Hükümetin EYT düzenlemesinde 6 maddelik yol haritası ortaya çıktı

Milyonlarca kişi, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili düzenlemeyi heyecanla bekliyor. Çalışmaların bu yılın ortası ya da sonunda başlaması beklenirken, yetkililerden yeni açıklamalar da gelmeye devam ediyor. Yaşa takılanlar ise emeklilik için hangi formüllerin devreye alınacağını merakla bekliyor. İşte EYT ile ilgili son gelişmeler ve detaylar...

EMEKLİ 26.01.2022, 13:29 Editör
Hükümetin EYT düzenlemesinde 6 maddelik yol haritası ortaya çıktı

Milyonlarca kişi, emeklilikte yaşa takılanlar ( EYT) ile ilgili düzenlemeyi heyecanla bekliyor. Çalışmaların bu yılın ortası ya da sonunda başlaması beklenirken, yetkililerden yeni açıklamalar da gelmeye devam ediyor. Yaşa takılanlar ise emeklilik için hangi formüllerin devreye alınacağını merakla bekliyor. İşte EYT ile ilgili son gelişmeler ve detaylar...

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu katıldığı bir televizyon programında EYT'lilerle ilgili önemli bir müjde verdi.

EYT'lilerin şu anda içinde bulunduğu durumun 2002 öncesi yasaya dayandığını ifade eden Akbaşoğlu, " 2022 yılı içerisinde EYT'lilerle ilgili de ne yapacağımızın müjdesini, Çalışma Bakanımızla beraber paylaşacağız." açıklamasında bulundu.

ÇALIŞMANIN ROTASI
1-Kapsam:
Komisyonun ilk olarak ele aldığı konu kapsam olacak. Böylece öncelikle EYT yasasının kapsamı içine girecek sigortalıların tespiti sağlanacak.

Böylece emeklilik hakkı kazanacakların sayısı da ortaya çıkacak. Bu sayının belirlenmesi ile birlikte maliyet hesapları daha kolay yapılabilecek.

Ancak genel çerçeveye bakıldığında EYT'li grubu 9 Eylül 1999 öncesinde ilk kez sigortalı olarak çalışmaya başlamış, yıl ve prim şartını tamamlamasına rağmen yaş şartı getirildiği için emekli olamamış sigortalılar oluşturuyor.

Bu tarihten önce sigortalı olanlar için yaş dışında erkeklerde 25 kadınlarda ise 20 yıl sigortalılık süresi şartı var. bu sürede çalışıyor olmak ya da sigortalı olmak gerekmiyor.

2-Emeklilik şartı: Komisyonun ikinci konusu ise emekliliğin hangi şartlarda gerçekleşeceği. Burada birkaç formül üzerinde çalışmalar devam ediyor.

Yılını ve primini doldurup yaş şartını yerine getirmeyi bekleyenlerin bu şarta bakılmadan emekli edilmeleri söz konusu olabilecek.

Bu durumda işe giriş tarihine göre 5000 ile 5975 gün arasındaki primi tamamlayanlar ve erkekler için 25 yıllık süresi geçenler kapsamla giriyor.

Bunun yanında 3600 gün ile kısmi emeklilik formülü de bulunuyor. Ayrıca Almanya ve Finlandiya'da uygulanmış olan belli oranda kesinti ile maaş bağlanması da bir formül olarak duruyor.

3-Mali boyutu: Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ın sayısı ile ilgili 5 milyon kişi gibi sayılar ortaya atılsa bile kesin bir rakam yok.

Ancak çok homojen ve farklı kurumlardan sigortalıların olduğu bir yapısı olması dolayısıyla çok sayıda insanı ilgilendiriyor.

Bu noktada kapsam belirlendiğinde sayı da ortaya çıkacak.

Bu yönüyle kaç kişinin emekli olabileceği ve kaç lira maaş alacağı hesaplanarak konunun mali boyutu da ortaya çıkartılacak.

4-Kaynak konusu: Mali boyut ortaya çıktıktan sonra bu paranın bütçeleştirilmesi ve kaynağının da sağlanması ile ilgili de çalışma yapılacak.

5-Uygulama biçimi: Düzenleme yapılırken uygulama ile ilgili detaylar da ortaya çıkartılacak.

Yani hak sahiplerinin belirlenmesi,onların müracaat şekilleri, bu müracaatların değerlendirilmesi gibi bürokratik konular da ortaya konulacak.

6-Taslak yazılması: Bütün çalışmalar tamamlandıktan ve alternatifler arasından birisi seçildikten sonra taslak hazırlanarak Meclis'e sevk edilecek.

Ardından da yasalaşma ve yönetmeliklerle uygulanma süreci başlayacak.
Yeni Şafak

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (1)
YARDIMCI HİZMETLİ 4 ay önce
ali yalçın duydunmu sendika böyle olur eyilmez bükülmez zammı alır sen necisin orda ikramiye yok yhs ye gih kadrosu yok zam yok sen ne iş yaparsın.
24
açık