'Bu düşüş piyasayı olumlu etkileyecektir'

GÜNDEM 24.12.2021, 13:29 24.12.2021, 17:41
'Bu düşüş piyasayı olumlu etkileyecektir'

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, yüksek oranlı zamlarla artışa geçen etiketlerin, döviz kurlarındaki gevşemeyle birlikte aşağıya doğru inmesini beklediklerini ifade etti.İZMİR (İGFA)- Son haftalarda Merkez Bankası’nın faiz indirimleriyle yabancı para birimlerinin Türk Lirası karşısında kısa zamanda yüksek oranda değer kazanması üzerine akaryakıt ve enerji fiyatlarına da üst üste gelen zamlar, iğneden ipliğe tüm ürünlerin fiyatlarını yukarı çekti" diyen Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, "Dolar’ın 18 TL sınırına gelmesi üzerine 21 Aralık’ta Hazine ve Merkez Bankası “Kur garantili TL mevduatı” uygulamasına geçince, Dolar ve Euro’nun değeri TL karşısında önemli oranda geriledi.

Dövizin değer kazandığı ortamda fiyatlarını sürekli yukarı çeken üreticiler, döviz değer kaybetmeye başladığında ise bu etkiyi etiket fiyatlarına henüz yansıtmadı" ifadelerini kullandı. 

Yüksel, "Döviz artışı sırasında fiyatların yükseltilmesi konusunda gösterilen hassasiyetin düşmeye başladığı şu günlerde de aynı şekilde gösterilmesini bekliyoruz. İlk tedarikçilerden başlayarak zincirin son halkası olan market raflarına kadar bu yansımanın kısa zamanda yaşanması önemli. Bu düşüş bütün piyasayı olumlu bir şekilde etkileyecektir" dedi. 

Yorumlar (0)
2
parçalı bulutlu