Elektrik ve doğalgaz faturasını düşürmenin formülü

Elektrik ve doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır? Evde alınacak küçük tedbirler ve pratik çözümler ile enerji faturalarını düşürmek mümkün. İşte doğalgaz ve elektrik faturanızı yarı yarıya düşürmenin yöntemi

Elektrik ve doğalgaz faturasını düşürmenin formülü

Elektrik ve doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır? Evde alınacak küçük tedbirler ve pratik çözümler ile enerji faturalarını düşürmek mümkün. İşte doğalgaz ve elektrik faturanızı yarı yarıya düşürmenin yöntemi..

SAMGAZ Doğal Gaz Dağıtım AŞ'nin resmi internet sitesinde doğalgaz tasarrufu yapılmasına yönelik derlenen bilgilere göre, tasarruf yapılabilmesi için günlük hayatta birtakım kuralların belirlenmesi gerekiyor.

Tasarrufun ilk kuralını yalıtım oluşturuyor. Çatı izolasyonunun uygun bir şekilde yaptırılması, çatıdaki yüzde 20'lik ısı kaybını aşağıya düşürüyor.

Konutlardaki tüm ısı kaybını oluşturan pencere ve kapıların kenarlarındaki boşlukların sünger ile kaplanması tasarrufun öncelikli ilkelerinden. Doğalgaz sobası kullanılıyorsa, soba filtresinin cihazı kullanmaya başladığınız mevsime girdikten sonra her ay kontrol edilmeli, gerekiyorsa değiştirilmesi paranın cepte kalmasını sağlıyor.

Verimli kullanma oda konforu, 19 derece. Oda termostatı olduğunda 1 derece düşer ve yakıt tüketiminde yüzde 6 tasarruf sağlanır. Termostatınızı, bir günden fazla evden uzak kalacaksanız kapatmanız gerekiyor. Sıcaklığın içeride kalması için geceleri perdelerinizin örtülü olması da büyük enerji tasarrufu sağlıyor.

Radyatörlerin mobilya ve benzeri eşyalar veya perdeler ile engellenmemesi, pişirme ocağının ısınma amaçlı kullanılmaması, bulunduğunuz ortamın konfor şartlarına uygun olarak ısınma cihazının ayarlanması, bacalı cihazların dolapların içine yerleştirilmesi tasarruf tedbirlerinin başını çekiyor.

1 DERECELİK ARTIŞ, ENERJİ KAYBINI ARTIRIYOR

Konutların enerji giderlerini ısıtma, sıcak su, aydınlatma, pişirme, çamaşır yıkama gibi tüketimler oluşturmakta. Oransal olarak kullanılan enerjinin yüzde 81'i konutun ısıtılmasında, yüzde 11'i banyo ve mutfakta, yüzde 8'i ise elektrikli aletlerde harcanmakta. Kışın en soğuk günlerinde evin iç sıcaklığının en çok 19 dereceye ayarlanması gerekiyor.
Konfor sıcaklığından sonra 1 derecelik iç sıcaklık artışı yüzde 6 civarında enerji kaybına neden oluyor. Odalarda masa, sandalye ve yataklarınızı dış duvarlardan uzak tutmanız, Güney cephesindeki pencerelerden gündüzleri güneş girmesini sağlamanız, geceleri bu pencereleri panjur, perde ve rüzgarlık ile kapatmanız, gece, gündüz ısınan evleri yüzde 50-55 nemlendirmeniz sonucu 18 derece ısınan bir odanın sıcaklığı 19 derecenin üstünde olacaktır.

ELEKTRİK FATURANIZ EL YAKMASIN

TMMOB Makine Mühendisleri Odasından edinilen bilgiye göre ise bir konutta bulunan elektrikli ev aletlerinin sayısı ve harcadıkları enerji azımsanamayacak derecede.
Ev aletlerinin bilinçli ve yerinde kullanılması, hem onların ömrünü uzatıyor hem de enerji tasarrufuna katkıda bulunulmasını sağlıyor. Kullanacağınız ev aletlerini satın alırken sadece fiyat olarak değil, enerji tasarrufu açısından da karşılaştırmanız, enerji verimliliği seviyesi yönetmeliklerine uygun belgelenmiş bir cihaza yapacağınız yatırımın maliyeti yüksek olsa bile cihazın 10-15 yıllık kullanım ömrü boyunca sağlayacağı enerji tasarrufu ödediğiniz parayı size geri kazandırıyor.

Cihaz alırken 'A' ve 'A +' işaretli ürünlerin en verimli cihazlar olduğunu bilmeniz, yüksek verimli ve çok düşük verimli cihazlar arasında yüzde 60'ın üzerinde enerji tüketim farkı olduğunu unutmamanız, elektrik tasarrufunda altın değerindeki kuralı oluşturuyor.

Cihazlar üzerindeki "stand by" ışıklarının 1 watt harcadığı kabul edilse yılda 8,7 kwh enerji tükettiği, "stand by" ışıkları açık beklemedeki 10 cihazın yılda 87 kwh enerji harcadığı, bu enerjinin de neredeyse bir evin 1 aylık elektrik tüketiminin yarısına denk gelmesi tasarruf tedbirlerini bir kez daha akıllara getiriyor.

Bu ışıkların genellikle 1 watt değil 3-5 watt enerji tüketmesi, kullanmadığınız zamanlarda DVD oynatıcı, radyo, televizyon gibi elektrikli cihazların düğmesini kapatmamız gerektiğini gösteriyor.

Elektrikli cihazlarınızın üretildikleri amaç doğrultusunda kullanılması da tasarruf tedbirleri arasında. Örneğin, ekmeği fırında kızartmanız, ekmek kızartma makinesinde kızartmanızdan en az üç kat daha fazla enerji harcamanıza neden oluyor.

Havaların soğumasıyla enerji faturaları yine gündeme oturdu. Bir evin aylık masrafları içinde önemli bir yer tutan elektrik, su ve doğalgaz faturalarını evde alınabilecek küçük tedbirler ve pratik çözümlerle düşürmek mümkün. Enerji Verimliliği Derneği (ENVER) İstanbul Şube Başkanı Rasim Mazlum, Türkiye'de sanayiden sonra enerjinin en çok tüketildiği yerin ev olduğunu, bu nedenle evde tasarruf işinin kadınlara düştüğünü söyledi. "Mutfakta yapılan tasarruf 1 yıl içinde çeyrek ile yarım altın arasında bir getiri sağlar. Küçük tedbirler alarak, 1 yılda en az 1 çeyrek altın alabilecek kadar kâr edilebilir. Bundan daha da önemlisi ülke, dünya ve çocuklar için, kendi geleceğimiz için bir şey yapmış oluruz" diyen Mazlum, alınabilecek önlemler hakkında şu bilgileri verdi:

● Mutfakta en çok kullanılan su ısıtıcıları ciddi enerji çeken ürünler. İhtiyaç duyulduğu kadar suyun kaynatılması, kullanmadığında da fişin prizden çekilmesi gerekiyor.
● Fırınlarda da önemli ısı kaybı yaşanıyor. Eğer zorunluluk yoksa fırını önceden ısıtmayın. Süre sonuna gelene kadar da beklemeyin, 1-2 dakika önce fırını kapatın. Pişme süresinde fırının açılıp kapanmaması da ciddi tasarruf sağlar.
● Tencereyi üzerine koymadan ocağı yakmayın. Tencere, çaydanlık ocaktayken, ısıyı üstündeki ürünün büyüklüğüne göre ayarlamak lazım.
● Prize takılı elektronik ürünler enerji kullanmaya devam ediyor. Bu nedenle gün içinde kullanılmayan aletlerin fişlerini prizden çekin.

AÇIK KAPI TASARRUF ETTİRİR
UZMANLAR, enerji tasarrufu için yapılabilecek bazı önlemleri şöyle sıralıyor:
● Doğramaların duvarlarla birleştiği kenarlarına yeni silikon çekilmeli.
● Seramik, mermer, granit gibi malzemelerin kullanıldığı zeminde, kalın halı ve kilim olmalı.
● Duş alırken banyo kapısını aralık veya açık bırakmak, sıcak su sayesinde oluşan ılık hava ve buharın ev içerisinde dolaşımını sağlayacaktır. 
● Sıcak havanın kaçmasını önlemek için kapıların alt boşluklarına uygun ve dekoratif malzemeler yerleştirin.
● Kalın perde kullanmak, etkili bir yalıtım yöntemidir.
● Mobilyaların radyatörlerin önünü kapatmayacak şekilde yerleştirilmesi önemli.
● Perdeler güneş gelen saatlerde açık, güneş çekildiğinde ise kapalı olmalı..

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.