Çıraklık ve staj yapanların çıraklık ve staj sürelerini borçlanabilmesi için kanun teklifi

3308 sayılı Mesleki Eğitim yasası gereği, çıraklık ve mesleki eğitim alan, öğrencilerin eğitimlerinin bir parçası olarak staj yapmaktadırlar. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına ilişkin 01.02.2018 tarihinde Kanun Teklifi verdi. Teklif ile işverenin işyerinde ücretsiz çalışan eşinin sigortalı sayılması ve 3308 sayılı Kanun kapsamında çıraklık yapanlar ile meslek liselerindeki eğitim-öğretimleri ya da yükseköğrenimleri sırasında staj yapanların çıraklık ve staj sürelerini borçlanabilmesi öngörülmektedir.

Çıraklık ve staj yapanların çıraklık ve staj sürelerini borçlanabilmesi için kanun teklifi

3308 sayılı Mesleki Eğitim yasası gereği, çıraklık ve mesleki eğitim alan, öğrencilerin eğitimlerinin bir parçası olarak staj yapmaktadırlar. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına ilişkin 01.02.2018 tarihinde Kanun Teklifi verdi. Teklif ile işverenin işyerinde ücretsiz çalışan eşinin sigortalı sayılması ve 3308 sayılı Kanun kapsamında çıraklık yapanlar ile meslek liselerindeki eğitim-öğretimleri ya da yükseköğrenimleri sırasında staj yapanların çıraklık ve staj sürelerini borçlanabilmesi öngörülmektedir.

GEREKÇE:

Eşinin işyerinde ücretsiz olarak çalışan kadınlar, boşanma kaza ölüm gibi olağan dışı nedenlerle sosyal güvenlik kapsamının dışına çıktığında, her türlü güvenceden yoksun kakmaktadır. Bu kadınların çalıştıkları süreleri borçlanmalarının sağlanması sosyal hukuk devletinin gereği ve ödevidir.

3308 sayılı Mesleki Eğitim yasası gereği, çıraklık ve mesleki eğitim alan, öğrencilerin eğitimlerinin bir parçası olarak staj yapmaktadırlar.

Tamamen kamu otoritesinin gözetim ve denetimde gerçekleşen, bu staj eğitiminde sigortalı olma zorunluluğu vardır. Ancak bu sigortalılık süreleri, emeklilik bakımından sigortalılık kapsamına alınmamaktadır.

Yapılan bu düzenleme ile bir haksızlığın ortadan kaldırılması amaçlanmıştır. Staj da olsa, bir çalışma süresi ve harcanan bir emek olduğu düşünülürse, bunu yok saymak hukuk normlarına uymamaktadır.

5510 sayılı yasa ile emeklilik yaşının kademeli olarak düzenlendiğini de ele alırsak, bu yasanın, yaş ile ilgili düzenlemeyi etkilemediğini sadece, kesilen primlerin ve sürelerin emeklikten sayılması amaçlanmıştır.

Bu sürelerin borçlanma işlemlerinde de dikkate alınması düzenlenmektedir.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1 - Bu madde ile 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 6 ıncı maddesinin (a) fıkrası kaldırılarak işverenin işyerinde ücretsiz çalışan eşinin sigortalı sayılmamasına ilişkin hüküm kaldırılmaktadır.

MADDE 2 - (k) 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel sağlık Sigortası Kanununun 41 inci maddesine işverenin işyerinde ücretsiz çalışan eşinin fiilen çalıştığı süreler ile 3308 sayılı Kanun kapsamında çıraklık yapanlar ile meslek liselerindeki eğitim-öğretimleri ya da yükseköğrenimleri sırasında staj yapanların çıraklık ve staj sürelerinin borçlanılmasına imkân sağlanmaktadır. Ayrıca birinci fıkranın (1) bendinde geçen sürelerin borçlanılması durumunda çıraklık veya stajın başladığı tarih, sigorta başlangıç tarihi olarak sayılması hüküm altına alınmaktadır..

MADDE 3 - Yürürlük maddesidir.

MADDE 4- Yürütme maddesidir.

SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE ı- 31 .5.2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel sağlık Sigortası Kanununun 6 ncı maddesinin (a) fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 2- 31 /5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 41 inci maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki (k) ve (1) bentleri ile üçüncü fıkrasının birinci cümlesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki cümle eklenmiştir.

"k) İşverenin işyerinde sigortasız çalışan eşinin fiilen çalıştığı süreleri,

1) 3308 sayılı Kanun kapsamında çıraklık yapanlar ile meslek liselerindeki eğitimöğretimleri ya da yükseköğrenimleri sırasında staj yapanların çıraklık ve staj süreleri,”

"Ayrıca birinci fıkranın (1) bendinde geçen sürelerin borçlanılması durumunda çıraklık veya stajın başladığı tarih, sigorta başlangıç tarihi sayılır.” MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Kamubiz.com ÖZEL HABER / ANKARA

(Sitemizden Alıntılanan Haberlerde Kaynak Gösterilmeden Kullanılması Halinde Yasal İşlem Yapılacaktır)

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Serkan Dağyar 3 yıl önce

Vermezler,vermeyecekler.Meclise verilen bilmem kaçıncı kanun teklifi,herkesin haberi var.Avukatlara bu hak var bazı meslek gruplarına var.Ben aktif olarak araba tamirciliği yaptım bize yok.Almanya da staj yapana var,bu ülkenin vatandaşına yine yok.Samimi söylüyorum bu kadar büyük haksızlık görülmedi görülmeyecek.Sürekli görmezden geliniyor,sürekli vaatler veriliyor zerrece çalışma yok.herkese var staj mağdurlarına yok.

Avatar
OKAN __ KAYSERİ 3 yıl önce

BİZE GÖRE AK PARTİLİ DEVLET BÜYÜKLERİMİZ YA BU TEKLİFİ DESDEKLESİNLER YADA AYNI TEKLİFİ KENDİLERİİ GETİRSİNLER T...B...M...M.... SİNE ÇÜNKİİ AYNI HAK HUKUK ÖĞRENCİLERİNE VARDA NEDEN MESLEK LİSESİ MEZUNLARINA VEDE TEKNİK LİSE MEZUNLARINA YOOKK ?????? BU BİR HAKSIZLIK DEVLETİMİZ HEM ÇIRAKLIK EĞİTİMİ ÖZENDİRİYOR AMA ÇIRAKLIK EĞİTİMDE YADA MESLEK LİSESİNDE GÖRÜLEN STAJLARI EMEKLİLKDE SAYMIYOOR. HUKUK ÖĞRENCİLERİNİN YAPTIĞI STAJI NEDEN SAYIYOORR ÖYLE İSE. ????????????

Avatar
eyt 3 yıl önce

eyt çözüm bekliyor.

Avatar
kenan 2 yıl önce

çıraklara geriye dönük borçlanma hakkı verilmemesi ayete sünnete anayasaya göre haksızlıktır

Avatar
kenan 2 yıl önce

birtakım meslek guruplarına geriye dönük borçlanma hakkı verip de çıraklara verilmemesi ayete sünnete anayasaya göre haksızlıktır

Avatar
seçgin 2 yıl önce

geriye dönük borçlama çırakların annesinin ak sütü gibi hakkıdır buda böle biline

Avatar
saffet 2 yıl önce

Allah size, emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Allah size ne güzel öğütler veriyor. Şüphesiz Allah her şeyi işitmekte, her şeyi görmektedir. müslüman adaletle hükmetmeli anayasanın 10. maddesine de aykırı çıraklara yapılan bu haksızlık

Avatar
selim 2 yıl önce

çıraklara yapılan bu haksızlık ayete sünnete anayasaya göre de haksızlıktır müslüman ayrımcılık yapmaz kişilere göre yasa yapmaz adaletle hükmetmelidir