Talip Geylan'dan, sözleşmelilere kadro düzenlemesinin bazı maddelerine tepki!

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, TBMM’ye sunulan sözleşmelilerin kadroya alınmasıyla ilgili kanun teklifi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

EĞİTİM 14.01.2023, 21:20 14.01.2023, 22:03 Editör
Talip Geylan'dan, sözleşmelilere kadro düzenlemesinin bazı maddelerine tepki!

Yeni getirilecek düzenleme ile sözleşmeli öğretmenlerin 4 yılını doldurduktan sonra tayin hakkı kullanabileceğine dikkat çeken Geylan, bunun tam anlamıyla dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmak anlamına geldiğini söyledi.

Sendikamızın Meclis safhasında süreci yakından takip edeceğinin altını çizen Geylan açıklamasında şunları söyledi:

“Sözleşmelilerin kadroya alınmasına dair TBMM’ye sunulan kanun teklifine göre “Kadroya geçirilen personel sözleşmeli pozisyonda geçirilen süreler dahil dört yıl hizmet süresini tamamladıkları tarihten itibaren nakil hakkına sahip olacaklardır. Bu durum, mevcut sözleşmeli öğretmenlerimizi mağdur edecek bir düzenlemeyi getirmektedir.

Şöyle ki;

KAMUBİZ.COM İnstagram KANALI İÇİN TIKLAYINIZ

Hali hazırdaki mevzuata göre öğretmenlerimiz,3+1 çakılı sözleşmeli olarak atanmaktadır. Göreve başlayan öğretmenlerimiz 3 yıl sözleşmeli 1 yıl da kadrolu olarak atandıkları yerde görev yaptıktan sonra tayin hakkına kavuşmaktadır. Ancak 3. yılın sonunda kadroya geçen öğretmenlerimiz, eş durumundan dolayı mazeret tayini hakkını kullanabilmektedir.

Fakat yeni getirilecek düzenlemeyle, “sözleşmeli pozisyonda geçirilen süreler dahil dört yıl hizmet süresinin tamamladıkları tarihten itibaren nakil hakkına sahip olacaklardır” ifadesiyle, mazeret tayinleri dahil 4. yılın tamamlanmasıyla yapılabilecektir.

Bu ne demektir: Diyelim ki, mevcut mevzuata göre, 2 yıllık hizmeti olan Ayşe öğretmenimiz önümüzdeki yıl 3. hizmet yılını doldurduktan sonra kadroya geçecek ve eş durumundan tayin isteyebilecektir. Ancak şu an TBMM’ye sunulan teklif yasalaşırsa Ayşe öğretmenimiz 4 yılını doldurduktan sonra…yani 2 yıl sonra mazeret tayini hakkını kullanabilecektir.

İşte buna tam anlamıyla DİMYAT’A PİRİNCE GİDERKEN EVDEKİ BULGURDAN OLMAK denir.

Bunu kabul etmiyoruz!

Yasa koyucu, çalışanların mevcut hak ve kazanımlarını geriye götüren bir düzenleme yapamaz! Yapılması gereken, süre şartına bağlı kalmaksızın kadroya geçirilen tüm öğretmenlerimizin diğer kadrolu meslektaşlarının sahip olduğu tüm haklardan istisnasız faydalanmasını sağlamaktır.

Aksi takdirde, hem hukuki hem de vicdani büyük bir hata yapılmış olacaktır. TBMM resmi  komisyon aşamasında bu çok arazlı durumun mutlaka düzeltilmesi elzemdir.

Sendikamız, Meclis safhasında süreci yakından takip edecektir.”

