Bedelli askerlik, askerlikten kaçmak mıdır? Sadece parası olan mı Bedelli istiyor?

İşçisi, memuru, esnafı, işvereni, doktoru, akademisyeni, mühendisi, öğretmeni olsun hiç fark etmiyor, toplumun her kesiminden Bedelli talebi var. Bakaya sayısı bir milyonu aşıyorken, Bedelli askerlik meselesi sadece ‘askerlikten kaçmak’ şeklinde basite alınacak bir konu mudur? Bedelli Askerlik talebi bir imtiyaz, ayrıcalık olarak görülmeli midir?

Bedelli askerlik, askerlikten kaçmak mıdır? Sadece parası olan mı Bedelli istiyor?

İşçisi, memuru, esnafı, işvereni, doktoru, akademisyeni, mühendisi, öğretmeni olsun hiç fark etmiyor, toplumun her kesiminden Bedelli talebi var. Bakaya sayısı bir milyonu aşıyorken, Bedelli askerlik meselesi sadece ‘askerlikten kaçmak’ şeklinde basite alınacak bir konu mudur? Bedelli Askerlik talebi bir imtiyaz, ayrıcalık olarak görülmeli midir?  

Bedelli Askerliğe Bir de Buradan Bakın

Bedelli askerliği bekleyen vatandaşlarımıza neden bedelli yapmak istiyorsunuz? Sizin için bedelli konusu niçin bu kadar büyük bir meseleye dönüştü? diye sorduğumda aldığım mesajlar karşılığında durumun vahametine tanık oldum.

Bedelli askerlik isteyen gençlerin maruz kaldığı onur inciten ağır ithamlara, ağır hakaretlere girmiyorum bile. Elbet de her erkek vatandaşımız vatani görevini büyük bir gururla ve vatan aşkıyla yerine getirmelidir. Getiriyor da... Bugün ülkemizde güven ve huzur içinde yaşıyorsak bunda milletin asli parçası olan vatan evlatlarının gösterdiği “bedelsiz” özveri vardır. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimizi minnetle, saygıyla anıyorum. Allah onlardan razı olsun.

Bedelli Askerlik bekleyen gençlerin hainlikle suçlanması, insanımıza yapılabilecek en büyük kötülüklerden biridir. Geçmiş yıllarda 5 kez çıkartılmasında asla bir beis görülmeyen Bedelli Askerlik uygulamasının geniş bir kitle tarafından memnuniyetle karşılanması da dikkate alınmalıdır. Bedelli Askerlik konusunda öncü bir yapı olan Bedelli Askerlik Platformu konu hakkında topluma bilgi vermek ve dayanışmayı artırmak için tüm gücüyle faaliyet yürütüyor. Bu konuda yanlış anlaşılmaların, tepkilerin yumuşatılması için de konunun sosyal tarafına dikkat çekiyor.

Meselenin sadece ‘askerlikten kaçmak’ olarak algılanması çok yüzeysel kalıyor. Ayrıca bir de sanıldığı gibi sadece parası olanın Bedelli Askerliği beklediği sanılmasın. Bugün sosyal birçok mesele ile uğraşan, asgari ücretle ailesine, annesine, babasına yakınlarına bakmakla yükümlü olan kimsesiz insanlar da Bedelli Askerlik konusunda çok hassas ve beklenti içerisinde. Öksüz, yetim, gariban Anadolu çocukları da Bedelli Askerlik konusunda umutlu bir bekleyiş içerisinde. Belki yıllarca ödeyecekleri bir borç batağını bile göze alanlar var. İnsanların hayatına dokunmadan dışarıdan hüküm vermek çok yanlış ve hiç adil değil. Fırsat eşitliği açısından vicdanen rahatsız edici bir durum olsa da toplumun büyük kesimi yine Bedelli Askerlik konusuna olumlu bakıyor.

