Usta öğreticilerin sorunları ve talepleri

90 bin usta öğretici Mart ayından beri görev alamıyor, kısa çalışma ödeneği ya da farklı bir destekten yararlanamıyor...Milli eğitim bakanlığına bağlı olarak görev yapan usta öğreticiler işten çıkarmanın yasak olduğu pandemi döneminde çıkışları verilmiş mağdur olmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımızdan özlük haklarımız ve bu süreçteki mağduriyetimizin giderilmesi için destek istiyoruz.

Usta öğreticilerin sorunları ve talepleri

Kadrosuz Usta Öğreticiler: Milli Eğitim Bakanlığı, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı Halk Eğitim Merkezlerinde kısmi zamanlı olarak ek ders ücreti karşılığı (Haftalık en fazla 40 saat, saat ücreti 21,62 TL, net ele geçen 16,50 TL olmakla beraber Usta Öğreticilerin birçoğuna haftalık 15 ile 30 saat arasında ders kısıtlaması yapılmaktadır) çalışan ücretli öğretmenlerdir.

Şu anda yaklaşık 90.000 kişi olan usta öğreticiler 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda belirtilen kendi alanları ile ilgili bütün sorumlulukları yerine getirmekte olup, ancak; Devlet Memurlarına verilen haklardan yararlanamamaktadır.

Usta Öğreticiler görev alacakları kursun öğretim programında belirtilen şartlara göre ilkokul,ortaokul, lise ve üniversite mezunu olabilmektedir.

KARŞILAŞILAN SORUNLAR;
1.Usta öğreticilerin haftalık ders saatleri Halk Eğitim Merkezlerinin imkanları çerçevesinde belirlenmekte olduğundan elde edilen ücretler geçim standartlarının çok altında kalmaktadır.
2.Usta öğreticilerin SGK Primleri düşük olduğundan; gün sayıları primlerinin 98,10’a bölünmesi ile elde edilen rakam olmaktadır. Haftalık 30 saat ders okutan bir usta öğreticinin aylık SGK prim günü 27 veya 28 gün olmaktadır.
3.Halk Eğitim Merkezlerinde çalışan kadrosuz usta öğreticilerin sigorta priminden işsizlik sigortası kesilmediği için kursları bittiğinde işsizlik maaşından yararlanamamaktadır.
4.Yaygın Eğitim Kurumları Yönetmeliğine göre usta öğreticiler 1 yılda 11 aydan fazla çalışamadıkları için kıdem tazminatından yararlanamamaktadır.

Yukarıda yazılan olumsuzlukları giderebilmek için;
Usta öğreticilere ödenen ücretlerin Destekleme ve yetiştirme kurslarında olduğu gibi ders saati ücretlerinin iki katı şeklinde ödenmesi, Kadrolu Öğretmenlere ve Kadrolu Usta Öğreticilere verilen özlük haklarından yararlandırılmaları için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması, Kadrosuz Usta Öğreticilerin SGK Prim gün sayılarının arttırılması için gerekli yasal düzenlemelerin yapılarak 30 saat ders okutan bir usta öğreticinin aylık 30 gün SGK primi yatırılmasının sağlanması, Usta Öğreticilerin de işsizlik sigorta primine dahil edilerek işsiz kaldıklarında işsizlik maaşından ve kıdem tazminatından yararlanabilmeleri için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.

Meslek Eğitimcileri Usta Öğreticiler Federasyonu olarak usta öğreticilerin yukarıda sayılan sorunlarının giderilerek özlük haklarının iyileştirilmesi ve unvan verilmesi için Tarafınızca gerekli çalışmaların yapılmasını talep etmekteyiz.

Dilek BAYINDIR/Kamubiz.com ÖZEL
Meslek Eğitimcileri Usta Öğreticiler Federasyon Başkanı

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.