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (5)
YHS 2 hafta önce
YHS artık sonuç ve çözüm bekliyor neden sadece herşey lafta kalıyor bizlerde artık hakkımız olanı istiyoruz.
YHS 2 hafta önce
Yardımcısı hizmetlileri genel idari hizmetlere geçirilmesi istiyoruz lütfen bizden alay geçmeyin üniversite mezunuyum temizlik yapıyoruz
mustafa 2 hafta önce
tarih 31.12.2022 den önce işe başlayanlar olamazmı?
2010 ile 2022 ARASI VEKİL İMAMLIK YAPMİŞ OLANLARA KADRO 2 hafta önce
hocam üç çocuğum var hafızım yaşım 41 vekaletim bitti ortada kaldım iş arıyorum yaşım problem oluyor kiradayım, üstelik cemaatimnden patronlar var iş için onlara gittiğimde, hocam sen imam mısın biz senin arkanda namaz kıldık sana nasıl iş verelim diyorlar. Çocuklarımın ve ailemin ihtiyaçlarını karşılayamıyorum çok zor durumdayım lütfen bir şeyler yapın.”
— hocam sınavla alınıyoruz, görevi bitince işsiz bir aile babası oluyoruz. Eşimin ve çocuklarımın gözünde değerimiz kalmıyor kadrolularla aynı işi yapıp üçte iki maaş alıyoruz haftalık iznimiz yok yıllık iznimiz yok olaki izin kullanırsak ücretlerimizden kesiliyor ,şimdi ben bu halde ne yapmalıyım lütfen bir çare?”
— “Hocam,10 sene vekil imamlık yaptım sonra boşta kaldım çocukların okullari var, Her görev değişikliği nde kolay mı okul değişikliği yapmak? Her okul değişikliği nde çocuk farklı bir öğretmenle muhatap oluyor farklı arkadaşlarla muhatap oluyor çocuklarımın psikolojileri de eşimin psikolojisi ,benimki de bozuldu. bunlar bir tarafa geçim derdi bir tarafa ciddi anlamda sıkıntı yaşıyoruz bizi ne zaman duyacaklar bizi ne zaman kadroya alacaklar? İnsan gibi yaşamak bizim hakkımız değil mi?”
—“ hocam altı yıl vekillik yaptım dokuz aydır boştayım üç müftülükte de sınava girdim kazandım mülakatta”Önünde 2-3 kişi var sıra sana gelmez “diyerek beni gönderdiler. Bizi nasıl şamar oğlanına dönderdilerse orada beklemem gerektiği halde ayrıldım sağlıklı düşünemez hale geldik.Sınavlardan yüksek not almama rağmen mülakatta ne oluyorsa bizden daha düşük not alanlar sınavı kazanıyor .En çok Adalet’li olması gereken kurum Diyanetken mülakatta neler oluyor ki biz tercih edilmiyoruz? Büyüklerimizin sesimizi duymasını istiyoruz ve bu Duruma çözüm bulmalarını rica ediyoruz”
—“ ekonomik yetersizlikten dolayı boşandım vekâlet bittikten sonra yaşım ilerlediği için iş verilmeyen vekil imamlarız. Şu an belediyeden gelen bir öğün yemekle idare ediyorum bunu yazarken ağlıyorum ve herkesten utanıyorum.”
—“ vekil imamlık yapıyorum param yetmediği için yevmiye ile pancar toplamaya gittik eşimle. Yağ-tuz-ekmek alacak Param kalmadı lojman hakkımız zaten yok.Bu yüzden eşinden ayrılan, çocuklarına bakamadığı için -ekonomik zorluklar nedeniyle-Çocuklarını devlet yurtlarına veren arkadaşlar var. vekil imamlar ve aileleri çok zor durumda aile bakanlığı lütfen sesimizi duy çok bunalımdayız illa intihar mı etmemiz gerekiyor ciddiye alınmamız için? Allah rızası için yetkililere sesleniyorum:” lütfen bizi görün ve sesimizi duyum sorunumuzu çözün kadro istiyoruz lütfen bize bunu verin.”
—“Vekaletin bitti. Semtimde iki pazar var birinde sebze satıyorum, birinde çay. Cemaatimle yüz yüze gelmemeye çalışıyorum. Çünkü dün arkasında namaz kıldıkları imamı şu an pazarda sebze satarken görmelerini istemiyorum fazlasıyla onurumu incitiyor bu durum.Yok mu bunun bir çaresi? Çok mağduruz çocuklarım mağdur,eşim mağdur. biz de isterdik çocuklarımıza eşimize para hesabı yapmadan istediklerini almayı? Beni duyan büyüklerim olursa bulunduğum pazarlara bekliyorum onları ve onlara selamlarımı iletiyorum.”

Sözün bittiği yer vesselam..
İmamın vekiline selam olsun..
Milletin vekiline afiyet olsun..
Okul öncesi 2 hafta önce
Anasınıfları çocukları küçük bebe sayılır altını ıslatan,acıkan,hasta olan,tuvalete giden,kusan vb.Öğretmenlere bir yardımcı personel verilmiyor öğretmen bunlarlamı uğraşsın sınıftaki öğrencilere eğitim mi versin ne yapsın.Abla çalıştırırsın yasak,e çözüm bul oda yok ne olacak.Kimisi kantinde çalışır gösteriyor,kimisi gönüllü veli,kimisi öğrenci çıraklıkta.Allahaşkına buna bir çözüm meb neden öğretmenini idarecisini yalan sahte işlere itiyor mecbur kılıyor.Kendi çocukları torunları okul öncesinde nasıl okudu acaba.Tabi hepsi özelokulda okuyunca bu dertleri sorunları bilemezler.Balkondan iyi görünür aşagısı.Saygılar.