Uzman Öğretmenlik sınavı ne zaman yapılacak ? Tezsiz Yüksek Lisans mezunu Öğretmen, Uzman olabilir mi ?

Tezsiz yüksek lisans yapmış öğretmenler de uzman öğretmen olailecek mi? 10 Ocak itibarıyla Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulacak olan Öğretmenlik Meslek Kanunu öğretmenler açısından bir çok yenilik içeriyor. Uzman öğretmenlikte bunlardan bir tanesi. Konuyla alakalı merak edilenler uzman öğretmenlik sınavının ne zaman yapılacağı ve meslekte 10 yılını doldurmuş öğretmenlerden Tezsiz Yüksek Lisans mezunu olanların, Uzman olabilir mi ? sorusu...

EĞİTİM 10.01.2022, 11:19 Recep AYDIN
Uzman Öğretmenlik sınavı ne zaman yapılacak ? Tezsiz Yüksek Lisans mezunu Öğretmen, Uzman olabilir mi ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdesini verdiği Öğretmenlik Meslek Kanun'u bugün meclise sunuluyor. Meclisten sorunsuz bir şekilde geçmesi beklenen kanun öğretmenler için bir çok yeniliğide barındırıyor.

Söz konusu kanun'a göre öğretmenler 10 yılı tamamladıklarında uzman öğretmenlik sınavına girmeye hak kazanıyorlar. Söz konusu sınavı Milli Eğitim Bakanlığı'nın organize etmesi ve yapması bekleniyor.

Sınavların mağduriyet yaşanmaması adına her yıl yapılmasıda planlananlar arasında.

Milli Eğitim Bakanlığı sınav tarihleriyle ilgili henüz bir çalışma başlatmamış durumda. Sınav tarihleri belirlendikten sonra Milli Eğitim Bakanlığı sınav takviminde yer alacak.

Öte yandan yüksek lisans mezunu öğretmenler tezli/tezsiz farketmeksizin sınavsız uzman öğretmen olmaya hak kazanacaklar. Yalnızca meslekte 10 yılı doldurmuş olmaları yeterli olacak. 10 yılı dolduduran öğretmenlere uzman öğretmenlikle ilgili dersler de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak verilecek.

Öğretmenlik Meslek Kanunu'yla birlikte meslekte 10 yılını dolduran öğretmenler artık uzman öğretmen sıfatını alıyor ve buna istinaden maaşlarına 1000 TL zam yansıyor.

Uzman öğretmen olmamanın bazı şartlarıda bulunuyor. Uzman öğretmenlerin meslekte 10 yılı tamamlamanın yanı sıra, uzman öğretmenlik sınavından da başarılı sonuç almaları gerekiyor. Ancak yüksek lisans mezunu öğretmenler bu sınavdan muaf tutuluyor.

Tüm bu bilgilerin ışığında akıllara gelen bir diğer soru ise " Tezsiz yüksek lisans yapan öğretmenler uzman öğretmen olabilir mi?" sorusu akıllara geliyor. Yani tezsiz yüksek lisans yapan bir öğretmen uzman öğretmenlik sınavından muaf mı sorusu.

Bu sorunun cevabı oldukça basit, uzman öğretmenlikte tezli/tesiz ayrımı yapılmayacak. Tüm 10 yılını doldurmuş yüksek lisans mezunu öğretmenler sınavsız uzman öğretmen olabilecekler.

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (0)
6
parçalı az bulutlu