Zamlardan Sonra Uzman Öğretmen ve Başöğretmen Maaşı Ne Kadar Fazla Olacak?

2023 yılında hayata geçecek Uzman öğretmenlik ve baş öğretmenlik ile diğer öğretmen maaşları arasında ne kadar fark olacak? Uzman öğretmenler ve başöğretmenler, öğretmenlere göre 2023'te ne kadar fazla maaş alacak? İşte tüm detaylar...

EĞİTİM 16.07.2022, 20:43 16.07.2022, 21:56 Editör
Zamlardan Sonra Uzman Öğretmen ve Başöğretmen Maaşı Ne Kadar Fazla Olacak?

Öğretmenlik Kariyer Basamaklarına ilişkin atılan adımlardan sonra 2023 yılının Ocak ayından geçerli olmak üzere uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik eğitimini tamamlayıp sınava giren öğretmenlerden bu unvanlardan herhangi birine sahip olanların öğretmenlere göre ne kadar fazla maaş alacağı merak edilmektedir. 2023 yılından itibaren uzman öğretmenlerin ve başöğretmenlerin alacakları maaş farkındaki detaylar...

 Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun 8. maddesi gereği(1/15/2023'te yürürlüğe girecek) uzman öğretmenlerin eğitim öğretim tazminatı %60, başöğretmenlerin eğitim öğretim tazminatı ise %120 oranına çıkarılmıştır.

Kamuoyunda bilinen uzman öğretmenlere bin lira, başöğretmenlere 2 bin lira ilave ödeme yapılacağı bilgisi doğru değildir. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uzman öğretmenlik ve başöğretmenlikle ilgili yaptığı açıklamanın ardından zam dönemleri geçmiş,  2023 yılı Ocak ayındaki zamlardan bahsedilmemiştir.

 2022 yılının Temmuz ayında öğretmenlere %7 ve enflasyon farkı zammı yapılmış olup, 2022 yılının ilk 5 ayında gerçekleşen enflasyon farkı %42,69 olarak hesaplanmıştır. Öte yandan 6. Dönem Toplu Sözleşme gereği 2023 yılının Ocak ayında %8 ve enflasyon farkı oranında zam yapılacaktır.

 2022 yılının Temmuz ayından Aralık ayına kadar aylık enflasyon %0 kabul edildiğinde, 2023 yılı Ocak ayında öğretmenlere göre uzman öğretmenlerin ve başöğretmenlerin uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik unvanlarından kaynaklı alacakları ilave ücretler şöyledir:

 Uzman Öğretmenler: 2.038,07 TL

 Başöğretmenler: 4.121,14 TL

*Hesaplamalar 25 yıl hizmeti bulunan derece ve kademesi 1/4 olan bekar kamu personeli üzerinden %15 vergi dilimine göre yapılmıştır.

 Öte yandan TÜİK tarafından açıklanacak olan 2022 yılı Temmuz ayı enflasyonu ile  Aralık ayına kadar oluşacak enflasyon ile enflasyon farkı ödemelerinin artacağı, 2023 yılında uzman öğretmenlerin yaklaşık olarak ilave 2 bin 500 lira, başöğretmenlerin ise yaklaşık olarak ilave 5 bin lira fazla ödeme alacağı değerlendirilmektedir.

Uzman öğretmenlere ve başöğretmenlere verilen ilave ödeme, her altı aylık zam döneminde artacak, öğretmenler ile uzman öğretmenler ve öğretmenler ile başöğretmenler arasındaki maaş farkı giderek artacaktır.

 OGRETMENMEB

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (3)
Kadriye 2 ay önce
Şimdi bu nedir? Ben 3 yıl önce emekli olan bir öğretmenim. Bizim zamanımızda bir uzman öğretmenlik çıkardılar tek bir yıl yani ilk yıl sınav yaptılar ve itirazlar sonucu sınava giren öğretmenlerin tamamına yakını uzman oldu ve sınavı kaldırdılar, bir daha sınav olmadı. Biz de yurt dışına öğrenci götürmüştük o yıl sınava giremedik seneye gireriz dedik ama sınav kalktı giremedik, yani o haktan yararlanamadık, uzman olanlar o yıl bu yıl bizden fazla para aldılar aynı okulda aynı işi yaptığımız halde aynı sınıfı okuttuğumuz halde, hatta norm fazlası olup yıllarca sınıfa derse girmediği halde bizden fazla para aldılar uzman öğretmenlikse biz onlardan belki de daha da uzmandık… Bizim vergilerimizden bu paralar gidiyor saçma sapan, ne uzmanı iki yıllıklar bile o sınava itiraz ederek uzmanlık hakkı aldılar…Bize sınav hakkı bile verilmedi, şimdi emekli olduk, bakar mısınız yine çıkardılar, biz neden yararlanamadık çoğundan daha çok çalıştığımı, tutulan öğretmen olduğumu göğsümü gere gere söylüyorum ama hiçbir haktan yararlanamadık biz emekli öğretmenlere de direk başöğretmenlik hakkı kadar maaş farkı verilmeli öyleyse, hakkımı asla helal etmiyorum aksi halde… Böyle adalet böyle haksızlık olmaz…Kabul edilecek bir durum değil…
Adalet 2 ay önce
Memurların %90 nı 3600 aldı. Teknisyenler ve şefler kaldı. Benim göstergem 2200'den 2800 oldu ve hiçbirşey farketmeyecek. Bekçi 1500 göstergeden 3600'e çıkartıldı. Bu mu Adaletiniz. Sarı sendikaya elveda ve oy felan filan rüyanızda görürsünüz.
Tomanbay 3 hafta önce
300 tl fazla aldık gözün ondamı kaldı nasıl bir insansın sen ya.sizin gibiler yüzünden böyle muameleye layıksınız akıllanmazsınız siz
18
açık