Akaryakıt fiyatlarına dev zam yolda

Avrupa'nın, Rus petrolüne yönelik ambargo planları ve ABD'nin stratejik rezervlerine petrol pompalama hedefi petrolde fiyatları yükselişe geçirdi.

EKONOMİ 06.05.2022, 12:27 Editör
Akaryakıt fiyatlarına dev zam yolda

Küresel Brent petrol fiyatlarında FED'in etkisi ve Avrupa Birliği'nin Ukrayna işgali nedeniyle Rus petrolüne yönelik ambargo girişimleri fiyatlara doping yaptı.

ABD petrolü 109 dolar seviyesini gördü. ABD petrolünde haftalık prim yüzde 4'ü aştı. Brent petrol ise 111 doları aştı.

Türkiye'de 10 gün öncesi 100 dolara kadar inen Brent petrol fiyatları Bayram öncesi gelen zamlarla vatandaş sarsılırken yeni zam beklentisi oluştu.

AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen Rusya’ya yönelik petrol ambargosunu Avrupa Parlamentosu'na sunarken, "deniz yolu ve boru hattıyla taşınan, ham ve işlenmiş tüm Rus petrol ürünlerine tam bir ithalat yasağı olacak" ifadelerini kullandı.

Bunun yanında ABD hükümetinin rezervlere yönelik açıklaması da fiyatlar üzerinde etkili oldu. Perşembe günü yapılan açıklamada sonbahar döneminde başlamak üzere rezervlerin yenilenmesi planı ortaya kondu.

OPEC+'DAN SINIRLI ÜRETİM ARTIŞI KARARI
Öte yandan, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu, haziranda günlük yaklaşık 432 bin varil üretim artışına gidecek.

OPEC'ten yapılan açıklamada, mevcut petrol piyasası temelleri ve görünümünün dengeli bir piyasaya işaret ettiği, jeopolitik faktörler ve devam eden salgına ilişkin konuların etkilerinin izlendiği belirtildi.

Grubun, 18 Temmuz 2021'de düzenlenen 19. Bakanlar Toplantısı'nda alınan günlük petrol üretiminin kademeli artırılmasına ilişkin karara bağlı kalarak haziranda günlük 432 bin varil üretim artışına gideceği ifade edildi.

Açıklamada, OPEC+ grubunun bir sonraki toplantısının 2 Haziran'da yapılacağı kaydedildi.
milligazete

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu