'Merkez'den temerrüt ve reeskont oranlarına ayar

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, mal ve hizmet tedarikinde geç ödemelerde uygulanacak temerrüt faiz oranını yüzde 17,25, alacağın tahsili masrafları için talep edilebilecek asgari giderim tutarını da 555 lira olarak belirledi.

EKONOMİ 02.01.2022, 10:17 02.01.2022, 11:21
'Merkez'den temerrüt ve reeskont oranlarına ayar

TCMB'nin mal ve hizmet tedarikinde geç ödemelerde uygulanacak temerrüt faiz oranı ve alacağın tahsili masrafları için talep edilebilecek asgari giderim tutarına ilişkin kararı ile reeskont ve avans işlemlerinde uygulanacak faiz oranının tespitine ilişkin tebliğler Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.ANKARA () - Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, mal ve hizmet tedarikinde geç ödemelerde uygulanacak temerrüt faiz oranını yüzde 17,25, alacağın tahsili masrafları için talep edilebilecek asgari giderim tutarını da 555 lira olarak belirledi.

1 Ocak'tan itibaren geçerli olan temerrüt faiz oranı, geçen yıl yüzde 18,25 ve asgari giderim tutarı da 385 lira düzeyinde uygulanıyordu.

Ayrıca bugünkü Resmi Gazete'de  reeskont işlemlerinde uygulanacak iskonto faiz oranlarının tespitine ilişkin tebliğde yayımlandı. Buna göre, TCMB, vadesine en çok 3 ay kalan senetler karşılığında yapılacak reeskont işlemlerinde uygulanacak iskonto faiz oranını yıllık yüzde 14,75, avans işlemlerinde uygulanacak faiz oranını ise yıllık yüzde 15,75 olarak tespit etti.

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (0)
-1
hafif kar yağışlı