Üyesinden Memur-Sen ve Ali Yalçın'a Eleştiriler

Genel başkan Ali YALÇIN’la 2010-2014 yıllarında dört yıl boyunca aynı görev alanında birlikte çalışma fırsatımız oldu. O dönemde mücadeleci ruhuna yakından tanıklık ettik. Konuşmaları ile bir eylem adamı olduğunu gösteriyordu. Herkes bu yönü ile onun Eğitim-Bir-Sen genel başkanlığı için rakipsiz olduğunu düşünüyordu. Nitekim de öyle oldu. Ali YALÇIN bugün hem Eğitim-Bir-Sen hem de Memur-Sen Genel Başkanı. Kuşkusuz başörtüsü, katsayı sorunu gibi meselelerin çözümünde Ahmet GÜNDOĞDU gibi büyük katkısı var.

Üyesinden Memur-Sen ve Ali Yalçın'a Eleştiriler

Türkiye’de üç milyon kamu çalışanının yaklaşık bir milyon sekiz yüz bini sendikalı. 

Bugün Memur-Sen’in 1 milyonun üzerinde üyesi var. Bütün hizmet iş kollarında tek yetkili sendika. 

Dün kirasını ve elektrik-su faturasını ödemek için gönüllü öğretmenlerden ve memurlardan utana sıkıla para toplayan sendikacılıktan, lüks otelleri aratmayan sendika binalarına, en son model milyon liralık makam arabalarına, sınırsız harcama yetkisine ve her ay yaklaşık 6 milyon (6 trilyon) TL gibi muazzam gelire sahip ve sınıf atlayan bir sendikacılık kimliğine ulaşılmış. 

Genel başkan Ali YALÇIN’la 2010-2014 yıllarında dört yıl boyunca aynı görev alanında birlikte çalışma fırsatımız oldu. O dönemde mücadeleci ruhuna yakından tanıklık ettik. Konuşmaları ile bir eylem adamı olduğunu gösteriyordu. Herkes bu yönü ile onun Eğitim-Bir-Sen genel başkanlığı için rakipsiz olduğunu düşünüyordu. Nitekim de öyle oldu. Ali YALÇIN bugün hem Eğitim-Bir-Sen hem de Memur-Sen Genel Başkanı. Kuşkusuz başörtüsü, katsayı sorunu gibi meselelerin çözümünde Ahmet GÜNDOĞDU gibi büyük katkısı var. 

Ancak son günlerde Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’a yönelik yoğun eleştiriler de yoğunlaşmış durumda.  

Eğitim-Bir-Sen’in hem bir üyesi hem de geçmişte bulunduğum ilde bu sendikanın yönetim kurullarında görev yapmış biri olarak yazmış olduğum makalelerle zaman zaman bende bu eleştirilere dâhil oluyorum. 

Türkiye’de 67 bin okula ulaştırılan ve yine Eğitim-Bir-Sen genel merkezi tarafından yayımlanan Eğitime Bakış dergisinde 2023 Eğitim Vizyon Belgesine yoğunluklu olarak kaynaklık teşkil eden makalemle birlikte bu derginin 42, 43 ve 45. sayılarında toplam üç makalenin yazarlığını yapmış biri olarak Memur-Sen’in ve Eğitim-Bir-Sen’in bugünkü rotası benim gibi emeği olan herkesi ziyadesiyle üzüyor. 

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen bugün hem maddi hem de manevi olarak çok güçlü ama izlediği rota yüzünden haklı olarak eleştirilerin odağında bulunuyor. 

Özellikle öğretmen camiasının itibarının kaybolması, gece bekçisinden daha düşük maaş alan bir duruma gelmesi, yapılan memur maaş zamlarının enflasyonun çok altında kalması ve özellikle son yıllarda döviz ve altın karşısında Türk Lirasının yaşadığı reel kayıpların telafi edilmesi için Ali YALÇIN’ın direnç göstermemesi Memur-Sen’in yetkisine gölge düşürdü. 

