SON DAKİKA: Emeklilere güzel haber: Otobüs biletlerinde yüzde 20 indirim Resmi Gazete'de yayımlandı..

SON DAKİKA: Emeklilere güzel haber: Otobüs biletlerinde yüzde 20 indirim Resmi Gazete'de yayımlandı..
Emeklilere ulaşımda indirim var mı? Şehirler arası otobüslerde yüzde 20 emekli indirimi var mı? Emeklileri sevince boğan gelişme: Emeklilere şehirlerarası otobüslerde yüzde 20 indirim uygulaması yürürlüğe girdi!

Şehirlerarası yolculuklarda emeklilere otobüs biletlerinde yüzde 20 indirim müjdesi. Tüm otobüs firmalarını kapsayan emeklilere yüzde 20 indirim yapılmasını sağlayan yönetmelik Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. İşte detaylar…

Milyonlarca emeklinin takip ettiği yeni düzenlemeler hayata geçiyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan geçtiğimiz günlerde sağlıktan seyahate, haberleşmeden ulaştırmaya kadar milyonlarca emekli için yeni destekleri açıkladı. Işıkhan, 17 Mayıs'ta "Sosyal Güvenlik Haftası Buluşması" programında yaptığı konuşmada, emeklilerin tüm illerde yer alan kamuya ait misafirhane, öğretmenevi, sosyal tesis ve konukevlerinden kamu görevlileri gibi yüzde 15 indirimli faydalanacaklarını duyurmuştu.

Emekliler için özel indirimler de bir adım daha atıldı.

Şehirlerarası otobüslerde emeklilere ne kadar indirim yapılacak?

Şehirlerarası otobüs taşımacılığı yapan gerçek ve tüzel kişilerce emekli olduğunu belgeleyenlere tarife üzerinden yüzde 20 indirim yapılmasına yönelik hüküm yönetmeliğe girdi.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan ve karayolu taşıma yönetmeliğinde değişiklikler yapan yönetmeliğe eklenen geçici bir maddeye göre, 2024 yılı sonuna kadar uygulanmak üzere, emekli olduğunu bilgi ve belgeyle beyan ve ispat edenlere, düzenlenecek yolcu biletlerinde Ulaştırma Bakanlığı'na bildirilen tarife üzerinden yüzde 20 indirim uygulanacak.

Bu hükme uymayan karayolu taşımacılığı B1 ve D1 yetki belgesi sahiplerine, her bir ihlal için 5 uyarma verilecek.

Yönetmelikte yer alan geçici madde düzenlemesi şu şekilde:

MADDE 16- Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“Diğer geçici hükümler

GEÇİCİ MADDE 11- (1) Bu fıkranın yürürlüğe girdiği tarih ile 31/12/2024 tarihleri arasında uygulanmak üzere; emekli olduğunu ilgili mevzuata göre hazırlanmış bilgi veya belgeyle beyan/ispat eden Türk vatandaşları için, B1 veya D1 yetki belgesi sahipleri tarafından düzenlenecek yolcu biletlerinde, 56 ncı maddenin ikinci fıkrasına göre Bakanlığa bildirilen/iletilen ücret tarifesi üzerinden %20 indirim uygulanır. Bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahiplerine, her bir ihlal için 56 ncı maddenin on birinci fıkrasının son cümlesinde yer alan miktar kadar uyarma verilir.”

İndirim yapmayan firmaya 5 uyarma ceza verilecek

Emeklilere yüzde 20 indirim uygulamayan otobüs firmalarına 5 Uyarma cezası verilecek. Yönetmeliğin 70. maddesi gereğince "Yetki belgesi sahibine verilen ve kaldırılmamış olan uyarmaların sayısının 150 adede ulaşması ve bu hususun tebliğini izleyen 15 gün içinde ödeme yapılarak uyarmaların sayısının 150 adedinin altına düşürülmemesi halinde, ihlale konu olan yetki belgesinin faaliyeti geçici olarak durdurulur."

Dünya Gazetesi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
3 Yorum