Emeklilikte yaşa takılanlar hakkında 12 maddelik önerge Meclise sunuldu

Emeklilikte yaşa takılan kişilerle ilgili çeşitli verilere ve sorunlarının çözümüne ilişkin 12 maddelik soru önergesi TBMM Başkanlığına sunuldu.

Emeklilikte yaşa takılanlar hakkında 12 maddelik önerge Meclise sunuldu

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NA

Aşağıda yazılı sorularımın Anayasa'nın 98. İçtüzüğün 96. maddesi gereğince Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK tarafından yazılı olarak yanıtlanması konusunda gereğini arz ederim. Gülizar BÍÇER KARACA /Denizli Milletvekili

Emeklilik hakkı, sosyal güvenlik hakkının ayrılmaz bir parçasıdır. Ülkemizde ise sağlıklı bir emeklilik dönemine kavuşamadan hayatını kaybeden yurttaşlarımızın sayısı azımsanmayacak ölçüdedir. 
Emeklilikte yaşa takılanlar olarak adlandırılan, aslında Türkiye'de toplumsal bir yara haline dönüşen, 1998 yılında işe giren ve o tarihte 2023 yılında emekli olma hakkına sahip bir işçinin, 1999 yılında çıkarılan 4447 sayılı kanun ile emekliliğinin 15 yıl sonraya, 2038 yılına ertelenmesi demektir. 1999 sonrasında getirilen yaş şartı sadece yeni işe girenleri değil eski çalışanları da kapsamıştır. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerinden yararlanılarak hazırlanan, DİSK Araştırma Merkezi DİSK-AR'ın, 21 Ekim 2020 tarihinde yayınladığı, "Türkiye'de Emeklilerin Durumu ve EYT Gerçeği" başlıklı rapora göre ülkemizde EYT mağduru sayısı 4 milyon 600 bindir. Bugün yaşa takılmasa emekli olabileceklerin sayısı ise 750 bin ile 1 milyon civarındadır. 

Bu bağlamda; 
1.
Emekli olmak için gerekli prim sayısını doldurmalarına rağmen yaş şartını sağlamadığı için emekli olamayanlar konusunda, gereken prim sayısını dolduran vatandaşların emekli olmalarını sağlayacak bir çözüm geliştirmeyi düşünmekte misiniz? Bu konuda bakanlık tarafından SGK aracılığıyla nasıl bir yol izlenecektir? 
2. Kamuda çalışan Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ın (EYT) sayısı kaçtır? 
3. Özel sektörde çalışan Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ın (EYT) sayısı kaçtır? 
4. Özel sektörde ya da kamuda çalışmayan Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ın (EYT) sayısı kaçtır? 
5. Bakanlık aracılığıyla, SGK tarafından tahsil edilemeyen SGK primleri, cebren nasıl tahsil edilmektedir? 
6. Kayıt dışı çalışanların tespit edilmesi sonucunda, sigortalı çalışmalarının sağlanması için, SGK tarafından nasıl bir yol izlenmektedir? 
7. Kayıt dışı çalışanı olan işverenlere yönelik cezai yaptırımlar nelerdir? Bu suçun para cezası ne kadardır? Bu para cezası hangi kriterlere göre belirlenmektedir? Yaptırım miktarı işverenden ne kadar sürede tahsil edilmektedir? 
8. Emeklilikte yaşa takılanlar için, vergi ve prim teşviklerinde bulunmayı planlamakta mısınız? 
9. EYT' lilerin hak ettikleri emeklilik haklarının verilmesi konusunda, bakanlık olarak SGK aracılığıyla gerçekleştirmeyi planladığınız çalışmalar nelerdir? Bu çalışmaların tamamlanması için ayrı ayrı belirtilmek üzere ne kadar süre gerekmektedir? 
10. Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın (EYT) emekli edilmesi halinde, uygulamanın bütçeye yansıyan yıllık maliyeti kaç TL olacaktır? 
11. Emekli olmadan vefat eden sigortalıya ait olan, hak sahibi veya bakmakla yükümlü olduğu kişilere bağlanan aylık ödemenin şartlarının indirgenmesine yönelik olarak yürütmeyi planladığınız bir çalışmanız var mıdır? 
12. Emekli olmadan vefat eden sigortalının, geride kalan hak sahibi kimsesi olmaması durumunda, sigortalının ödediği toplam prim miktarının miras yoluyla birisine bırakılmasının mümkün olmaması, ödenen toplam prim miktarının devlet hazinesine kalması konusunda miras yolunun açılmasına yönelik olarak yürütülmesi planlanan bir çalışmanız var mıdır? 

Kamubiz.com ÖZEL/ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Eyt maduru vatandaş 6 ay önce

Her bir Eyt li en az 5-10 oy değerindedir. Son zamanda Eyt li işsizlerin de arttığı düşünülürse Eyt meselesi çözülmediği sürece Akp ve Mhp nin bir daha iktidar yüzü göremiyeceğinin resmidir. İnşAllah bunu çabuk idrak edip Eyt meselesini çözerler.

Avatar
Eski Akp li Eyt maduru vatandaş 5 ay önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilikte yaşa takılanlara ilişkin, "Milletimin zararına olan bir şeye seçim kaybetsek de yokum." demiş. Canı sağolsun. Biz de bundan sonra ne Cumhurbaşkanlığı seçiminde nede genel seçimlerde Akp ye oy vermeyiz, olur biter.

Avatar
Metin Gürz 5 ay önce

Kardeş kafanı yorma. Akp ilk seçimde gidici Mhp desen barajı geçemeyip tarih olacak. Ekrem İmamoğlu Cumhurbaşkanı olur. Chp ve İyi parti de iktidar oldu mu Eyt linin sorununu nasıl olsa çözerler. Bundan sonra bunlara verilen oylar muhalefete ve Ekrem İmamoğluna

Avatar
Kemal Oruç 5 ay önce

Ona, buna, yandaşa, Suriyeli ye var. Eyt liye yok öylemi. Öyle olsun bundan sonra Akp muhalefete Mhp barajın altına tarih olmaya Ekrem İmamoğlu Cumhurbaşkanı muhalefeti de iktidarda görünce nasıl olsa Eyt sorunu çözülecek. Çözüm sandıkta.

Avatar
Kerim 1 ay önce

Eyt yok ise oy da yok. İlk seçimde bizler ile birlikte Z kuşağından oğlumda oy kullanacak. En kısa zamanda hükümetten bir çözüm gelmezse verdiğimiz oyları başka partilere vereceğiz. Artık bu iş tencere meselesi oldu. Kimse kusura bakmasın.

Avatar
Eski Akp Li Eyt Maduru 2 hafta önce

Bunda önceki seçimlerde ben, eşim, annem ve babam Akp ye oy verdik. Şimdi de Z kuşağındaki 2 çocuğum ilk defa oy kullanacak. 50 yaşını geçtim. İşsizim. Çocuklarım da gelecek kaygısı var. Eyt ye çözüm bulmadınız. Bir de ne yüzle gelip bir daha oy isteyeceksiniz. Oy için gideceğiniz her on evden birinde en az 1 Eyt li var. Bunların her birin en az 6 oyu olacak ve siz bunlardan oy alamayarak seçimi kaybedeceksiniz.

Avatar
Eyt 2 gün önce

Eyt liyim. Hakkımı helal etmiyorum. Sandıkta hesaplaşırız inşAllah.