Bazı polis ve bekçilerin fazla çalışma ücretine zam geldi!

Bekçi ve polislerin fazla çalışma ücreti yüzde kaç artırıldı? İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun verdiği Olur'a göre bazı polislerin ve bekçilerin fazla çalışma ücretleri 196 TL artırıldı.

EMNİYET 24.12.2022, 23:09 24.12.2022, 23:18 Editör
Bazı polis ve bekçilerin fazla çalışma ücretine zam geldi!

İçişleri Bakanlığındaki yeni düzenlemeye göre fazla çalışma ücretinin oranı yüzde 46'dan yüzde 52'ye yükseltildi.

Polislerin Fazla çalışma ücretine dair kanun maddesi
3201 sayılı Emniyet Teşkilat Kanununun ek 21’inci maddesinin (b) bendinde yer alan hüküm şu şekildedir:

KAMUBİZ.COM İnstagram KANALI İÇİN TIKLAYINIZ

"...İçişleri Bakanlığınca belirlenecek usul ve esaslara göre fazla çalışma ücreti ödenir. Ayrıca, İçişleri Bakanı, büyük ölçekli yolsuzluk, terör ve benzeri faaliyetlere karşı ülke çapında gerçekleştirilen operasyonlara katılanlar ile bunlara idari, teknik, lojistik ve sair destek hizmetleri sağlayan personele hizalarında gösterilen oranların en çok yarısına kadar ilave ödeme yapmaya, bu ödemeyi; görev yeri ve süresi, görevin zorluk ve risk derecesi, görevlinin kıdemi ve sorumluluğu ile benzeri unsurları dikkate alarak farklı miktar veya oranlarda belirlemeye, buna ilişkin diğer usul ve esasları tespit etmeye yetkilidir."

Asayiş Daire Başkanlığı tarafından kamu düzeninin sağlanması amacıyla yürütülen adli ve idari kolluk faaliyetleri kapsamında suç işlenmesinin önlenmesi ve suç işleyen şahısların yakalanarak adli makamlara teslim edilmesine yönelik çalışmalar gerçekleştirilmektedir.

Kişilerin can güvenliğinin korunması amacıyla başta aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadeleye ilişkin hizmetlerin özellikle mağdur ve şüpheli dengesi gözetilerek profesyonel bir şekilde yürütülmesi, faili tespit edilemeyen kasten adam öldürme vakalarının aydınlatılması, uzun süredir kendisinden haber alınamayan kayıp şahıslar ve kayıp çocukların en kısa sürede bulunmasına yönelik araştırma ve soruşturma işlemlerinin devamlılığının sağlanması, insan ticareti ve örgütlü asayiş suçlan ile mal varlığına yönelik suçlarla mücadele kapsamında ise ulusal ve uluslararası alanda meydana gelen dolandırıcılık ve hırsızlık suçları ile daha etkin mücadele gibi konularda görev yapılmaktadır.

Vatandaşlarımızın ilk müracaat noktası ve asayişin sağlanmasında önemli yere sahip olan Polis Merkezi Amirlikleri ile önleyici kolluk faaliyetleri kapsamında çocukların suça sürüklenmesini önleyici tedbirler alınması, ulusal ve uluslararası seviyede çocuk pornografisi ile mücadele edilmesi, Motosikletli Polis Timleri ve Çarşı ve Mahalle Bekçileri ile günün her saati kamusal güvenliğin sağlanması, toplum destekli polislik faaliyetlerinin yürütülerek vatandaşların bilgilendirilmesi, çevre, doğa ve hayvanlara karşı işlenen suçlarla etkin mücadele edilmesi, toplumsal yaşamın gelişimine ve değişimine bağlı olarak mevzuatın günün koşullarına uyarlanması çalışmaları vatandaşlarımızın huzurlu ve güvenli bir ortamda yaşamalarının sağlanması amacıyla yer ve zaman gözetmeksizin sürdürülmektedir.

Bu kapsamda, Asayiş Daire Başkanlığı merkez ve bağlı taşra birimlerinden;
- İl Emniyet Müdürlükleri bünyesindeki Asayiş, Çocuk, Toplum Destekli Polislik, Güven Timleri, Önleyici Hizmetler, Turizm Şube Müdürlükleri ve Polis Merkezlerinde,
- İlçe Emniyet Müdürlükleri/Amirlikleri bünyesindeki Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele, Asayiş, Çocuk, Devriye Ekipler, Genel Bilgi Toplama, Toplum Destekli Polislik, Suç Önleme ve Soruşturma, Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma, Motosikletli Polis Timleri, Turizm Büro Amirlikleri ve Polis Merkezlerinde,
görev yapan Emniyet Hizmetleri Sınıfı personele fazla çalışma ücreti ödenmektedir.

Fazla çalışma ücreti yüzde 46'dan yüzde 52'ye çıkarıldı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun verdiği Olur'a göre daha önce yüzde 46 oranında verilen fazla çalışma ücreti oranı yüzde 52'ye yükseltilmiştir.

Bekçilerin de fazla çalışma ücreti artırıldı
İçişleri Bakanlığının 23 Aralık 2022 tarihli Olur'una göre Emniyet Hizmetleri Sınıfına dahil kadrolarda bulunan Çarşı ve Mahalle Bekçilerine ise fazla çalışma ücreti orabı da %28 olarak belirlenmiştir.

Fazla çalışma ücreti hastalık raporu alınması halinde kesilecektir
Görev başında ve görevlerinden dolayı yaralanmalarında, sağlık kurulu raporu üzerine verilen hastalık izinleri ile kanser, verem ve akıl hastalıkları gibi uzun süreli bir tedaviye ihtiyaç duyan hastalığa yakalanmalarında, hastalık izinleri ve hastalıkları sebebiyle resmi, yataklı tedavi kurumlarında yatarak gördükleri tedavi süreleri hariç olmak üzere, bir takvim yılı içerisinde kullandığı hastalık izin süreleri toplamının (7) günü aşması halinde aşan günlere isabet eden fazla çalışma ücreti %25 eksik olarak ödenecektir

Gazete Memur

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (2)
Mustafa 1 ay önce
1 derecede emekli olacak memurların 3600 den emekli maaşı alması gerekir bu şekilde olmaz ise kanun çıkaranlar ve bu şekilde çıkmasını sağlayan lar vebalde kalır. Adalet sizlk yapış olur.
Ahmet Şaffak 1 ay önce
3600 ek gösterge bu haliyle hükümetin ayağına vurulan bir parangadir. Hangi adalet anlayışına sığar 4 sınıf ve diğerleri. Oysa sınıf yerine eğitim esas alınmış olsa adaletli bir çözüm üretilmiş olurdu herkes memnun olurdu. 4 sınıf ve diğerleri insan haklarına, eşitlik ilkesine de aygırıdır anayasa mahkemesindende geri döner diye düşünüyorum. Asıl mesele 4 sınıf ve diğerleri çalışmasını cumhurbaşkanımızın önünü bu haliyle kim getirdi bunu sorgulamak lazım. Adalet herkese lazım.