Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinin Bu Maddesi Değiştirilmelidir

Bilindiği üzere okul müdür yardımcısı olabileceklerine ilişkin düzenleme 22.04.2017 tarih ve 30046 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği ile yapılmıştır.

Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinin Bu Maddesi Değiştirilmelidir

Bilindiği üzere okul müdür yardımcısı olabileceklerine ilişkin düzenleme 22.04.2017 tarih ve 30046 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği ile yapılmıştır. İlgili yönetmeliğin Yönetici olarak görevlendirileceklerde aranacak genel şartlar başlıklı 5. maddesinde ve Müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olarak görevlendirileceklerde aranacak özel şartlar başlıklı  7. maddelerinde Okul müdür yardımcılığına atanacak olanlarda aranan şartlar belirlenmiştir.

Yine ilgili yönetmeliğin Yöneticilik görevinden ayrılma başlıklı 26. maddesinde atanmış olduğu yöneticilik görevinden kendi isteği ile ayrılanlar hakkında yapılacak olan işlemlere yer verilmiştir. İlgili madde hükmü

“ (1) Yöneticilik görevlerinden istekleri üzerine ayrılanlar, bulundukları eğitim kurumunda alanlarında açık norm kadro olması ve istemeleri hâlinde bu eğitim kurumuna; aksi durumda ise kadrolarının bulunduğu ilçe/il içinde durumlarına uygun bir eğitim kurumuna öğretmen olarak atanır.

(2) Yöneticilik görevlerinden, aile birliği, can güvenliği, sağlık durumu mazeretlerine bağlı yer değiştirenler, bir üst yönetim görevine görevlendirilenler ve 25 inci maddenin dördüncü ve beşinci fıkraları ile 28 inci maddenin ikinci fıkrasına göre öğretmenliğe atananlar hariç olmak üzere, dört yıllık görev süreleri dolmadan herhangi bir nedenle istekleri üzerine yöneticilik görevinden ayrılanlar, ayrıldıkları tarihten itibaren değerlendirme başvuru tarihinin son günü itibarıyla aradan bir yıl geçmeden yönetici olarak görevlendirilmek üzere başvuruda bulunamaz.” şeklindedir.

İlgili madde hükmüne göre Müdür Yardımcılığı görevinden kendi istekleri üzerine yani istifa etmek suretiyle ayrılanlar

–Bulundukları eğitim kurumunda alanlarında açık norm kadro olması ve istemeleri hâlinde bu eğitim kurumuna

-Aksi durumda ise kadrolarının bulunduğu ilçe/il içinde durumlarına uygun bir eğitim kurumuna öğretmen olarak atanır.

Diğer yandan; 7.04.2015 Tarihli ve 29329 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "İsteğe bağlı yer değiştirmeler" başlıklı 52. maddesi 1. fıkrasındaki; " 1) Öğretmenlerden yer değiştirme yapılacak yılın 30 Eylül tarihi itibarıyla kadrolarının bulunduğu eğitim kurumunda üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar il içinde, bulundukları ilde üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar ise iller arasında yer değiştirme isteğinde bulunabilir. Üç yıllık çalışma süresinin hesabında il içinde yer değiştirecekler bakımından kadrolarının bulunduğu eğitim kurumunda, iller arasında yer değiştirecekler bakımından ise bulunduğu ilde fiilen öğretmen veya ikinci görev kapsamında eğitim kurumu yöneticisi olarak geçirilen süreler dikkate alınır." hükümlerine göre il içinde yer değiştirecek öğretmenlerin bulundukları okulda 30 Eylül tarihi itibarıyla 3 yıl görev yapma şartları bulunmaktadır. İl içinde alanlarında ihtiyaç bulunmaması, hizmet puanlarının düşük olmaları nedeniyle bir çok öğretmen il içinde yer değiştirmemektedir. Yer değiştirmeye çare olarak bu sefer Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği devreye sokulmaktadır.

Kısacası yönetici görevlendirme (atama) illerde öğretmenlerin yer değiştirme aracı olarak kullanılmakta Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği bypass edilmektedir

Salih HAZIR

Eğitimci YAZAR

Kamubiz.com ÖZEL HABER

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Dedo 3 yıl önce

Buna kim çanak tutuyor malum sendika.bunlar kimin yönetici kimin tayin için istediğini çok güzel bilirler.yinede nefislerine uyarlar.yapma kardeşim.kafana vuranmı var.yöneticilikten bihaber adamları getiriyorsun devlet kurumlarını batırıyorsun.şimdi illerde kimler liste sunuyor bilmeyen yok.peki senmi devletçisin yada hükümetçisin ben mi.

Avatar
adem 3 yıl önce

vayy be nasıl da bulmuş bay eğitimci yazar.yani kaç kişi böyle yapmışsa artık..hiç aklımıza gelmedi önce yönetici olalım sonra istifa ve hooop atama. bence herkese tavsiye !!