. Bunu en iyi biçimde yapabilmek için de öğretmenin çağı yakalamış, gelişme ve yeniliklere açık, kendini devamlı yenileyen bir yapıda olması gerekmektedir. En az öğrencileri kadar öğrenme ile aralarının iyi olması beklenir. İstenmeden de olsa insan eğitiminde yapılacak bir hata, sadece yetiştirilen bireye zarar vermeyecektir. Aynı zamanda toplumun geleceğini de olumsuz yönde etkileyecek sonuçlar doğuracaktır. Çünkü bireye yapılan yatırım uzun vadede verim alınacak bir yatırımdır. Bu yatırımda ortaya çıkacak bir hata ya da yanlışlık toplumları felakete götürecek sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle de günümüzde birey eğitiminde çok önemli görev üslenen öğretmenlerin çağın ilerisinde bir eğitim anlayışına sahip olması gerekmektedir. Aynı şekilde öğretmenler için mesleki adaletin, ekonomik refah ve uygun çalışma koşulları sağlanması da gerekmektedir. Ülkemizde gerek eğitim sistemi gerek öğretmen alım sistemi sürekli değişmekte ve birçok kişiyi mağdur etmektedir.

Bu kapsamda;

1) Türkiye de kaç adet sözleşmeli öğretmen vardır?

2) Türkiye de kaç adet kadrolu öğretmen vardır?

3) Sözleşmeli öğretmenler net ortalama kaç TL maaş almaktadırlar?

4) Kadrolu öğretmenler net ortalama kaç TL maaş almaktadırlar?

5) Sözleşmeli öğretmenlerin bulunduğu şehirde 6 sene çakılı kalma durumu aile bütünlüğünü bozduğunu düşünürsek ailesinden uzak olup tayin bekleyen sözleşmeli öğretmen sayısı kaçtır?

6) Ailesinden uzak tayin bekleyen kadrolu öğretmen sayısı kaçtır?

7) Sözleşmeli öğretmenlik alımındaki mülakat hangi kriterlere göre değerlendirilmektedir? Yoksa denildiği gibi tamamen istenilen öğretmenlerin işe alınması için yapılan bir uygulama mıdır?

8) Mülakat yapılan odada herhangi bir kayıt cihazı bulunuyor mu işe alımlardaki adaletsizliğin önüne geçmek için neler yapıyorsunuz?

9) Türkiye de hala eksik öğretmen olması sebebiyle öğrencilerin mağdur olduğu okul bulunmakta mıdır?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Anayasa'nın 98 ve TBMM İçtüzüğü'nün 96. Maddesi gereğince ğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yazılı olarak yanıtlanması konusunda gereğini arz ederim. 17.11.2017

Atila SERTEL

İzmir Milletvekili

Bildiğiniz üzere; Türkiye de öğretmen sayısı 1 milyona ulaşmaktadır. 400 bin civarında da atama bekleyen öğretmenimiz var. Ancak çocuklarımızı emanet ettiğimiz öğretmenlerimiz tabiri yerindeyse neredeyse 1 milyona yakın sorunla boğuşmaktadır. Aşağıda ilettiğim sorulara verilecek yanıtlar öğretmenlerimizin en temel Sorunlarına çözüm olacak niteliktedir.

Bu doğrultuda;

1- Öğretmenlerimizin en önemli beklentilerin de biri de ek göstergelerinin 3600'e çıkarılması yönündedir. Ek göstergenin 3600’a çıkarılması yönünde herhangi bir çalışmanız var mıdır?

2- Günümüz itibarıyla Türkiye'deki öğretmen sayısı kaçtır? Bu öğretmenlerimizin kaçı kadrolu kaçı Sözleşmelidir?

3- Günümüz itibarıyla atama bekleyen öğretmen sayısı kaçtır? 2018 yılında atama yapılması planlanan öğretmen sayısı kaçtır?

4- Görev yapan öğretmenlerimizin yaş ortalaması kaçtır? 45-55 yaş arası kaç öğretmenimiz vardır? 55-65 yaş arası görev yapan öğretmen sayısı kaçtır?

5- Ülkemizde en düşük öğretmen maaşı ile en yüksek öğretmen maaşı ne kadardır? Öğretmenlerimizin aldıkları maaşlar Dünya ölçeğinde kaçıncı sıradadır?

6- Ek gösterge 3600'e çıkarıldığı takdirde kaç öğretmenin emeklilik talebi olacağına dair bir öngörünüz veya çalışmanız var mıdır?

7- Kısa bir süre önce Ankara, Antalya, Balıkesir, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kayseri, Malatya, Mardin, Samsun ve Trabzon'da pilot uygulama olarak başlatılan Öğretmen Performans Sistemi'ne ilişkin başladığından bu yana ne gibi sonuçlar alınmıştır?

8- Sendikaların ve öğretmenlerin tepkisini çeken Öğretmen Performans Sistemi'nin Türkiye genelinde uygulamaya konulması söz konusu mudur? Bu sistemi uygulayan başka ülkeler var mıdır? O ülkelerde ne gibi sonuçlar alındığına yönelik araştırmanız Söz konusu mudur?

9- Kısa bir süre önce yayınlanan yönetmelikle Rehber öğretmenler de görev yaptıkları okulda nöbet sistemi getirildi. Rehber öğretmenlerin çalışmasına ve öğrenci ile olan diyaloglarına ciddi zararlar vereceği düşünülen bu nöbet uygulaması kaldırılacak mıdır? Bu konuda bakanlığınıza yansıyan şikayetler var mıdır? Bu konuda nasıl bir çalışma yürütüyorsunuz?

10-Son 30 yılda görev gören Milli Eğitim Bakanlarımızın kaçı eğitimcidir? Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı döneminde (2002-2017) eğitimci olup da bu göreve getirilen bakan sayımız kaçtır?

11-Diğer birçok ülkede Eğitim Bakanları'nın eğitimci kökenli olmasına önem verilirken ülkemizde bu durum göz ardı edilmektedir. Cumhuriyet döneminden itibaren mesleği öğretmenlik olan Milli Eğitim Bakanımız var mıdır? Varsa bu bakanlarımız kimlerdir? Yoksa öğretmenlerimiz Bakanlık için yeterli görülmemekte midir?

Kamubiz.com ÖZEL HABER / Ankara

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.