FIFA, futbol kurallarında 5 önemli değişikliğe gidiliyor

FIFA'dan flaş karar! Futbolda kurallar baştan aşağı değişecek! Mundo Deportivo gazetesinde yer alan habere göre FIFA futbolda devrin niteliğinde beş değişiklik gerçekleştirmek için hazırlanıyor.

GÜNDEM 19.07.2021, 07:15 Editör
FIFA, futbol kurallarında 5 önemli değişikliğe gidiliyor

Futbol oyun kuralları için FIFA düğmeye bastı. Son yıllarda futbolda sık sık küçük değişiklikler yapılsa da FIFA bu kez devrim niteliğinde değişikliklere hazırlanıyor.

İşte FIFA’nın oyun kurallarıyla ilgili planladığı devrim niteliğinde 5 değişiklik

1. OYUN SÜRESİ KISALIYOR
FIFA 45’er dakikadan iki devre oynanan futbolun süresini kısaltmayı düşünüyor. Daha önce Real Madrid Başkanı Florentino Perez maç süresinin çok uzun olduğunu ve gençlerin futbola ilgi göstermediğini savunmuştu. FIFA’nın planladığı değişikliğe göre devre süresi 45 dakikadan 30 dakikaya indirilecek ve müsabakalar toplam 60 dakika oynanacak.

2. SINIRSIZ OYUNCU DEĞİŞİKLİĞİ
Koronavirüs pandemisi nedeniyle oyuncu değişikliği sayısı 3’ten 5’e çıkarılmıştı. Yeni kural hayata geçirilirse oyuncu değişikliğinde sınır kalkacak ve takımlar müsabaka oyunca sınırsız değişiklik hakkına sahip olacak.

3. AYAKLA TAÇ ATIŞI
Planlanan yenilikler kapsamında taç atışıyla ilgili de bir karar var. Buna göre taç atışlarının elle değil, ayakla kullanılması planlanıyor. Böylece taç atışlarını daha kritik bir hale getirmek planlanacak. Ayrıca futbolcuların oyunu soğutma amacıyla topu taca atması da en aza indirgenmiş olacak.

4. SÜRE DURDURULACAK
FIFA futbol maçlarındaki zaman kaybını engellemek adına süre durdurmayı hedefliyor. Buna göre top herhangi bir nedenle dışarı çıktığında süre otomatik olarak duracak. Böylece 30 dakikalık devre tam olarak oynanacak.

5. SARI KART İÇİN SÜRE CEZASI
FIFA’nın planladığı yeni kurallara göre sarı kartın da anlamı değişecek. Günümüzde uyarı anlamında verilen sarı kartlar, değişiklik gerçekleşirse cezaya dönüşecek. Sarı kart gören futbolcu 5 dakika oyun dışı kalacak ve ardından geri dönerek görev yapabilecek.

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (0)
24
gök gürültülü hafif yağmurlu