EYT'de yeni gelişme: Hükümet aşamaları belirledi

'Emeklilikte Yaşa Takılanlar' olarak bilinen milyonlarca kişi, sorunlarının çözümü konusundaki belirsizliğin giderilmesini bekliyor. Öncelikli olarak kapsamın belirleneceği, hak sahiplerinin tespit edileceği öğrenildi.

EMEKLİ 16.05.2022, 13:45 Editör
EYT'de yeni gelişme: Hükümet aşamaları belirledi

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) sigortalı olduktan sonra ‘oyunun kuralı değiştiği’ için iş hayatına başladığında vaat edilenden daha geç emekli olacak geniş bir kitle. Her siyasi görüşten, meslekten 'üyesi' var. 8 Eylül 1999’daki düzenlemeyle emeklilikleri ertelendi.

Düzenleme yapıldığında iktidarda olmayan AKP’nin yönetiminde geri adım atılmadı. Aksine 31 Mayıs 2006’da çıkarılan 5510 sayılı kanunla nihai emeklilik yaşı 65’e kadar çıkarıldı. 

Son günlerdeyse iktidar,  belki de bir seçim yatırımı olarak sayıları 4-5 milyonu bulan EYT'liler için adım atma aşamasında. 

Sabah gazetesinin haberinde  'yeni gelişme' olarak şu bilgiler yer aldı: 

A) ÖNCE KAPSAM TESPİT EDİLECEK

İlk olarak kimlerin hak sahibi olduğu tespit edilecek. Yasa çıkar çıkmaz hemen emeklilik hakkı kazanacakların sayısı belirlenecek.

 Genel olarak EYT'li grubu 8 Eylül 1999 öncesinde ilk kez sigortalı olarak çalışmaya başlamış, kişiler oluşturuyor.

B) EMEKLİLİK ŞARTLARI BELİRLENECEK

Kimin hangi şartlarda emeklilik hakkı kazanacağı büyük önem taşıyor. Farklı kurumlarda çalışmış kişiler de tespit edilecek.

C) KAYNAK BULUNMASI

Ortalama 5 milyon kişi EYT yasasını bekliyor. Bunun devamında sorunun çözümüyle birlikte kaynak bulunacak.

D) UYGULAMA USÜLÜ BELİRLENECEK

E) YASALAŞMA SÜRECİ
gerçekgündem

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (2)
Zali̇m 1 ay önce
zor kapsam belli olacak yasa hazırlanacak meclise gelecek ölme eşşeğim ölme seçime dek hazırladık diyecek yetişmedi seçim sonrası seçim geçincede yine ekonomiyi çökertmeye çalışan trol olacağız çıkmaz bu yasa
ZALİM 1 ay önce
ben kaynağı buldum akp giderse kaynak oluşur yeterki suriyeli afgan milleti sever bir cumhurbaşkanı değil türk milletini düşünen seven bir cumhurbaşaknı kazansın onlara milyarlarca dolar eyt li vergi prim ödeyene trol
20
açık