Torba kanundaki 5 bin ücretli öğretmen düzenlemesinin tam metni ve başvuru şartları

Bakanlar Kurulunca, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulan 76 maddelik torba yasada ücretli öğretmenlik düzenleme nasıl? İşte TBMM'ye sevk edilen ve Milli Eğitim Bakanlığınca istihdamı sağlanacak 5 bin ücretli öğretmenlik düzenlemesinin tam metni ve başvuru şartları.

Torba kanundaki 5 bin ücretli öğretmen düzenlemesinin tam metni ve başvuru şartları

Bakanlar Kurulunca, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulan 76 maddelik torba yasada ücretli öğretmenlik düzenleme nasıl? İşte TBMM'ye sevk edilen ve Milli Eğitim Bakanlığınca istihdamı sağlanacak 5 bin ücretli öğretmenlik düzenlemesinin tam metni..

MADDE 80- Madde ile, Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 9 uncu maddesi kapsamında, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında ek ders ücreti karşılığında görev yapmış olanlardan;

-Bu görevlerinden dolayı en az 540 gün sigorta primi ödenmiş olması,

-657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde öngörülen genel şartlar ile öğretmenliğe atanabilmek için aranan özel şartları taşımaları,

-Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olmaları,

-Kamu Personel Seçme Sınavında Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen taban puan ve üzerinde puan almış olmaları,

kaydıyla, yapılacak sözlü sınav sonuçlarına göre sözleşmeli personel olarak istihdam edilebilmelerine imkan sağlanmaktadır. Bu şekilde istihdam edilecek personelin alanları Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenecek ve sayısı 5.000'i geçemeyecektir.


MADDE 80- 25/8/2011 tarihli ve 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

"GEÇİCİ MADDE 15- (1) 1/12/2006 tarihli ve 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 9 uncu maddesi kapsamında 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında ek ders ücreti karşılığında görev yapmış olanlar; bu görevlerinden dolayı en az 540 gün sigorta primi ödenmiş olması, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde öngörülen genel şartlar ile öğretmenliğe atanabilmek için aranan Özel şartları taşımaları, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olmaları ve Kamu Personel Seçme Sınavında Bakanlıkça belirlenen taban puan ve üzerinde puan almış olmaları kaydıyla, Bakanlıkça belirlenecek esas ve usuller çerçevesinde bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içerisinde yapılacak sözlü sınav sonuçlarına göre ek 4 üncü madde uyarınca öğretmen unvanlı vize edilmiş pozisyonlarda sözleşmeli personel olarak istihdam edilebilir. Bakanlıkça belirlenecek alanlarda olmak üzere bu kapsamda istihdam edilebilecek sözleşmeli öğretmen sayısı 5.000'i geçemez."

Kamubiz.com ÖZEL HABER

(Sitemizden Alıntılanan Haberlerde Kaynak Gösterilmeden Kullanılması Halinde Yasal İşlem Yapılacaktır)

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Rst 3 yıl önce

80 madde: Bu yıl çalışan torpilli bir grubun kadroya geçirilmesi için yapılmış bir düzenlemedir. Adam yıllarını ücret. Öğretmenliğe vermiş o kadar yıl çalışmış, 16 yıl kadar emek vermiş.Bu yıl muracat etmiş görev alamamış, Boş kontenjan yokmuş. Milli Eğitimde diyor ki sen o kadar yıl çalışsanda, emek versende bu yıl görev alamamışsan seni kadroya almıyoruz. Varın burdaki haksızlığı size bırakıyorum. 80 maddenin içeriği haksız, her kesimi kapsayacak nitelikte değil.

Avatar
Nazım Onur Sönmez 3 yıl önce

Yıllarca ücretli öğretmenlik yapanlara 2017-2018 görev almak şartı büyük haksızlıktır.Sanki görev alma bizim elimizde Bu büyük yanlış inşAllah duzeltilir

Avatar
Hizmetli ler 3 yıl önce

Torba Yasa ile 2828 sayılı kanun ile atanan memurların eğitim ünvanlarına uygun kadrolara geçirilmesi hakkı tüm yardımcı hizmetler sınıfını da kapsamalıdır. İdareye yararı olacak bir çok yüksek öğrenim mezunu yhs personeli eğitim ünvanlarına geçirilmelidir.

Avatar
ahmet 3 yıl önce

15 yıldır ücretli öğretmen çalışıyorum Eğitim fakültesi mezunuyum ama atama umudum olmadığı için 2 yıldır kpss ye girmiyorum ne olacak bizimgibilerin durumu.

Avatar
Rsd 3 yıl önce

80 madde : Bu yıl görev yapmış torpilli bir grubun kadroya alınması için yapılmış bir düzenleme. Haksız, herkesi kapsayacak nitelikte değil. Adam yıllarını ücret. Öğretmenliğe vermiş 16 yıl çalışmış o kadar yıl emek vermiş. Bu yıl ise muracat etmiş görev alamamış boş kontenjan yokmuş. Milli Eğitimde diyor ki sen o kadar yıl çalışsanda o kadar yıl emek versende bu yıl çalışmamışsan seni kadrolu öğretmenliğe alamıyoruz. Varın buradaki haksızlığa siz karar verin. Bu haksızlığın giderilmsesi ve herkesi kapsayacak adil bir kanun maddesin konulması dileğimle.

Avatar
ÖĞRETMEN 3 yıl önce

ÇOK YAZIIIIIK....

Avatar
-yrd hiz. 3 yıl önce

taşorondaki gibi düzenleme bu yıl çalışanları kapsıyor önce ki yıllar görev yapanlar çalışanlar ne olacak.

Avatar
bi umuttt 3 yıl önce

Umarım böyle bi yanlıştan dönülür.haksızlığı gün gibi açık olan bi uygulama olur .500 bin e yakın kpss adayı dururken? ????????