TBMM Genel Kurulu'nda AK Parti'nin gündem ve çalışma saatlerine ilişkin grup önerisi kabul edildi.

Buna göre, Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, gündemin ilk sırasına alınarak görüşmelerine başlandı.

Öneriyle, Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Vakfı Kanunu Teklifi, Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile Çevre Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi gündemin ön sıralarına alındı.

- EYT'de kiritik birinci madde kabul edildi

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

Gazetememur.com Notu: Saat 00:30 itibariyle 4 maddelik kanun teklifinin tümü kabul edilmiştir. Birinci madde esas EYT maddesidir. Bu maddede hiçbir değişiklik yapılmamıştır. İkinci madde taşerondan kadroya geçenlerin emekliliğine dair bir maddedir. Üçüncü ve dördüncü maddeler yürürlük ve yürütme maddeleridir.

Kanun, TBMM Genel Kurlunda kabul edildikten sonra Cumhurbaşkanlığınca onaylanacak ve Resmi Gazetede yayımlandığı gün yürürlüğe girecektir.

- Kademeli prim kaldırılsın önergesi kabul görmedi
Teklifin esas maddesi olan 1.ci madde üzerindeki görüşmelerde, EYT'deki kademeli primi kaldıran öneri kabul edilmedi. Dolaysıyla EYT'de, SSK'lılar için girişi yılına göre kademeli prim (5 bin ila 5 bin 975) şartı aranacak

İşte EYT'de kademeli prim tablosu

eyt

Emeklilerin 23 maddelik talebi Bakan'a sunuldu Emeklilerin 23 maddelik talebi Bakan'a sunuldu

- Ak Parti Grup Başkanvekilinin TBMM Genel Kurulundaki açıklaması

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, yasa teklifiyle bir kademeli geçiş sunulduğu şeklindeki iddiaların doğru olmadığını belirtti. Akbaşoğlu, şunları kaydetti:

"1999 yılı, 8 Eylül'den önce ve sonra olmak üzere iki farklı hukuki statü getiriyor. 9 Eylül 1999'dan önce yaş şartı yok. Bununla beraber, 9 Eylül 1999'la beraber 99'dan bugüne kadar yürürlükte olan mevzuat aynı mevzuattır. 99'daki mevzuat bugüne kadar geçerli bir mevzuattır ve o mevzuatta da emekli olabilmek için üç şart aranmaktadır. Bunlardan birincisi sigortalılık süresini doldurmak, ikincisi 5 bin ila 5 bin 975 gün arasında işe başlama tarihi itibariyle değişkenlik arz eden bir kademeli pirim günü sayısını doldurmak, üçüncü şart olarak da yaş şartını doldurmak. Dolayısıyla 3 şart yerine geldiğinde emekli olabilme hakkı elde edilebiliyor. Biz bu konuda AK Parti iktidarlarından önce mevcut bulunan üç şarttan yaş şartını tamamen ortadan kaldırıyoruz ve bugün itibarıyla 1999'dan itibaren şu ana değin yürürlükte olan mevzuata göre, kanunlara göre çalışma süresini, sigortalılık süresini ve tabi olduğu prim gün sayısını dolduran ve 1999'dan önce sigortalılık başlangıcını başlatabilen bütün çalışanlarımıza yaş şartı aranmaksızın emekli olma hakkı getiriyoruz. Dolayısıyla işin doğrusu, özü ve esası tam da budur. Bunun dışındaki değerlendirmeler hakikati asla ve kata ifade etmemektedir."

Bakan Bilgin'den EYT mesajı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, EYT yasasının Meclis'ten geçmesinin ardından "Uzun süredir üzerinde çalıştığımız 24 yıllık EYT sorunu çözüldü. Emekçilerimize hayırlı olsun" mesajı paylaştı.
gazetememur