EYT, AK Parti'de Bakanlarla yöneticiler karşı karşıya getidi

Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili iktidar partisinden peş peşe yapılan açıklamalar, kafaları karıştırdı. Hükümet 'gündemimizde değil' derken, siyasetçiler çalışmaların sürdüğünü söyledi.

EMEKLİ 14.11.2021, 09:33 Recep AYDIN
EYT, AK Parti'de Bakanlarla yöneticiler karşı karşıya getidi

İktidar kanadından emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili peş peşe çelişkili açıklamalar geldi. 

EYT AK PARTİ'Yİ BÖLDÜ: YÖNETİCİLERLE BAKANLARLA KARŞI KARŞIYA

AK Parti’nin sayısı 5 milyonu geçen Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın (EYT) talepleri için başlattığı çalışma büyük heyecan yarattı. Bakanlık tarafından etki analizi yapılırken uzmanlar, siyasetçiler bir dizi formül üzerinde kafa yormaya başladı. Ancak bu tartışmalar sürerken kabine üyelerinden arka arkaya gelen açıklamalar kafaları karıştırdı. Önce Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yaş şartı sağlanmadan emekli olunamayacağını açıkladı. Ardından Çalışma Bakanlığınca kamuoyuna, “Bakanlığımızın öncelikli gündeminde EYT ile ilgili bir çalışma bulunmamaktadır" duyurusu yapıldı. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin de CHP’li Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine, emeklilik için yaş, prim, sigortalı olma süresi gibi şartlar karşılanmadan aylık bağlanamayacağı yanıtını verdi.

Bakanların bu açıklamaları Meclis Genel Kurulu’nda da tartışma konusu oldu. AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, “Asgari ücretten EYT'ye, 3600 ek göstergeden emeklilerin maaşına kadar her alanda çalışmalar inşallah devam ediyor” dedi. Çalışma Bakanı Bilgin’in EYT’lilerle ilgili Sosyal Politikalar Kurulu’na üyeyken başlattığı çalışmalar olduğunu söyleyen Akbaşoğlu, “Bu çalışmaların neticesi ortaya çıktığında bütün toplum kesimleriyle paylaşılacak. EYT'yle ilgili, 3600'le ilgili de zaten biz bunu kanuna dönüştüreceğiz, teklife dönüştüreceğiz” şeklinde konuştu...
gazeteduvar

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (2)
Cengiz karaca 3 hafta önce
Maliye bakanı
Ben Türk Lirası maaş alıyorum
Cengiz karaca 3 hafta önce
Zam bekliyoruz yüksek zam hemde
18
açık