Kamu çalışanları ve özellikle öğretmenler ekonominin kötü yönetimi karşısında büyük ekonomik kayıplar yaşadılar ve bugün yoksulluk sınırına mahkûm edilmiş durumdalar. Bu durum sadece kamu çalışanları için geçerli değil tabi. 

Kamu çalışanları “yetki var ama yetkinin bir etkisi yok” diyerek haklı serzenişlerini sosyal medyadan zaman zaman dile getirerek Memur-Sen’in bu kayıtsızlığı karşısında istifa sinyalleri vermeye başlamış görünüyorlar. 

Ali YALÇIN’ın tweter hesabından kamu çalışanlarının ekonomik ve sosyal haklarına dikkat çekmek yerine, yoğunluklu bir şekilde siyasi mesajlar vermesi haklı olarak kamu çalışanlarının eleştirilerine alan açıyor. 

Tweter üzerinden ana muhalefet Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu “mahkemeye verdik” demesi, CHP’li bir belediye başkanını bıyık tartışması üzerinden ti’ye alması, öğretmenlerin maaş ve ek ders ücretlerinin artırılmasını talep etmek yerine “elektrik faturalarının idari gider paylarını yargıya taşıdık” demesi, ABD’nin yaptırım kararına karşı söz söyleme zorunluluğu hissetmesi Ali YALÇIN’ın ve dolayısıyla Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen’in haklı olarak eleştirilmesine neden oldu, oluyor da. 

Enflasyonun % 15-20’lerde (gerçek enflasyon bu rakamın çok çok üzerinde) iken yetkili sendika olarak Memur-Sen’in yüzde 10-12 gibi taleplerinin yüzde 3,5-4 gibi rakamlarla sonlanması ve bu rakamlarında çok kısa bir süre içinde döviz ve altındaki yükseliş ve gerçek enflasyon karşısında buhar olup uçması, kamu çalışanlarını masada temsil eden Memur-Sen’i ve onun genel başkanlarını haklı olarak eleştirilerin hedefi haline getirdi. 

Ne yazık ki bugün enflasyon canavarı, Memur-Sen’in talebinden daha çok bir zam miktarını memur maaşlarına yansıtıyor. Toplu sözleşmeye göre Ocak 2021 memur maaş artış oranı %3 iken enflasyon farkı ile bu artışın %7,36 olarak memur maaşlarına yansıması yetkinin hak edildiği gibi kullanılmadığını gösteriyor ne yazık ki. 

Eğitim-Bir-Sen’in Sivas şubesi eski başkanı İlhan KARAKOÇ’un “öğretmen maaşları hiç olmazsa sendika şube başkanlarının yarısı kadar olsun” itirafı bugün Eğitim-Bir-Sen şube başkanlarının ve genel merkez yöneticilerinin maaşlarının 20-25 bin TL seviyelerinde olduğunun bir itirafı gibiydi. 

Kamu çalışanları uzun zamandır Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali YALÇIN’dan, Memur-Sen hizmet iş kolları genel başkanları ile şube başkanlarının maaşlarını açıklamasını bekliyor. 

Bugün neredeyse asgari ücret yeni göreve başlayan bir öğretmenin maaşına eşitlenmek üzere. 

Bugün bir vaiz, bir gece bekçisi yeni göreve başlayan bir öğretmenden daha fazla ücret almakta. 

İzlenimlerime göre ve kamu çalışanlarının ifadelerinden anlaşılıyor ki; 

1-3600 ek gösterge sözü 2023 yılı öncesinde yerine getirilmezse, 

2-Öğretmen maaşları 7-8 bin seviyelerine çıkarılmazsa, 

3-Bir saatlik ek ders ücreti 25 TL seviyesine getirilmezse, 

4-Kamu çalışanlarının enflasyon ve döviz karşısındaki kayıpları gözle görünür şekilde telafi edilmezse,   

5-Devlet memurluğu alımlarında ve atamalarda mülakat kaldırılmazsa, 

6-Atamalarda liyakat esas alınmazsa,  

Öğretmen camiası ve birçok kamu çalışanı sendika üyeliğinden istifa edecek gibi görünüyor. 

