Yıllık enflasyonun da yüzde 55,3'e gerilemesi bekleniyor.

Bloomberg HT'nin anketine katılan 17 kurumun medyan beklentisi Şubat ayında TÜFE’nin aylık yüzde 3,3, yıllık yüzde 55,3 seviyesinde gerçekleşmesi yönünde.

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

Şubat ayı enflasyonu için en düşük beklenti aylık yüzde 2,5, en yüksek beklenti yüzde 4,7 oldu. Yıllık enflasyon için ise en yüksek tahmin yüzde 57,5 , en düşük tahmin yüzde 54,21 oldu.

Yıl sonu enflasyon beklentisi yükseldi
14 kurumun katıldığı ankette yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 46,45'e yükseldi. Ocak anketinde yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 42 seviyesinde gerçekleşmişti.

- Ocak ayında yüzde 5,65 enflasyon çıkmıştı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Ocak ayında tüketici fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 57,68 artmış, aylık enflasyon yüzde 6,65 olmuştu. Aylık enflasyon son 9 ayın en yüksek enflasyonu olarak kayda geçmişti.

Memur Sen'den, torba kanunla memurlara 2 önemli talep Memur Sen'den, torba kanunla memurlara 2 önemli talep

- Memurlar yüzde 7 toplu sözleşme zammına göre enflasyon farkı alacak

Tüm kamu personeline Ocak ayında yüzde 30 zam yapılmış olmasına rağmen, enflasyon farkı hesaplaması yüzde 7 toplu sözleşme zammına göre yapılacak

- Kümülatif enflasyon artıyor
Ocak ayında yüzde 6,65 enflasyon oluşmuştu. Şubat'ta yüzde 3,3 civarında bir enflasyon çıkması halinde kümülatif enflasyon yüzde 10,16 olacaktır.

gazetememur.com