EPDK ve BOTAŞ duyurdu! Elektriğe yüzde 125, doğal gaza yüzde 25 zam geldi

2022 yılında elektrik ve doğalgaza büyük zam geldi! Yapılan yeni yıl zamaları BOTAŞ ve EPDK tarafından açıklandı. EPDK duyurusunda elektriğe yüzde 125 zam, BOTAŞ'ın duyurusunda ise konutlarda kullanılan doğal gaza yüzde 25 zam geldiğiaçıklandı...

GENEL 01.01.2022, 09:46 Recep AYDIN
EPDK ve BOTAŞ duyurdu! Elektriğe yüzde 125, doğal gaza yüzde 25 zam geldi

EPDK duyurdu yüzde 125 zam geldi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan (EPDK) yapılan açıklamada, 2022 için belirlenen elektrik tarifelerinin Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdiği kaydedildi.

Kademeli tarifenin dar gelirli vatandaşları korumayı, enerji kullanımında tasarruf ve verimliliği artırmayı hedeflediğine işaret edilen açıklamada, salgın koşulları sebebiyle ham madde fiyatlarında yaşanan artışların enerji maliyetlerini de artırdığı belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Dünya spot piyasalarında elektrik üretiminde kullanılan kömür fiyatlarında 5 kat, doğal gaz fiyatlarında ise 10 katlık artışlar olmuştur. Türkiye enerji sektörü de bu süreçte küresel düzeyde ortaya çıkan olağanüstü maliyet artışlarından etkilenmiştir. Ancak kurumlarımız arasındaki iş birliğiyle bu artışlar tüketicilerimize asgari düzeyde yansıtılmıştır. Ayrıca devletimiz vatandaşlarımızı bu artışlardan koruma amacıyla elektrik faturalarında yarısını, doğal gazda ise beşte dördünü karşılayarak 2021'de toplamda 100 milyar liralık bir destekte bulunmuştur. Geldiğimiz noktada ise enerji piyasalarının sürdürülebilirliği, maliyet bazlı fiyatlandırmanın ve öngörülebilirliğin sağlanması için zorunlu hale gelen bir düzenleme yapılmıştır."

Bu kapsamda, verimlilik odaklı kademeli tarifeye geçişle 1 Ocak'tan itibaren mesken aboneleri için aylık 150 kilovatsaate kadar olan tüketim miktarları için nihai fiyat kilovatsaat başına 1 lira 37 kuruş, aylık tüketimi 150 kilovatsaat üzeri olan mesken aboneleri için ise kilovatsaat başına 2 lira 6 kuruş uygulanacak.

Yapılan hesaplamaya göre, mesken abonelerinde aylık 150 kilovatsaate kadar olan 1. kademedeki tüketim miktarları için nihai fiyatlar yüzde 50 artacak, 150 kilovatsaatin üzerindeki 2. kademe tarifesi de 1. kademeye göre yüzde 50 fazla olacak.

Doğal gaza yüzde 25 zam

BOTAŞ, 1 Ocak 2022'den itibaren geçerli olacak yeni gaz fiyatlarını duyurdu. Yapılan açıklamada, "Konutlarda kullanılan doğal gazın satış fiyatında yüzde 25, elektrik üretimi için kullanılan doğal gazın satış fiyatında yüzde 15, elektrik üretimi haricinde kullanılan doğal gazın satış fiyatında yüzde 50 oranında artış yapılmıştır." denildi.

AA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (3)
Cengiz karaca 4 hafta önce
Marketlere ceza keseceğine
Elektrik şirketlerine kessese
Dolar düştü diye göbek atanlar nerde
kemal 4 hafta önce
hükümeti doğalgaz petrol buldu bu halk yermi 20 yıl yedi mustaakmi mustaak akp zam yap
kemal 4 hafta önce
eceviti cuma namazından sonra porotesto eden dinci porotesto paralı ekibi zam zulmune karşı tık yok tüccar tarikatlar ve dinayet tık yok
5
parçalı bulutlu