Ekonomist Selçuk Geçer, doların yükseleceği tarihi açıkladı: 'Zirveye çıkacak'

Döviz kurunda yaşanan dalgalanma devam ederken, ekonomist Selçuk Geçer'den dikkat çeken bir uyarı geldi. Geçer, doların zirve yapacağı tarihi vererek önemli açıklamalarda bulundu.

EKONOMİ 06.01.2023, 09:10 Editör
Ekonomist Selçuk Geçer, doların yükseleceği tarihi açıkladı: 'Zirveye çıkacak'

Yılbaşından bu yana istikrarlı bir şekilde yükselen dolar kuru yüzde 39 civarında seyrederken, Türkiye'de enflasyon oranı yüzde 84 olarak kaydedildi. 

TL enflasyon düşüşünde fark olduğunu söyleyen Selçuk Geçer, aradaki farkın 45 puan olduğuna ve bu farktan dolayı minimum dolar değerinin 24 TL olduğuna dikkat çekti.

KAMUBİZ.COM İnstagram KANALI İÇİN TIKLAYINIZ

Son 1 hafta içerisinde asgari asgari ücretin açıklanması enflasyonun hafiflettiği söylentileri ortaya çıktı. Ekonomist Selçuk Geçer, hükümetin 'enflasyon düşecek' iddiasına katılmayarak, enflasyonun 2023'ün ilk 3 ayında zirveye çıkacağını ve bu yükselişin de dolar kurunu etkileyeceğinin altını çizdi.

Geçer, konuyla ilgili açıklamasında, "Enflasyonun yüzde 30'a düşeceğini söylüyorlar ki bu tamamen bir aldatmaca. Asgari ücretin açlık sınırının yarısında kalması bekleniyor” diye konuştu. 

Geçer, konuşmasının devamında "Türkiye'de doları kontrol altına almak için çok büyük bir kaynak heba edildi, doların reel kuru 24 seviyelerinde ve bu baskıyı daha fazla sürdüremez. Dolar er ya da geç eski seviyesine geri döner. 2023'ün ilk aylarında reel seviye 24'e kadar çıkacak" dedi.

Selçuk Geçer, "Baskıdan sonra dolar hala 18 lirada mı tutulacak?" sorusuna yanıt olarak, "Tabii ki baskı nedeniyle 18 lirada tutuluyorsa ve zaten 24 lira ise o zaman asgari ücret yine aynı olacak" açıklamasında bulundu.

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (0)