Mahkemeden polise maç görevi ücreti kararı

Maçlarda görevli polislere harcırah ödenmesine ilişkin mahkemden flaş karar! Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile bir polis memurunun karşı karşıya kaldığı ‘harcırah’ davasında mahkeme önemli bir karar verdi.

EMNİYET 21.04.2022, 08:25 21.04.2022, 08:29 Editör
Mahkemeden polise maç görevi ücreti kararı

Mahkeme, futbol maçlarının güvenliği için görevlendirilen memura Harcırah ödemesinde TFF’nin sorumlu olduğuna hükmetti. Mahkemenin kesin kararı üzerine memur, icra takibi ile 1.000 lirayı bulan parasını alacak. İstanbul Anadolu 15. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin verdiği karar her ne kadar Polis memuru M.B. ile TFF arasındaki davaya ilişkin olsa da benzer durumda olan on binlerce memur bulunuyor. Polis memuru M. B., son 5 yıl içinde görevlendirildiği müsabakalara ilişkin harcırah ödemesi için 2020’de TFF’ye icra takibi yaptı. İcra takibine TFF avukatları itiraz etti.

‘MUHATTAP SPOR KULÜBÜ’

İtirazın iptali talebi üzerine dosya mahkemeye geldi. M.B.’nin avukatı, yasa gereği, müsabakalarda görevlendirilen polislere, harcırah tutarının iki katı kadar bir ödeme yapılması gerektiğini kaydetti. Avukat, söz konusu ödemelerin yapılmadığını belirtti. TFF adına yapılan savunmada ise, kurumun bir borcunun olmadığı, muhatabın ise ilgili spor kulübü olduğuna işaret edildi. Mahkeme, tarafların talep ve savunmalarını aldıktan sonra bilirkişi raporu talep etti. Bilirkişi raporunda, polis memuru M. B.’nin kadro derecesine göre yapılabilecek ödemeye ilişkin tablo mahkemeye gönderildi. Gelen rapor sonrası mahkeme kararını verdi.

MAHKEME: TFF SORUMLU

Kararda, “Kanuna göre, ödemenin federasyon tarafından yapılacağı ve ilgili spor kulübünün alacaklarından mahsup edeceği düzenlemesi mevcut. Yani, müsabakalarda görev alıp da emniyet tarafından isimleri bildirilmeyen kolluk görevlilerine yapılması gereken harcırah ödemelerinde federasyonun sorumlu olduğu aşikârdır” denildi. Mahkeme, M.B.,’ye görevlendirildiği maçlar için 603 liralık harcırahın faizi ile ödenmesine karar verdi. B.’nin avukatı, yasal faizi ile birlikte 974 liralık alacak için ödeme emri gönderdi.

ON BİNLERCE MEMURU İLGİLENDİRİYOR

Avukat Berk Bahadır, kararın benzer sorunu yaşayan on binlerce polis memuru ilgilendirdiğini kaydetti. Av. Bahadır, “Yasa oldukça açık. Müsabakalarda görevli polislere, maç sonrası ödeme yapılması gerekiyor. Ancak halen bu ödemeler yapılmıyor. Bu kişilerin o gün maçtaki yeme-içmeleri bile kendi cebinden oluyor. Memurların, bu noktada haklarının takipçisi olması gerekir. 5 yıl geriye dönük bu paralar alınabilir” dedi.
hürriyet

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu