A Haber'den 2022 asgari ücret ve EYT hakkında açıkladı

A Haber konuşan Sabah Gazetesi Ekonomi Yazarı Dilek Güngör asgari ücrete ilişkin tahminini açıkladı ve asgari ücretin en az 3 bin 800 lira olması beklendiğini söyledi. Güngör ayrıca, Hükümetin EYT'lilerin durumuyla ilgili çalıştığını da söyledi

EMEKLİ 03.11.2021, 15:27 Recep AYDIN
A Haber'den 2022 asgari ücret ve EYT hakkında açıkladı

Güngör yaptığı açıklamada hükümetin yoğun bir tempo içinde asgari ücret konusunda çalıştığını belirtirken, asgari ücret olarak yüzde 35-40 arasında bir zam beklendiğini ifade etti. Güngör'ün beklediği zam oranı gerçekleşirse asgari ücretin en az 3 bin 800 lira olması bekleniyor.

Sabah Gazetesi Ekonomi Yazarı Dilek Güngör EYT'den belirlenecek yeni asgari ücrete kadar pek çok konuda A Haber'e özel açıklamalarda bulundu.

Güngör'ün açıklamalarından öne çıkanlar şöyle oldu:

MAĞDURİYETLER YAŞANDI
Emeklilikte yaşa takılanlarda bir takım mağduriyetler oluştu. 38 yaşında emeklilik gibi şeyler ortalama ömrün 60 yaş olduğu dönemlerde kabul edilebilir.

HÜKÜMET ÜZERİNE ÇALIŞIYOR
EYT'lilerin durumunun düzeltilmesi hukuksuzluğun giderilmesi anlamına geliyor. Hükümet bununla ilgili çalışıyor. Bir takım formüller var. Maliyet hesabı var.

AYLIK MALİYETİ 2 MİLYAR LİRA
Aylık maliyetin 2 milyar lira olduğu belirtiliyor. Bunların hepsi masaya yatırılıyor. 6 milyon kişi EYT'i bekliyor. Hepsi hükümetin masasında.

ERDOĞAN TALİMAT VERDİ
Almanya ve Finlandiya gibi ülkelerdeki modeller inceleniyor. AK Parti'nin vekillerinin olduğu bir toplantı da yapıldı. Erdoğan talimatını da verdi. Bu mağduriyet giderilebilir.

YÜZDE 35-40 ARASINDA BİR RAKAM BEKLENİYOR
Asgari ücret dolar kuruna vurduğunuzda 80-90 dolarlık bir erime var. Herkesin söylediği gibi 45 yılın en yüksek zammı bekleniyor. Yüzde olarak yüzde 35-40 gibi bir orandan bahsediliyor.

ENFLASYON DÜNYADA KALICI OLABİLİR
Küresel anlamdaki enflasyon ve farklı etkenler var. Enflasyon küresel anlamda kalıcı olabilir. Bir süre daha yüksek görmeye devam edeceğiz. Bu hükümet tarafından kabul ediliyor.

HÜKÜMET İŞ VERENE DESTEK OLACAK
Hükümetin de prim anlamında iş verene de destek olmasını bekliyorum.

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (2)
Yüksüz 1 ay önce
Eyt'yi ister versinler, ister vermesinler. Benim fikrimi artık değiştiremezler. Bizlere yük diyenlerin, bizlere yük gözü ile bakanların gözümde çöp kadar değeri yok.
Cengiz karaca 1 ay önce
Seçim yaklaştı galiba
18
açık