Bir taraftan vatani görev, diğer taraftan sosyal sorunları arasında sıkışmış yüzbinlerce gencin hayatı söz konusu. Ve benim okuduğum her mesaj da öyle basite alınacak gibi değil. Ben işin içerisine girdiğimde fark ettim ki sorun sadece askerlik sorunu değil. Dedim ya başta kimse ‘askerlikten kaçmak’ niyetinde değil. Hayata tutunabilmek adına 30’lu yaşlarına kadar bir şekilde mücadele etmiş insanlar vatana hizmetini farklı bir şekilde yapmak istiyor. İşlerini kaybedecek ve sosyal hayatları bitme noktasına gelecek gençlerin durumu öyle geçiştirilecek gibi değil. Bunları yürekten hisseden bir kardeşiniz olarak Bedelli Askerlik talebini asla bir imtiyaz, ayrıcalık olarak görmüyorum!

Hayat öyle bilindik bir düzlemde akmıyor maalesef…“Okul biter, askere gidilir, iş bulunur, sonra evlilik çoluk çocuk sahibi olunur…” Yaşamın içinde bu kurallar her zaman geçerli değil. Şu anda askerliğini yapmayan vatandaşlarımızın yaş ortalaması 28'in üzerinde. 30'un üzerinde bir yaşa gelmiş bir insan düşünün. Türlü sebeplerle askerliğini yapmamış olsun. Bunların aileleri var, çocukları var ve babanın eline bakıyorlar, başka kimseleri de yok! Elbet herkes bu durumda değil; ama bu sosyal bir gerçekliktir. Baba ya da abi, kardeş ne derseniz deyin; 6 ay, 12 ay askerlik döneminde hiç ücret almadan, para kazanmadan bu ailelerinin geçimlerini nasıl sağlayacaklar?

İşçisi, memuru, esnafı, işvereni, doktoru, akademisyeni, mühendisi, öğretmeni olsun hiç fark etmiyor, toplumun her kesimini içine alan askerlik yapmayan bu vatandaşlarımızın kurmuş olduğu iş ve aile düzeninin derinden etkileneceği de gün gibi ortadayken buna bir çözüm üretmek zor olmasa gerek! Bedelli Askerlik bekleyenler bu memleketin evlatları. Yeri geldiğinde vatan için göğsünü siper etmesini de iyi bilirler. Birçok gencimiz Hain 15 Temmuz FETÖ Darbesi’ne karşı sabahlara kadar sokaklarda ‘vatanları için her şeyi göze aldığını’ ifade ediyor ve bununla da gurur duyuyor.

Resmi olmayan sayılara göre sadece bakaya sayısı 840 bin kişi. 1988 doğumluları da eklersek bakaya sayısı bir milyonu aşıyor. Tecilli sayısı ise 3,5 milyona ulaşmış bulunmakta. Bunca insan, bunca aile bu soruna çözüm bekliyor. Devletimizin Bedelli Askerlik konusunda biran evvel adım atıp, geniş bir kesimi içine alacak şekilde vatandaşın talebine cevap vermesi gerektiğini düşünüyorum. Sosyal durumundan dolayı askere gidemeyen yüzbinlerce insanın bu sorununu hem devletimizin hem de insanımızın yararına olacak şekilde sonuçlandırmanın en makul çözümü Bedelli Askerliktir. 

sanliurfaolay.com

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ertugrul 3 yıl önce

Geniş kitleyi kapsayacak bedelli askerlik yasasinın gelmesini istiyoruz inşaAllah bu mağduriyetlere duyarsız kalmayacaklardir.

Avatar
Halil 3 yıl önce

Bedelli askerlik nedenlerden dolayi gidemeyenler icin cikmalidir.

Avatar
Murat 3 yıl önce

Şuan mağdur durumda çok genç var artık bedelli askerlik bir an evvel çıkması lazım

Avatar
YAŞ 25 ..15 BİN TL 3 yıl önce

YAŞ 25 ..15 BİN TL

Avatar
Mehmet 3 yıl önce

Yas olmus 29 is evlilik derken vakit kalmadi bedelli sart