Kamu çalışanlarının beklentisi Genel Başkan Ali YALÇIN’ın İstanbul Şube başkanı iken taşımış olduğu sendikacılık ruhuna geri dönmesi ve yetkinin hakkını vermesidir. 

Kalın sağlıcakla. 

Faruk YILDIZ /Eğitimci-Yazar 

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
can 4 ay önce

Memur sen yetkili olduğundan beri memurlar iyice ekonomik kayba uğradı ve uğramasına'da yardımcı bile oldu biz çalışanlar her ay enflasyon olduğunda hemen alırken şimdi alamıyoruz hatta vermemek içinde hep düşük gösteriyorlar buna ön ayak olanda kim merak ediyorum.

Avatar
Hakkan 4 ay önce

Ben hiç bir icraat görmedim siz şanslısızgörmüşsüz ben 20 yıldır görmedim ssendikanın faydasını

Avatar
Şube müdürlüğü 4 ay önce

Ya 1709 da bizi liyakat terazisinde tarttıranlar, Rabbimin terazisinde tartılacakları günü beklesinler

Avatar
Cengiz karaca 4 ay önce

Ahmet gündoğdu vekil oldu diye biliyorum

Avatar
2351 VHKİ 8 YILDIR MAĞDUR SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANMA 3 ay önce

BAŞKAN SİZİN BU YAPMIŞ OLDUĞUNUZ ÇALIŞMALAR,DİLE GETİRDİĞİNİZ SORUNLAR VE AYRIŞTIRDIĞINIZ İNSANLAR.ÖTEKİLEŞTİRİP MESLEK TAASSUBU YAPTIĞINIZ UYGULAMALAR İÇİNİZE SİNİP VİCDANININIZ RAHAT EDİYORMU.YARDIMCI HİZMETLER SINIFI BU TEŞKİLATIN ÇALIŞANI DEĞİLMİ? TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN SEMBOLİK 1/4 MAAŞ DERECELİ ÜNİVERSİTE MEZUNU MARABA ÇALIŞANLAR.PANDEMİDE AYNİ BÜRODA LİSE MEZUNU VHKİ BİLE 400-500 TL PANDEMİ ÖDEMESİ ALIRKEN BİZ 20 TL ALDIK ALLAH KABUL ETMESİN.LİSE MEZUNU SAĞLIKÇIDA 1300-15OO TL ALDI HİÇ İÇİNİZE SİNDİMİ AMA SİNMESE YARDIMCI HİZMETLERE BU KADAR HOR ŞAŞI VE SAĞIR BAKMAZDINIZ.2351 VHKİ BU KADAR MAĞDUR EDİLMİŞKEN SES ÇIKARMA DİĞER KURUMLAR SINAVSIZ SINIF ATLATSIN,TAŞERONA KADRO VERİLSİN SES ÇIKARMA.YANDAŞLARINI SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATAT DİYETİNİDE BİZLERE ÖDET.ALLAH SORSUN.SİZ NEYE HANGİ DEĞERLERE İNANIYORSANIZ BEN İNANMIYORUM.SEBEBİ BİZE YAPILAN ÇİFTE STANDART;NE İSANIN NE MUSANIN NEDE ŞEREFLİ DİNİMİZİN KABUL EDECEĞİ BİR TAVIR TUTUM DEĞİL.HAKLIDAN DEĞİL GÜÇLÜDEN YANA OLAN TA

Avatar
Garip öğretmen 4 ay önce

Gerçekler doğru ifade edilmiştir. Dilinize ve kaleminize Rabbim güç ve kuvvet versin. İnşAllah.

Avatar
Garip öğretmen 4 ay önce

Gerçekler doğru ifade edilmiştir. Dilinize ve kaleminize Rabbim güç ve kuvvet versin. İnşAllah.

Avatar
YÖRÜKOĞLU 3 ay önce

Hala EBS'ye üye olanları görüyorum, duyuyorum ve hayret ediyorum. İnsanımız neden hala bunlara üye olur aklım almıyor. Yazık etmeyin kendinize.