Staj ve Çıraklık Mağdurları İçin Cumhurbaşkanlığı’na Rapor Sunuldu

Çırak ve stajyer öğrenci olarak çalışılan sürelere ilişkin borçlanma hakkı ve uzun vadede sigorta başlangıcı sayılması için hazırlanan rapor Cumhurbaşkanlığı'na sunuldu. Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili Cumhurbaşkanı Danışmanı Vedat Bilgin'e sunulan EYT raporunda Staj ve Çıraklık Mağdurlarının durumu ve çözüm önerileride yer alıyor. Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun tarafından hazırlanan rapor Cumhurbaşkanlığı'na sunuldu. İşte kamuoyunda merakla beklenen Çırak ve stajyer öğrenci olarak çalışılan sürelere ilişkin çok konuşulacak o rapor:

Staj ve Çıraklık Mağdurları İçin Cumhurbaşkanlığı’na Rapor Sunuldu

“HALKIN ÇALIŞMA HAYATINDA BEKLENTİLER RAPORU

BU RAPOR; BİLGİLENDİRME AMAÇLI HAZIRLANMIŞTIR

HAZIRLAYAN: MALİ MÜŞAVİR/SOSYAL GÜVENLİK UZMANI ÖZGÜR ERDURSUN

AMAÇ; SOSYAL GÜVENLİK VE ÇALIŞMA HAYATINDA VATANDAŞLARI İLGİLENDİREN KONULARDA ÇÖZÜM ÖNERİLERİ SUNMAK VE HALKIN BEKLENTİLERİNİ DİLE GETİRMEK…

STAJYER VE ÇIRAKLARIN SİGORTALALIKLARININ EMEKLİLİKTE İŞE BAŞLAMA TARİHİ SAYILMASI;

Ülkemizde emeklilik tarihi 30.04.2008 tarihine kadar ilk işe başlama tarihine göre belirleniyordu. Meslek liselerinde ve Çıraklık Eğitim merkezlerinde ilk işe başlama tarihinde öğrencilere sigorta numarası verilmektedir. Öğrencilerin sigortalılığı %1 iş kazası ve meslek hastalığı olarak ödendiğinden Emeklilikte işe başlama tarihi olarak maalesef ki kabul edilmiyor. SGK hizmet dökümünde ilk işe başlama tarihi çırak yada stajyer olarak gözükenler emeklilik tarihlerini hesaplarken aslında emekli olacakları tarihe göre yanlış hesaplamaktadırlar nedeni de üstte belirttiğim gibi emeklilikte işe başlama olarak kabul edilmemesinden yani tüm kollara tabi sigortalı çırak ve stajyer için prim ödenmediğinden 100 binlerce mağdur ortaya çıkmıştır. Ülkemizde işçiler iş bulamazken işverenlerde kalifiye meslek sahibi ara elaman dediğimiz personel bulamıyor. Meslek liseleri bu sorunun çözümünde önemli bir faktördür. Meslek liselerinin özendirilmesi gerekmektedir.

Bu konuda çözüm önerimi bilgilerinize sunuyorum.

Meslek Lisesinde yada Çıraklık Eğitim Merkezlerinde okuyan ve sigortalı olan kişilere bu sürelerin borçlanılması hakkı verilmelidir. Bu yöntemle Meslek Liseliler ve Çıraklar ilk işe başlama tarihlerini tescil ettirme imkanı ile mağduriyetlerinin çözümü gerçekleşecektir. Meslek liselerine giden kişiler emeklilikte avantaj elde ederek özendirileceklerdir. Meslek Liselerinin özendirilmesiyle üretimde daha verimli insan gücü elde edilecektir.

Meslek Liseleri özellikle bölgesel olarak özendirilerek büyük şehirlere göçün önüne de geçilebilecektir. Ege ve Akdeniz’de Turizm ve Tarım okulları, Doğu Anadolu Bölgesinde Tarım ve Hayvancılık okulları, Marmara Bölgesinde Sanayi, Makine, Otomotiv,Tekstil Liseleri, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Tarım Hayvancılık Okulları, İç Anadolu Bölgesinde Tarım Okulları, Karadeniz Bölgesinde Tarım ve Hayvancılık Meslek Liselerinin açılması ve bu okulların özendirilmesi sağlanmalıdır.”

sözcü

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Emrah ATALAY 1 yıl önce

STAJ SSK BAŞLANGIÇ SAYILSIN LÜTFEN HAKSIZLIK ORTADAN KALKSIN.

Avatar
etfalisitme.com 1 yıl önce

staj sayılması laım sonuçta işe başlama tarihi olarak staj başlama tarihi baz alınmalı

Avatar
Murat 1 yıl önce

1998 1999 staj yaptım bu zamana kadar bir bilgilenme yapılmamış eğer yapılsaydı bilseydim 1 günde olsa sigortam kendim yatırırdım bizleri mağdur eden öncekilerin hatlarını bizlere maal edilmesi ne vicdana ne insanlığa sığar biz sadaka istemiyoruz hakkımız olanı istiyoruz

Avatar
Altun 1 yıl önce

Çıraklık sigortasını da doğum borçlanması gibi yapsınlar biİm hakkımız buçocuk yaştaçalıştık emek verdik kimse ye el madık hakkımız bu bizim

Avatar
Suat Özdemir 1 yıl önce

Staj sigorta başlangıcı sayılması gerekmektedir.Haksizliklari ortadan kaldırmak için...

Avatar
Savaş alyaprak 1 yıl önce

Staj sigorta başlangıcı sayılsın bu maduriyet bitsin artık

Avatar
Özlem koçak 1 yıl önce

Biz hakkımızı istiyoruz, bu mağduriyet bitsin artık .

Avatar
Muzaffer Arslan 1 yıl önce

Reisim bizi mağdur etme