Emniyet-Sen, OHAL'de iş yükü artan polisin tazminat talebini yargıya taşıdı

Emniyet-Sen, OHAL'de iş yükü artan polislerin tazminat talebini yargıya taşıdı.

Emniyet-Sen, OHAL'de iş yükü artan polisin tazminat talebini yargıya taşıdı

Emniyet-Sen, OHAL'de iş yükü artan polislerin tazminat talebini yargıya taşıdı.

Emniyet-Sen yetkilisi polis memuru Ali Ö. tarafından 2013 yılı içerisinde açılan dava sonunda, Danıştay 16'ncı Dairesinin E.2015/19404, K.2016/593 ve 2'nci Dairesinin E.2016/9898, K.2017/1835 kararıyla, Manisa Polis Merkezlerinde çalışan polislerin 12 saat değil, 8 saat çalıştırılmasına karar verildi. Manisa Valiliği daha sonra bu yargı kararlarının OHAL süresi içerisinde uygulanmayacağı kararını alınca, bu sefer Manisa'da görevli polis memuru Ahmet Y. tarafından OHAL tazminatı verilmesi talep edildi. Bu talep İçişleri Bakanlığı tarafından reddedilince, konu yargıya taşındı.

İŞ YÜKÜ 42 SAATTEN, 84 SAATE ÇIKTI

Manisa Polis Merkezi Amirliklerinde ergonomik çalışma sistemi olarak adlandırılan 8/24 (haftada 42 saat) sistemiyle çalışan polislerin bu çalışma sistemi 2013 yılında dönemin Valisi ve Emniyet Müdürünün aldığı kararla, 12/24 (haftada 56 saat) sistemine çevrilince, açılan iptal davası sonunda, Danıştay 16 ve 5'nci Daireleri, 12/24 sistemini iptal ederek, 8/24 çalışma sisteminin geri getirilmesine karar verdi.

Bu yargı kararlarının Manisa Valiliğine tebliği sonrası, Valilik 18.05.2017 tarihinde, Ohal Kanunun 8'nci Maddesini gerekçe göstererek, OHAL süresi içerisinde bu yargı kararlarının uygulanmayacağını ve üstelik polislerin 12/24 sisteminden daha ağır olan 12/12 (haftada 84 saat) mesai sisteminde çalışmaları kararını aldı.

BAKANLIK ZIMNEN REDDETTİ

Alınan bu karar üzerine, polis memuru Ahmet Y., İçişleri Bakanlığına gönderilmek üzere Manisa Valiliğine 30.05.2017 tarihinde başvurarak, OHAL Kanunu'nun 29'ncu Maddesini gerekçe göstererek ohal tazminatı (fazla çalışma ücreti) verilmesini talep etti. Ancak Bakanlık bu talebe karşılık, 60 gün içerisinde cevap vermeyerek, talebi zımnen reddetmiş oldu.

BAKANLIK KARARI ANGARYA YASAĞINA AYKIRI

Bu red işlemini 14 Eylül 2017 günü yargıya taşıyan polis memuru Ahmet Y. dava dilekçesinde, aynı OHAL süresi içerisinde, aynı Bakanlığa bağlı oldukları Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatında istihdam edilen personel ile Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi personele fazla çalışma ücreti verilmeye başlandığına dikkat çekerek, talebinin reddi işleminin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin, Kölelik ve Zorla Çalıştırma Yasağı başlıklı 4'ncü maddesine, 2709 sayılı T.C.Anayasası'nın, Kanun Önünde Eşitlik başlıklı 10'ncu maddesine, Zorla Çalıştırma Yasağı başlıklı 18'nci, Ücrette Adalet Sağlanması başlıklı 55'nci maddesine aykırı olduğunu öne sürdü. Mahkemeden Bakanlığın zımnen red işleminin iptalini talep etti.

İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü aleyhine açılan bu dava, polis memuru Ahmet Y.'nin iki ay önce atamasının yapıldığı Isparta'da, Isparta İdare Mahkemesi'nde 2017/1616 esas numarasıyla görülmeye başlandı.

memurlar.net

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.