Kurbanlık fiyatları 2022 ne kadar? İşte büyükbaş ile küçükbaş kurban 2022 fiyatları..

Büyükbaş ile küçükbaş kurban 2022 fiyatları belli oldu. Bu yıl kurbanlık fiyatları ne kadar? 1 kurbanlık koyun 2022 yılında dana kaç para ? Kurban kesecek olan vatandaşlar 2022 yılında dana, koç, koyun, keçi kurban fiyatları ne kadar olduğunu merak ediyor

EKONOMİ 13.04.2022, 20:24 Editör
Kurbanlık fiyatları 2022 ne kadar? İşte büyükbaş ile küçükbaş kurban 2022 fiyatları..

İzmir Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Osman Civil, besiciye verilen desteğin 17 günlük olduğunu hatırlatarak, bu süre içinde büyük fiyat artışı olmayacağını açıkladı.

ESK tarafından besiciye verilen 2 bin 500 lira desteğin piyasaya büyük bir etkisi olmayacağını söyleyen İzmir Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Osman Civil, katıldığı Bloomberg HT yayınında kırmızı et fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Besiciye verilen 2 bin 500 lira destekle, devletin maliyetleri 83-84 lira olarak saptadığının ortaya çıktığını belirten Civil, bu destekle 17 gün kısmen de olsa üreticinin nefes alacağını, tüketicini de fiyat artışı olmadan et yiyeceğini dile getirdi.

Kırmızı ette genel olarak maliyet kaynaklı fiyat artışları ve tüketimde de düşüş yaşandığını, bunun da bir denge sağladığını aktaran Civil, yem maliyetleri nedeniyle üreticinin yaz sonu anaç hayvanları kesime götürerek üretimden uzaklaşacağını ifade etti.

Et ve sütte arz sıkıntısı yaşanacağının ve yeniden bir ithalatın gündeme geleceğine dikkat çekilen programda, birkaç ay sonra kırmızı ve süttü arz sorunu yaşanabileceği belirtildi.

"KURBANA TALEP AZ OLACAK"
İki ay sonra Kurban bayramının geldiğini söyleyen Civil, "Saptamalarımıza göre, ülkede yeterince kurbanlık var. Ancak, geçmiş yıllar kadar talep olmayacak. Kurbanlık talebinde ekonomik sebeplerden dolayı azalma olacağını düşünüyoruz. Asıl sorun yaz bittiği dönem yaşanacak. İşletmelerde hâlâ kesime gidecek hayvan var. Talebi karşılıyor ancak eylülden itibaren anaç hayvanların kesime götürüleceğini öngörüyoruz." dedi.

Civil, kurban fiyatlarına ilişkin olarak da "Büyükbaş kurbanlıklar 60-70 bin lira, küçükbaş kurbanlıklar da ortalama 3-4 bin lira olur" diye konuştu.
milligazete

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (3)
yunus uçar 1 ay önce
şişirmeyin okadar enfazla 20 bin olur kşi başı 4 bin tl bunundişinda ki fiatlara kimse kurban kesemez ellerinde kalır..
selim 1 ay önce
Osman Civil 'in böyle bir açıklaması yok. Haber sahte
türk askeri... 1 ay önce
Allah affetsin... bu sene kesmeyiz olur biter.. Allah bu duruma getirenlere hesap sorar...
15
açık